28 მარტს, 13:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის საკონფერენციო დარბაზში, CU-ის „საქართველოს შემსწავლელი საერთაშორისო კვლევის ცენტრის“ ორგანიზებით, გაიმართება საჯარო ლექცია და დისკუსია ოქტავიან საიუსთან (რუმინელი თეატრის მკვლევარი და საერთაშორისო კულტურული ურთიერთობების სპეციალისტი, თეატროლოგიის დოქტორი) თემაზე "აბსურდის თეატრი ბეკეტიდან ფოსემდე: ისტორიული გადააზრება".
აბსურდის თეატრი მეორე მსოფლიო ომის შემდგომი შემაძრწუნებელი კატასტროფის შემდეგ ნგრევითა და სასოწარკვეთით განპირობებული ისტორიული კონტექსტიდან აღმოცენდა. ანტიჰუმანურობის აღმოჩენამ ჩამოაყალიბა ის სოციალური ფონი, რომელშიც ერთმანეთს შეერწყა ეგზისტენციალური თემები და მხატვრული გამოსახვის ავანგარდული ფორმები. დღესდღეობით გლობალური ლანდშაფტის უკიდურესი ბუნდოვანება ახლაც ისევე მწვავედ გამოკვეთს აბსურდულობის პრობლემას, როგორც თავის დროზე, როცა ბეკეტისა და იონესკოს რადიკალური განაცხადი გაჟღერდა. იუნ ფოსეს თეატრი ყველაზე უკეთ ამტკიცებს, რომ აბსურდი მოძველებულ კონცეპტს კი არ წარმოადგენს, არამედ უნივერსალურ კატეგორიას გამოხატავს, რომელთან ჭიდილი ჯერაც გვიწევს. მოხსენებაში აბსურდის თეატრი განხილული იქნება, როგორც კულტურული ფენომენი, რომელიც აქტუალობას ინარჩუნებს როგორც ინტელექტუალური, ისე სიღრმისეულად სულიერი თვალსაზრისით.

On March 28 at 13:00, the Caucasus University Conference Hall will host a public lecture and discussion on “Theatre of the Absurd, from Samuel Beckett to Jon Fosse” featuring Dr. Octavian Saiu, a Romanian theater researcher and specialist in international cultural relations. The event is organized by the CU “International Research Center for the Study of Georgia”.
The Theatre of the Absurd emerged from a historical context of destruction and despair following the horrific catastrophe of World War II. The revelation of inhumanity shaped a social landscape in which existential themes intertwined with avant-garde artistic expression. The extreme ambiguity of today’s global landscape makes the problem of the absurd as acutely apparent as it was when Beckett and Ionesco made their radical statement. The theatre of the absurd is compelling evidence that the absurd is not an outdated concept, but rather a universal category that we still have to grapple with. The lecture will examine the theatre of the absurd as a cultural phenomenon that remains relevant both intellectually and deeply spiritually.