II საერთაშორისო კონფერენცია ორი იბერია - ევროპის ორი კარიბჭე
2026 წლის 10-12 სექტემბერს მადრიდის კომპლუტენსეს უნივერსიტეტი  და სან დამასოს საეკლესიო უნივერსიტეტი  ივანე ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან და კავკასიის უნივერსიტეტთან ერთად მასპინძლობს მეორე საერთაშორისო კონფერენციას თემაზე - „ორი იბერია - ევროპის ორი კარიბჭე“.
2024 წლის 12-14 ივნისს I საერთაშორისო კონფერენციის „ორი იბერია: ევროპის ორი კარიბჭე“ (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და კავკასიის უნივერსიტეტი) წარმატების შემდეგ, მეორე საერთაშორისო კონფერენცია არის ამ უნივერსიტეტების ხელახალი ერთობლივი ძალისხმევა კვლევით სფეროებში ესპანეთ-საქართველოს სტაბილური თანამშრომლობის დამყარების მიზნით.
კონფერენცია ეძღვნება კავკასიური იბერიის და ესპანური იბერიის უძველესი კულტურების შესწავლას, მათ რეცეფციას და ამ ორ კულტურათა შორის პარალელებსა და სავარაუდო კონტაქტებს.
კონფერენცია თავს მოუყრის როგორც ქართველ, ისე უცხოელ პროფესორებს და დარგის ექსპერტებს, ახალგაზრდა მეცნიერებს, დოქტორანტებს და იმუშავებს რამდენიმე მიმართულებით:
1. აღმოსავლეთ იბერია, როგორც ევროპის კარიბჭე
2. დასავლეთ იბერია, როგორც ევროპის კარიბჭე
3. ორი იბერია - კავშირი საუკუნეთა მანძილზე?
4. ორი იბერია - ბიზანტიური მმართველობის დროს
5. ორი იბერია - ისლამური მმართველობის დროს
6. პალეო-იბერიული ენები -(აღმოსავლური და დასავლური)
7. ქართული და ესპანური ლიტერატურები: ურთიერთობები და თარგმანები
8. ქრისტიანობის განსაკუთრებული განვითარება ორ იბერიაში
კონფერენციის სამუშაო ენები: ინგლისური და ესპანური
დაინტერესებულმა პირებმა უნდა წარმოადგინოს CV  და თეზისი (300-600 სიტყვა), არაუგვიანეს 2026 წლის 1 აპრილისა შემდეგ ელ-ფოსტაზე: conference2iberias2@gmail.com

From 10 to 12 September 2026, the Complutense University of Madrid and the San Dámaso Ecclesiastical University (Madrid) in cooperation with Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and Caucasus University, will host the Second International Conference “Two Iberias – Two Gates of Europe.”
After the success of the I International Conference“Two Iberias – Two Gates of Europe.” (Tbilisi State University & Caucasus University, June 12-14, Tbilisi 2024) this is a second joint endeavor of these universities aiming at establishing a stable Spanish-Georgian cooperation on these research areas.
This conference is dedicated to the study of the ancient cultures of Caucasian Iberia and Spanish Iberia and their medieval reception, including parallels and presumed contacts.
The conference will bring together Georgian and foreign professors and experts in the field, young scientists and doctoral students and will be organized around several thematic areas:
1- Eastern Iberia as the Gateway of Europe: myth and history
2-Western Iberia as the Gateway of Europe: myth and history
3- Two Iberias - a link through the ages?
4- The Two Iberias under Byzantine rule
5- The Two Iberias under Islamic rule
6- Palaeo-Iberian languages (Eastern and Western)
7- Georgian and Spanish Literatures: relations and translation
8- Particular development of Christianism in the Two Iberias.
9- Political History of the Two Iberias in comparative perspective
(ancient and medieval)
10- Historical Geography of the Two Iberias in comparative perspective
Working languages of the conference: English and Spanish.
Interested applicants are required to submit their CV and an abstract (300–600 words) no later than April 1, 2026 to the following email address: conference2iberias2@gmail.com