9 დეკემბერს, 17:00 საათზე და 13 დეკემბერს, 14:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის სასამართლო დარბაზში, გაიმართება იმიტირებული სასამართლო პროცესი მომავალი იურისტებისთვის.
პროექტი განკუთვნილია იმ აბიტურიენტებისთვის, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან სამართლის სფეროთი და სურთ პრაქტიკული გამოცდილება მიიღონ სისხლის სამართლის საქმის სასამართლოში განხილვის თავისებურებებთან დაკავშირებით.
იმიტირებული სასამართლო პროცესის მონაწილეებს მიეცემათ შესაძლებლობა განასახიერონ სისხლის სამართლის საქმის სასამართლო განხილვაში მონაწილე სუბიექტები - მოსამართლე, ბრალდების მხარე (პროკურორი, გამომძიებელი), დაცვის მხარე (ადვოკატი, ბრალდებული), მოწმეები, ექსპერტები და ა.შ.
იმიტირებული სასამართლო პროცესის მონაწილეები სასამართლო სხდომის დარბაზში რეალურად გამოცდიან საკუთარი არგუმენტაციის, ანალიზისა და კრიტიკული აზროვნების უნარებს.
პროექტი შედგება ორი ეტაპისგან. პირველი ეტაპი, რომელიც გაიმართება 9 დეკემბერს, მოიცავს საინფორმაციო და მოსამზადებელ ნაწილს, ხოლო მეორე ეტაპი, რომელიც გაიმართება 13 დეკემბერს, დაეთმობა უშუალოდ იმიტირებულ სასამართლო პროცესს.
ორივე ეტაპზე აბიტურიენტებთან ერთად იმუშავებენ:
- მოსამართლე ლევან დარბაიძე, კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი, ბავშვის უფლებათა ცენტრის დამფუძნებელი, სამართლის დოქტორი;
- კავკასიის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის მაგისტრატურის სტუდენტები: ლიზი ქაშაკაშვილი, თამარ მსხილაძე და ლეილა ჩოჩიასთან თამარ მსხილაძე და ლეილა ჩოჩია, რომლებიც მონაწილეებს დაეხმარებიან როლების შესრულებაში, მტკიცებულებების ანალიზსა და არგუმენტების სწორად ჩამოყალიბებაში.
I ეტაპი - საინფორმაციო და მოსამზადებელი შეხვედრა (9 დეკემბერი, 17:00 საათი)
პირველ ეტაპზე გაიმართება გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა, რომელიც კავკასიის უნივერსიტეტის სასამართლო სხდომის დარბაზში ჩატარდება. მონაწილეები დეტალურად გაეცნობიან იმიტირებული სასამართლო პროცესის მიზანს, სტრუქტურასა და ჩატარების წესებს.
შეხვედრის ფარგლებში განხილული იქნება:
- რა არის იმიტირებული სასამართლო პროცესი;
- სასამართლო პროცესის სტრუქტურა და ეტაპები;
- ვინ არიან და რა ფუნქცია აქვთ მოსამართლეს, ბრალდების მხარეს (გამომძიებელი, პროკურორი), დაცვის მხარეს (ადვოკატი, ბრალდებული), მოწმეს, ექსპერტს;
- როგორ უნდა ჩამოყალიბდეს და წარდგენილ იქნეს სამართლებრივი არგუმენტები;
- სასამართლო პროცესის მონაწილეთა პროცესუალური და ეთიკური მოთხოვნები.
საბოლოოდ, პროცესის მონაწილეები გადაინაწილებენ როლებს შემდეგნაირად:
- მოსამართლე
- ბრალდების მხარე - პროკურორი
- დაცვის მხარე - ადვოკატი, ბრალდებული
- მოწმეები (მათ შორის, ექსპერტი)
აბიტურიენტებს პროცესის მომზადებაში დაეხმარებიან - კავკასიის უნივერსიტეტის სამართლის სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტები: ლიზი ქაშაკაშვილი, თამარ მსხილაძე და ლეილა ჩოჩია. ისინი გაუწევენ მათ კონსულტაციას, დაეხმარებიან არგუმენტების სწორად ჩამოყალიბებაში, საქმეზე მუშაობასა და თითოეული როლის ეფექტურ განხორციელებაში.
II ეტაპი - იმიტირებული სასამართლო პროცესი (13 დეკემბერი, 14:00 საათი)
მეორე ეტაპზე გაიმართება რეალურ გარემოზე მაქსიმალურად მორგებული იმიტირებული სასამართლო პროცესი, რომელიც წარიმართება კავკასიის უნივერსიტეტის სასამართლო სხდომის დარბაზში და მას მოქმედი მოსამართლე, პროფესორი ლევან დარბაიძე უხელმძღვანელებს. მონაწილეები რეალურ გარემოში გამოცდიან სასამართლო საქმიანობის მნიშვნელოვან კომპონენტებს.

Caucasus University invites prospective law students to participate in a two-stage mock trial project to be held in the University Courtroom on December 9 at 17:00 and December 13 at 14:00.
The initiative is designed for applicants interested in the field of law who wish to gain hands-on experience with the structure and dynamics of a criminal trial.
Participants will have the opportunity to assume the roles of key courtroom actors—including the judge, prosecution (prosecutor, investigator), defense (lawyer, defendant), witnesses, and experts—and to experience the practical aspects of presenting a criminal case in court. The mock trial will enable participants to develop argumentation, analysis, and critical-thinking skills in a realistic legal environment.
The project consists of two stages:
Stage I — Informational and Preparatory Session
December 9, 17:00
The first stage, held in the Caucasus University Courtroom, will introduce participants to the purpose, structure, and procedures of the mock trial.
Topics to be covered include:
- What a mock trial is
- The structure and stages of a court hearing
- The roles and functions of the judge, prosecution (investigator, prosecutor), defense (lawyer, defendant), witnesses, and experts
- How to formulate and present legal arguments effectively
- Procedural and ethical standards applicable to trial participants
At the end of the session, participants will be assigned roles, such as:
- Judge
- Prosecution – Prosecutor
- Defense – Lawyer, Defendant
- Witnesses (including an expert)
Throughout the preparation process, participants will receive guidance from Tamar Mskhiladze and Leila Chochia, Master’s students of the Caucasus School of Law, who will assist with argument development, evidence analysis, and role execution.
The session will be led by Judge Levan Darbaidze, Professor at Caucasus University, founder of the Child Rights Center, and Doctor of Law.
Stage II — Mock Trial - December 13, 14:00
The second stage will feature a full mock trial conducted in a setting that replicates real courtroom proceedings as closely as possible. The process will take place in the Caucasus University Courtroom and will be presided over by practicing judge and CU professor Dr. Levan Darbaidze.