Meeting with representatives of USAID and AMCHAM
On December 20, a meeting about "5-month paid hotel training" with representatives of USAID and AMCHAM was held in the Caucasus University conference hall, organized by Caucasus Tourism School and Career Development and Employment Promotion Service.
The role of the state in tourism - a public lecture
The series of public lectures at the Tourism School continues; on December 10, another lecture was held for tourism program students, with the topic of the lecture being - The Role of the State In Tourism.
Master class at "Holiday Inn Express" hotel
On December 9, a master class was held at the "Holiday Inn Express" hotel as part of the Tourism School's new joint program in Hospitality Management, which is being implemented in collaboration with Fairleigh Dickinson University.
Tourism School Students Visit Wine Museum
On December 4, an outing tour to the wine museum was organized for students of the Caucasus University tourism program as part of the study course "Wine tourism".