23 დეკემებრს, 16:00 საათზე, CU-ის ბიბლიოთეკაში გაიმართება კავკასიის უნივერსიტეტის „საქართველოს შემსწავლელი საერთაშორისო კვლევის ცენტრის“ ინტერდისციპლინური კვლევითი პროექტის - ვორონცოვის კულტურის პოლიტიკა: „ევროპეიზაციის“ რუსული გეგმა საქართველოში - შუალედური შედეგების პრეზენტაცია. პროექტი ხორციელდება კავკასიის უნივერსიტეტის კვლევითი საქმიანობის შიდა საუნივერსიტეტო დაფინანსებით და მხარდაჭერით.
პრეზენატაციას წარმოადგენენ ეკა კიკნაძე (კავკასიის უნივერიტეტის ასოც. პროფ, ხელოვნებათმცოდნეობის საბაკალავრო პროგრამის თანახელმძღვანელი). ნანა შარიქაძე (კავკასიის უნივერიტეტის სოც მეცნიერებათა და ჰუმანიტარიის სკოლის აფილირებული ასოც. პროფ; ხელოვნებათმცოდნეობის საბაკალავრო პროგრამის ხელმძღვანელი);
პრეზენტაციაზე განხილული იქნება მიხეილ ვორონცოვის, რუსეთის იმპერიის ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი გენერლის და დიპლომატის, საქართველოში მოღვაწე გენერალ-გუბერნატორის, მოღვაწეობა 1844-1854 წლებში. აღნიშულ პერიოდს ვორონცოვის ხანასაც უწოდებენ, რადგან მისმა ინიციატივებმა და რეფორმებმა მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინა, როგორც რეგიონალურ მმართველობის, ასევე სოციალურ-ეკონომიკური და კულტურული დღის წესრიგის ჩამოყალიბებაზე. თუმცა, ვორონცოვის მმართველობის პერიოდი არაერთმნიშვნელოვანი ეტაპი იყო საქართველოს ისტორიაში. „რეფორმების“ უკან ნათლად ისახება რუსეთის იმპერიის კულტურის პოლიტიკა, რომელიც გავლენას ახდენდა ადგილობრივ კულტურულ ცხოვრებაზე და ამტკიცებდა რუსეთის იმპერიის გრძელვადიან დომინირებას XIX ს-ის საქართველოში.
ყურადღება გამახვილდება სამ - რელიგიურ, საჯარო და კერძო/ელიტარულ - სივრცეებზე, რომლებშიც ნათლად აისახა რუსეთის იმპერიის ხედვა და სტრატეგია. მსჯელობა მიმდინარეობს სიონის ტაძრის, თბილისის ოპერის თეატრში გაგარინის მიერ მოხატული ფარდის, საოპერო თეატრში ევროპული რეპერტუარის დანერგვისა და ელიტარული მუსიკალური სალონების (კერძო/ელიტარული სივრცე) მაგალითზე.

On 23 December at 4:00 PM, the International Research Center on Georgia at Caucasus University will host an interim presentation of the interdisciplinary research project “Vorontsov’s Cultural Policy: The Russian ‘Europeanization’ Plan in Georgia – Interim Findings.” The project is conducted with internal university funding and support from Caucasus University’s Research Activities Program.
The presentation will be delivered by Nana Sharikadze (Affiliated Associate Professor, School of Social Sciences and Humanities, Caucasus University) and Eka Kiknadze (Associate Professor, Caucasus University). It will take place in the Caucasus University Library / Library Café.
The presentation will discuss the activities of Mikhail Vorontsov, one of the Russian Empire’s most influential generals and diplomats, who served as the Governor-General of Georgia from 1844 to 1854. This period is often referred to as Vorontsov’s Era, as his initiatives and reforms had a significant impact on regional governance as well as the social, economic, and cultural agendas. However, Vorontsov’s tenure was a complex and ambivalent stage in Georgian history. Behind the so-called “reforms” lies the Russian Empire’s multi-dimensional cultural policy, which both influenced local cultural life in nuanced ways and asserted Russia’s imperial dominance in 19th-century Georgia.
The presentation will focus on three spheres—religious, public, and private/elite—where the Russian Empire’s vision and strategy were most visible. Discussion will include examples such as the Sioni Cathedral, the curtain painted by Gagarin at the Tbilisi Opera Theatre, the introduction of European repertoire in the Opera, and elite musical salons.