5-7 ივლისს ერაზმუს+ ის პროექტის „საქართველოს უნივერსიტეტებში მესამე მისიის ხარისხის და აქტუალურობის გაძლიერება“ - Strengthenining the Quality and Relevance of the 3rd mission in Georgian Universities“(SQUARE)“ ფარგლებში, პროექტის კონსორციუმის შეხვედრა გაიმართა ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში.
პროექტში მონაწილეობას იღებდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი კახა შენგელია, ვიცე-პრეზიდენტი კვლევისა და სტრატეგიული განვითარების დარგში ბორის (ბუბა) ლეჟავა და უნივერსიტეტის სხვა წარმომადგენლები.
შეხვედრების ფარგლებში, ქართველმა და უცხოელმა დარგის ექსპერტებმა იმსჯელეს უნივერსიტეტის როლზე საზოგადოების განვითარებაში, ინსტიტუციების გაძლიერებაზე, ხარისხის უზრუნველყოფასა და გამოწვევებზე. შეხვედრა გახსნეს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მაია ხაჯიშვილმა, აჭარის აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ თამარ კაიკაციშვილმა.
პროექტი ითვალისწინებს საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში მესამე მისიის მნიშვნელობის და ხარისხის გაუმჯობესებას ტოპ-მენეჯმენტის და სტრუქტურული ერთეულების ჩართულობით, უზრუნველყოფს უმაღლესი სასწავლებლებისთვის მეთოდოლოგიას და სახელმძღვანელო მითითებებს, თავიანთი მესამე მისიის დაგეგმვის, განხორციელებასა და შეფასებისათვის. პროექტის ფარგლებში ქართული უნივერსიტეტები საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით შექმნიან მეთოდოლოგიას და გზამკვლევებს მესამე მისიის დაგეგმვის, დანერგვის, განხორციელების და შეფასების შესახებ და შეიმუშავებენ მესამე მისიის სტრატეგიას. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი კი განაახლებენ ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემას და უფრო მეტად მოახდენენ მესამე მისიის აქტივობების შეფასების ინტეგრირებას ხარისხის უზრუნველყოფის სტანდარტებში.
პროექტის კონსორციუმის თითოეულ წევრ უნივერსიტეტში მესამე მისიის სტრატეგიული გეგმის შემუშავება და მესამე მისიის თითო პროექტის პილოტირება განხორციელდება. აღნიშნული უზრუნველყოფს მესამე მისიის ინსტიტუციურ დონეზე დანერგვას და განვითარებას.

On July 5-7, within the framework of the Erasmus + project "Strengthening the Quality and Relevance of the 3rd mission in Georgian Universities" (SQUARE), a project consortium meeting was held at Batumi Shota Rustaveli State University.
Dr. Kakha Shengelia, President of Caucasus University, Boris (Buba) Lezhava, Vice President for Research and Strategic Development, and other representatives of the university participated in the project.
The project involves 8 Georgian and 3 European universities, the International Accreditation Agency (EFMD), the Ministry of Education and Science of Georgia and the National Center for Education Quality Enhancement. The project coordinator is Tbilisi State University.
During the meetings, Georgian and foreign experts discussed the role of the university in community development, institution building, quality assurance and challenges. The meeting was opened by the Minister of Education, Culture and Sports of Adjara, Maia Khajishvili, Tamar Kaikatsishvili, First Deputy Chairman of the Department of Tourism and Resorts of Adjara.
The project aims to improve the importance and quality of the third mission in Georgian higher education institutions with the involvement of top management and structural units; provides methodology and guidelines for higher education institutions to plan, implement and evaluate their third mission. Within the framework of the project, Georgian universities, in cooperation with international partners, will develop methodologies and guidelines for planning, implementing and evaluating the third mission, and will develop a third mission strategy. The Ministry of Education and Science of Georgia and the National Center for Education Quality Enhancement will update the quality assurance system and further integrate the evaluation of the activities of the third mission up to quality assurance standards.
Each project consortium member university will develop a strategic plan for the third mission and pilot each project for the third mission. This ensures the introduction and development of the third mission at the institutional level.