კავკასიის უნივერსიტეტის პროექტი „პირველადი ჯანდაცვის სისტემის გამოწვევები მიოკარდიუმის მწვავე ინფარქტით ავადმყოფთა დროულ მკურნალობასა და ჰოსპიტალიზაციაში საქართველოში“ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის საგრანტო კონკურსის „მაგისტრანტთა სასწავლო-კვლევითი პროექტების გრანტით დაფინანსების კონკურსის“ გამარჯვებულია.
პროექტის განმხორციელებელია კავკასიის მედიცინის და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სკოლის მაგისტრანტი ლიკა არაყიშვილი. პროექტის ხელმძღვანელია კავკასიის უნივერსიტეტის აფილირებული პროფესორი, მედიცინის დოქტორი, საერთაშორისო რეფერირებადი ჟურნალის „ჯანდაცვის პოლიტიკა, ეკონომიკა და სოციოლოგია“ მთავარი რედაქტორი, თენგიზ ვერულავა.
წარდგენილი პროექტი სამეცნიერო მიმართულებით "მედიცინისა და ჯანმრთელობის მეცნიერებანი“ პირველ ადგილზე გავიდა დაშეფასდა 26 ქულით (მაქსიმალური 27 ქულიდან).
პროექტი მიზნად ისახავს კომპლექსურად შეისწავლოს საქართველოში პირველადი ჯანდაცვის სისტემის გამოწვევები მიოკარდიუმის მწვავე ინფარქტით ავადმყოფთა პრეჰოსპიტალურ ეტაპზე მკურნალობის და საჭიროების შემთხვევაში ჰოსპიტალიზაციის დროულობაში. კვლევის შედეგები განიხილება პირველადი ჯანდაცვის დონეზე მიოკარდიუმის მწვავე ინფარქტით ავადმყოფთა სამედიცინო მომსახურების საერთაშორისო გამოცდილებისა და ტენდენციების გათვალისწინებით.
აღნიშნული კვლევა იქნება საქართველოში მიოკარდიუმის მწვავე ინფარქტით ავადმყოფთა სათანადო მკურნალობასა და საჭიროების სემთხვევაში მათი დროული ჰოსპიტალიზაციისათვის პირველადი ჯანდაცვის სისტემის როლის კომპლექსური (კულტურულ, სოციალურ, ეკონომიკურ ჭრილში) შესწავლის პირველი მცდელობა.

A Caucasus University project is the winner of the Rustaveli National Science Foundation grant competition
22 November 2023
The Caucasus University project "Challenges of the Primary Health Care System in Timely Treatment and Hospitalization of Patients with Acute Myocardial Infarction in Georgia" is the winner of the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia's grant competition "Competition for financing master's educational and research projects with a grant".
The project is led by Lika Arakishvili, a master's student at the Caucasus School of Medicine and Hea;thcare. Tengiz Verulava, an affiliated professor at Caucasus University, doctor of medicine, and editor-in-chief of the internationally referred journal "Health Care Policy, Economics and Sociology," serves as the project's head.
The project, submitted in the scientific field of "Medicine and Health Sciences," secured the first-place position and received an evaluation of 26 points out of 27.
The project aims examine the primary health care challenges in Georgia concerning the treatment of patients with acute myocardial infarction during the pre-hospital stage, and, when required, hospitalization. The results of the study are discussed at the level of primary care, taking into account the international experience and trends in the medical care of patients with acute myocardial infarction.
This project will be the first attempt to study the role of the primary health care system in a complex (cultural, social, economic) perspective for proper treatment of patients with acute myocardial infarction in Georgia and their timely hospitalization in case of need.