საუბრები ლიბრარეაში - თავისუფლების გაკვეთილები ძველი საბერძნეთიდან - მეამბოხე გმირები ძველ ბერძნულ დრამაში
5 ივნისს, 15:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის წიგნის მაღაზია “ლიბრარეაში”, საუბრები ლიბრარეას ფარგლებში, გაიმართება შეხვედრა თემაზე „თავისუფლების გაკვეთილები ძველი საბერძნეთიდან - მეამბოხე გმირები ძველ ბერძნულ დრამაში“.
თეატრი ძველ საბერძნეთში იშვა - არა მხოლოდ როგორც ხელოვნება, არამედ როგორც თავისუფალი სულის ძიების მარადიული რიტუალი, ამბოხისა და ბრძოლის ასპარეზი.  ძველი ბერძნული დრამის მეამბოხე პერსონაჟები თავისუფლების, სიმართლისა და საზოგადოების გაჯანსაღებისთვის ბრძოლის მარადიულ მაგალითებად იქცნენ, მათი ამბოხი კი სოციალური წინააღმდეგობის აქტად, ჩაგვრისა და უსამართლობის წინააღმდეგ მიმართულ მრავალსაუკუნოვან მანიფესტად ექცა კაცობრიობის მუდმივ ბრძოლას უკეთესი მომავლისთვის.
ანტიგონე - შეუვალი და მტკიცე მეამბოხე, რომელიც თავისი მორალური პრინციპების დასაცავად მთელ სახელმწიფო სისტემას უპირისპირდება - საკუთარი ამბოხით ახალ, უნივერსალურ სამართალზე დაფუძნებულ მორალს ამკვიდრებს საზოგადოებაში; პრომეთე, რომელიც  თანასწორობისთვის მებრძოლ პირველ ცივილიზაციურ გმირად და ჩაგრულთა მცველად გვევლინება,  ცივილიზაციის ცეცხლით ანათებს ადამიანურ დუნე გონებას; თანამებრძოლთაგან ზურგშექცეული ფილოქტეტე, რომელიც ტკივილისა და უარყოფის მიუხედავად, ბოლომდე ერთგულობს საკუთარ პრინციპებს, პიროვნული ღირსების დაცვისთვის ბრძოლის ტრაგიკულ მაგალითად ექცევა მსოფლიო ლიტერატურასა და ხელოვნებას; სიყვარულში უსამართლობის მსხვერპლი მედეას ამბოხი კი, რომელიც გამაოგნებელ საზღაურად დაუჯდა კორინთოს საზოგადოებას, უსამართლო მოპყრობის, დამცირებისა და ჩაგვრის წინააღმდეგ ამხედრებული კოლხი მედეას სახეს მებრძოლი ქალის ერთგვარ პარადიგმად აქცევს; და აქვეა კომედიის მამაც - არისტოფანე, რომელიც უშიშრად და შეუპოვრად ამხელს მმართველთა ძალაუფლების ბოროტად გამოყენებასა თუ საზოგადოებრივ დოგმატიზმს და კიდევ ერთხელ შეგვახსენებს, რომ თეატრი სწორედაც ბრძოლის ველია, მათ შორის - საზოგადოებრივი თუ პოლიტიკური ბრძოლისა; შემოქმედი კი უპირველესად მოქალაქეა და როგორც ბერძნული დემოკრატიის პარადიგმა გვასწავლის, იყო πολίτης ანუ მოქალაქე - ნიშნავს იბრძოდე შენი ქალაქის, ქვეყნის, საზოგადოების ნაკლოვანებათა აღმოსაფხვრელად და იბრძოდე ყველგან, მათ შორის - თეატრში, ვინაიდან ხელოვნება არა მხოლოდ ტკბობისა და შემეცნების, არამედ პროტესტის გამოხატვის მრავალსაუკუნოვანი და ყველაზე მძლავრი საშუალებაა.
ძველი ბერძნული თეატრი გვამცნობს, რომ თავისუფლება არის მუდმივი ბრძოლა საკუთარ თავთან და იმ საზოგადოებასთან, რომელიც ხშირად წინააღმდეგობას გვიწევს. ძველ ბერძენ გმირთა ამბოხი კიდევ ერთხელ ცხადყოფს, რომ სიმართლის ძიება გულისხმობს მსხვერპლს, თავგანწირვასა და შეუდრეკელ სულიერებას. თავისუფლება კი არის მუდმივი ბრძოლა, რომელსაც ისინი იგებენ, ვის სულსაც უსამართლობის წინააღმდეგ შეუპოვარ ამბოხში სიმტკიცე და საკუთარი პრინციპების ერთგულება შეუძლია.
და მაინც:
რას ნიშნავს იყო თავისუფალი ანტიკური გადასახედიდან? როგორ გადალახავდნენ ანტიკური დრამის გმირები პიროვნულ და საზოგადოებრივ დაბრკოლებებს? და რას გვასწავლის მათი ამბოხი ჩვენ - დღეს, როცა თავისუფლების პრობლემა ისევ აქტუალურია?
ამ კითხვებზე პასუხების საძიებლად, გიწვევთ ელინისტისა და მთარგმნელის, კავკასიის უნივერსიტეტის ასისტენტ პროფესორის - თათია მთვარელიძის საჯარო ლექციაზე „თავისუფლების გაკვეთილები ძველი საბერძნეთიდან - მეამბოხე გმირები ძველ ბერძნულ დრამაში“.

On June 5 at 15:00, a thematic discussion will be held at the Caucasus University bookstore “Librarea” as part of the Librarea Talks series. The session will focus on the topic: “Lessons of Freedom from Ancient Greece – Rebellious Heroes in Ancient Greek Drama.”
Theater originated in ancient Greece – not only as an art, but also as an eternal ritual in the pursuit of free spirit, an arena of rebellion and struggle. The defiant heroes of ancient Greek drama emerged as timeless symbols of the fight for liberty, the truth, and societal progress; their rebellion became an act of social resistance, a centuries-old manifesto against oppression and injustice, humanity’s constant struggle for a better future.
Antigone - an indomitable and steadfast rebel who confronts the state system in order to uphold her moral convictions. Through her defiance, she establishes a new morality based on universal law in society;
Prometheus, the first civilizational hero, fights for equality and becomes the defender of the oppressed; he illuminates the weak human mind with the fire of civilization;
Philoctetes, becomes a tragic example of the struggle for personal dignity in world literature and art as he turns his back on his comrades, but despite pain and rejection, remains faithful to his principles to the end;
Medea, a victim of injustice in love, rebels in a way that exacts a staggering price from Corinthian society; Her defiance transforms the image of the Colchian princess into a kind of paradigm of a fighting woman;
And Aristophanes, the father of comedy, who fearlessly and relentlessly exposes the abuses of power by rulers and the pitfalls of public dogmatism, reminds us that the theater is not merely a stage for entertainment — it is a battlefield of social and political struggle; the creator is first and foremost a citizen and, as the paradigm of Greek democracy teaches us, to be a πολίτης or citizen - means to fight to eliminate the shortcomings of your city, country, society and to fight everywhere, including in the theater, since art is not only a centuries-old and most powerful means of enjoyment and cognition, but also an expression of protest.
Ancient Greek theater teaches us that freedom is a constant struggle with oneself and the society that often opposes us. The rebellion of ancient Greek heroes once again demonstrates that the search for the truth implies sacrifice, self-sacrifice and unyielding spirituality. Freedom is a constant struggle, which is won by those whose souls can endure the indomitable struggle against injustice and remain faithful to their principles.
And yet:
What does it mean to be free from an ancient perspective? How did the heroes of ancient drama overcome personal and social obstacles? And what can their rebellion teach us - today, when the problem of freedom is still relevant?
To find answers to these questions, we invite you to a public lecture by Tatia Mtvarelidze, a Hellenist and translator, Assistant Professor at Caucasus University.