კავკასიის განათლების სკოლამ, დაწყებითი პედაგოგიკის პროგრამის ფარგლებში, ახალ ქართულ სკოლასთან პარტნიორობით ა.წ. 26 ივნისს ჩაატარა პირველი სადისკუსიო რაუნდი თემაზე „პერსონალური, სოციალური და სწავლის (learning to learn) კომპეტენცია და მოსწავლის პერსპექტივები შრომის ბაზარზე“.
დისკუსია წარიმართა პროექტის ფარგლებში - სადისკუსიო რაუნდები ჰარკნესის მეთოდის გამოყენებით „სწავლის საკვანძო კომპეტენციები და მოსწავლის პერსპექტივები შრომის ბაზარზე- 2024“. სულ დაგეგმილია 8 სადისკუსიო რაუნდის ჩატარდება პარტნიორ/მასპინძელ სკოლებში. პროექტის მიზანია, მთელი სიცოცხლის მანძილზე სწავლის საკვანძო კომპეტენციების ოპტიმალური დანერგვა პედაგოგის მომზადების პროგრამებში. დამატებითი ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ ბმულზე.
შეხვედრა გაიმართა პარალელური დისკუსიების ფორმატში ჰარკნესის მეთოდის გამოყენებით, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს: დამსაქმებლებმა; აქალი ქართული სკოლის, პირველი ექსპერიმენტული საჯარო სკოლის და ქ. თბილისის #32 საჯარო სკოლის პედაგოგება, ადმინისტრაციის წარმომადგენლებმა და მშობლებმა; მასპინძელი სკოლის საშუალო საფეხურის მოსწავლეებმა და კავკასიის უნივერსიტეტის დაწყებითი პედაგოგიკის სტუდენტებმა. პროცესის ფასილიტაციას უზრუნველყოფდა ალუდა გოგლიჩიძე - კავკასიის განათლების სკოლის დეკანი, აფილირებული ასოცირებული პროფესორი, ზოგადი განათლების დაწყებითი საფეხურის (I-VI კლასები) მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო პროგრამის ხელმძღვანელი.
დისკუსიის ბოლო ეტაპზე მონაწილეებმა იმსჯელეს თუ რა როლი შეიძლება შეასრულოს სასკოლო საზოგადოებამ და მასთან დაკავშირებულმა ინტერესთა ჯგუფებმა (დამსაქმებლები; სკოლის პედაგოგები; სკოლის ადმინისტრატორები; მოსწავლეები; მშობლები; სტუდენტები; პროფესორ-მასწავლებლები და ექსპერტები/დარგის წარმომადგენლები არასამთავრობო სექტორიდან) მასწავლებელთა მომზადების პროგრამებში მთელი სიცოცხლის მაძილზე სწავლის საკვანძო კომპეტენციების და კერძოდ პერსონალური, სოციალური და სწავლის (learning to learn) კომპეტენციის დანერგვის საქმეში?

The Caucasus Education School, in collaboration with the new Georgian school, organized the first discussion round on June 26 as part of the elementary pedagogy program. The topic was "Personal, Social, And Learning (Learning To Learn) Competencies and Student’s Prospects in the Labor Market."
The discussion was conducted as part of the project titled "Learning Key Competencies and Student Perspectives on the Labor Market - 2024," using the Harkness method. A series of 8 discussion rounds are scheduled to take place in partner/host schools. The project aims to effectively integrate lifelong learning key competencies into teacher training programs. Additional information can be found at the link.
The meeting featured parallel discussions using the Harkness method. Participants included employers, representatives from the New Georgian School, teachers, administrative staff, and parents from the First Experimental Public School and Tbilisi #32 public school. School students from the host school and elementary pedagogy students from Caucasus University also participated. The process was facilitated by Aluda Goglichidze, Dean of the Caucasus Education School, affiliated associate professor, and head of the Integrated Bachelor’s and Master’s Degree Program for Teachers of Primary Education (grades I-VI).
In the final stage of the discussion, participants examined the role that the school community and related interest groups (employers, school teachers, school administrators, students, parents, professors, and experts/field representatives from the non-governmental sector) can play in lifelong learning teacher training programs. They focused on the implementation of key competencies, particularly personal, social, and learning (learning to learn) competencies.