გაცნობებთ, რომ რუმინეთის ინვესტიციებისა და საგარეო ვაჭრობის სააგენტო და რუმინეთის განათლებისა და კვლევის სამინისტრო 2025–2026 სასწავლო წლისთვის უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს 40 კატეგორიის სტიპენდიას სთავაზობს.
პროგრამის ფარგოლებში ყველა შემოთავაზებული კურსი ისწავლება რუმინულ ენაზე.
აპლიკანტებს, რომლებმაც არ იციან რუმინული ენა, აქვთ 1-წლიანი მოსამზადებელი ენის კურსის გავლის შესაძლებლობა. სასწავლო პროცესში ჩასართავად, საჭიროა რუმინული ენის ცოდნის დამადასტურებელი სერტიფიკატი (B1 დონე ან ექვივალენტი).
სასტიპენდიო პროგრამები გამოცხადებულია შემდეგი საფეხურის სტუდენტებისთვის:
- ბაკალავრიატი;
- მაგისტრატურა;
- დოქტორანტურა;
- ასპირანტურა/რეზიდენტურა (მედიცინის სტუდენტებისთვის).
სტიპენდიები ითვალისწინებს შემდეგი ხარჯების დაფინანსებას:
- სწავლის სრული დაფარვა (მოსამზადებელი წლის ჩათვლით);
- ყოველთვიური სტიპენდია სწავლის პერიოდში;
- სტუდენტურ საერთო საცხოვრებლებში უფასო განთავსება (ბიუჯეტის ფარგლებში);
- სამედიცინო დახმარება (გადაუდებელი შემთხვევები და ეპიდემიური დაავადებები);
- ადგილობრივ და შიდა სტუდენტური ტრანსპორტირებაზე ფასდაკლებები;
გთხოვთ გაითვალისწინეთ, რომ უნივერსიტეტში საერთაშორისო და შიდა მგზავრობის ხარჯები არ იფარება. ამ ხარჯებს მონაწილე ფარავს თავად.
სააპლიკაციო დოკუმენტების ჩამონათვალის სანახავად და განაცხადის შესატანად ეწვიეთ ოფიციალურ ვებ-გვერდს ან დაუკავშირდით რუმინეთის სასტიპენდიო პროგრამის წარმომადგენელს მოცემულ მეილის მისამართზე: office@investromania.gov.ro

We would like to inform you that the Romanian Agency for Investment and Foreign Trade and the Ministry of Education and Research are offering 40 categories of scholarships to foreign citizens for the 2025–2026 academic year.
All courses offered within the framework of the program are taught in Romanian.
Applicants who do not know Romanian have the opportunity to take a one-year preparatory language course. A certificate of Romanian language proficiency (level B1 or equivalent) is required to participate in the study process.
Scholarship programs are announced for students at the following levels:
- Postgraduate studies/residency (for medical students)
Scholarships provide funding for the following expenses:
- Full tuition fees (including the preparatory year)
- Monthly stipend during the study period
- Free accommodation in student dormitories (within the budget)
- Medical assistance (emergencies and epidemics)
- Discounts on local and domestic student transportation
Please note that international and domestic travel expenses are not covered by the university. These expenses are the responsibility of the participant.
To see the list of application documents and to apply, visit the official website or contact the Romanian Scholarship Program representative at the following email address: office@investromania.gov.ro