შეხვედრა მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ევროპული თანამშრომლობის ორგანიზაციის (COST) ეროვნულ კოორდინატორთან საქართველოში
10 ივლისი 2024
9 ივლისს, კავკასიის უნივერსიტეტის კვლევის ხელშეწყობის დეპარტამენტის ორგანიზებით, აკადემიური პერსონალი მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ევროპული თანამშრომლობის ორგანიზაციის -  COST-ის  ეროვნულ კოორდინატორს საქართველოში, ნათია გაბიტაშვილს შეხვდა.
2022 წლიდან საქართველო მეცნიერებისა და ტექნოლოგიებში თანამშრომლობის ევროპული ასოციაციის - COST-ის სრულუფლებიანი წევრია. აღნიშნული ორგანიზაცია COST Actions (აქციების) მეშვეობით მხარს უჭერს მკვლევრებს შორის საერთო ინტერესის სამეცნიერო-კვლევით თემებზე საერთაშორისო კოლაბორაციული კავშირების გაძლიერებასა და გაფართოებას - კვლევითი ქსელების ფორმირების გზით.
შეხვედრის მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ მიეღოთ ინფორმაცია COST - ის ფარგლებში არსებული შესაძლებლობების, მისი განხორციელების მექანიზმების, მიმდინარე COST Actions (აქციების) და 2024 წლის მაისში დამტკიცებული COST-ის  ახალი აქციების  შესახებ. შეხვედრის მიმდინარეობისას მონაწილეებმა მიიღეს დეტალური ინფორმაცია, პრაქტიკული რჩევები და რეკომენდაციები COST – ის უკვე არსებულ კვლევით ქსელებში გაწევრიანების,  ახალი ქსელის შექმნის, განაცხადის შემუშავების, შეფასების პროცედურებისა და კრიტერიუმების, კონკრეტული აქციების ფარგლებში მმართველი კომიტეტის წევრობის/სამუშაო ჯგუფებში გაწევრიანების შესახებ.

On July 9, the Research Promotion Department of Caucasus University organized a meeting where the academic staff had the opportunity to engage with Natia Gabitashvili, the National Coordinator of the European Cooperation Organization for Science and Technology (COST) in Georgia.
Since 2022, Georgia has been a full member of the European Association for Cooperation in Science and Technology (COST). Through COST Actions, this organization supports the strengthening and expansion of international collaborative ties among researchers on scientific-research topics of common interest by forming research networks.
During the meeting, participants received information about the opportunities available within COST, its implementation mechanisms, current COST Actions, and the new COST actions approved in May 2024. They were provided with detailed information, practical advice, and recommendations on joining existing COST research networks, creating new networks, developing applications, evaluation procedures and criteria, and becoming members of the steering committee/working groups within specific actions.