კოშეგის მოწინავე კვლევების ინსტიტუტი (Institute of Advanced Studies Kőszeg (iASK) ) , იუნესკოს კულტურული მემკვიდრეობის მართვისა და მდგრადობის კათედრასთან და გაერთიანებული ერების უნივერსიტეტის (UNU) თანამშრომლობით, იწვევს სტუდენტებს UNESCO MOST-ის მერვე ზამთრის სკოლაში, უნგრეთის ქალაქ კოშეგში, მონაწილეობის მისაღებად (22 - 27 თებერვალი, 2026).
ღონისძიება აკავშირებს ახალბედა ლიდერებს, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს და გაერთიანებული ერების უნივერსიტეტის და UNESCO-ს საზოგადოებების წევრებს აკადემიური, პოლიტიკური და კულტურული სფეროების დიპლომატებთან, ხელოვანებთან და მეცნიერებთან.
პროგრამაში მონაწილეობს მიღება შეუძლიათ: მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის სტუდენტებს, ახალგაზრდა მკვლევარებს და სოციალური მეწარმეებს, რომლებსაც აქვთ პროფესიული ინტერესი მშვიდობის, უსაფრთხოებისა და კულტურის მიმართ.
პროგრამაში ფარგლებში განხილული იქნება შემდეგი საკითხები:
- ახალი სამშვიდობო ინიციატივები
- კონფლიქტების ძირითადი მიზეზები
- კულტურული დიპლომატია
- სამოქალაქო საზოგადოების გაძლიერება
- ადამიანის უსაფრთხოების ძირითადი ასპექტები
- ციფრული ინოვაციები მშვიდობის ხელშეწყობისთვის
- განვითარებადი რეგიონები
- ცოდნა, მშვიდობა და ტრანსფორმაცია
განაცხადის წარდგენის საბოლოო ვადა: 2026 წლის 12 იანვარი.
აპლიკანტებმა უნდა შეავსონ განაცხადის ფორმა და ატვირთონ შემდეგი დოკუმენტები:
- 300 სიტყვიანი სამოტივაციო წერილი
- CV (ფოტოსურათით)
დამატებითი ინფორმაციისათვის, გთხოვთ, ეწვიოთ ბმულს ან მიმართეთ პროგრამის ხელმძღვანელს მოცემული მეილის მისამართზე: winterschool@iask.hu

UNESCO MOST Winter School 2026
The Institute of Advanced Studies Kőszeg (iASK), in collaboration with the UNESCO Chair in Cultural Heritage Management and Sustainability and the United Nations University (UNU), invites students to participate in the 8th UNESCO MOST Winter School in Kőszeg, Hungary (February 22 - 27, 2026).
The event connects emerging leaders, representatives of non-governmental organizations and members of the United Nations University and UNESCO communities with diplomats, artists and scholars from academic, political and cultural fields.
The program is open to: Master’s and doctoral students, young researchers and social entrepreneurs with a professional interest in peace, security and culture.
The program will address the following topics:
• New Peace Initiatives
• Root Causes of Conflicts
• Cultural Diplomacy
• Revival of Civil Society
• Aspects of Human Security
• Digital Peacebuilding
• Emerging Regions
• Knowledge, Peace, and Transformation
Application deadline: January 12, 2026.
Applicants must complete the application form and upload the following documents:
• 300-word motivation letter
• CV (with photo)
For more information, please visit the link or contact the program coordinator at the following email address: winterschool@iask.hu