კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა მაქსიმ იავიჩმა, მიჩიგანის უნივერსიტეტში ჩატარებულ კონფერენციაზე - Quantum Information Technology Workshop (QITW 2025) წარადგინა კვლევა -"პოსტკვანტური ციფრული ხელმოწერები Verkle ხეების გამოყენებით შეზღუდული მეხსიერების პირობებში" - "Post-Quantum Digital Signatures in Memory-Constrained Environments Using Verkle Trees".
ვორკშოპი წარმოადგენს მნიშვნელოვან პლატფორმას თეორიული კვანტური მექანიკისა და პრაქტიკული აპლიკაციების შესახებ კვლევების საწარმოებლად.
კონფერენციაზე მონაწილეობა მიიღეს და თავიანთი კვლევები წარადგინეს მსოფლიოს წამყვანმა ინსტიტუციებმა როგორიცაა: NASA, Quantum Research Institute, University of Michigan, Fermilab, NIST, Honeywell, Jet Propulsion Laboratory, University of Washington, University of California, Hewlett Packard Labs, Vector Atomic და მრავალი სხვა.
აღნიშნული ვორკშოპი არის ერთ-ერთი მთავარი გლობალური ღონისძიება, რომელიც ორიენტირებულია კვანტურ საინფორმაციო ტექნოლოგიებზე. ის ხელს უწყობს ინტერდისციპლინურ დიალოგს და მიზნად ისახავს ფუნდამენტურ კვანტურ კვლევასა და ინდუსტრიული დონის აპლიკაციებს შორის არსებული ხარვეზების აღმოფხვრას.
კვანტურად-გაუმჯობესებული კომუნიკაციების, მასალების და გამოთვლების კვლევების გარდა, დისკუსიები შეეხო პოსტკვანტური კრიპტოგრაფიის მომავალს. კონფერენციაზე განსაკუთრებით ხაზი გაესვა კვანტური მომავლისთვის მომზადების მნიშვნელობას, სადაც კვანტური გამოთვლითი საფრთხეებისგან მონაცემთა დაცვა უმთავრესი საკითხი იქნება.
კავკასიის უნივერსიტეტის მონაწილეობა ასეთ გავლენიან და მასშტაბურ ღონისძიებაში მიანიშნებს მის მზარდ როლზე და ლიდერობაზე გლობალურ კვანტურ კვლევით საზოგადოებაში. ეს არის გადამწყვეტი მომენტი უნივერსიტეტისთვის კვანტური კრიპტოგრაფიული კვლევების განვითარებისა და პოსტკვანტურ ეპოქაში უსაფრთხო სისტემების შემუშავებაში წვლილის შეტანის საქმეში.

Caucasus University Professor Maksim Iavich at the Quantum Information Technology Workshop
Caucasus University Professor Maksim Iavich presented his research, "Post-Quantum Digital Signatures in Memory-Constrained Environments Using Verkle Trees," at the Quantum Information Technology Workshop (QITW 2025) held at the University of Michigan.
The workshop serves as a significant platform for advancing research in theoretical quantum mechanics and its practical applications.
Leading institutions from around the world participated in the conference and presented their research, including NASA, Quantum Research Institute, University of Michigan, Fermilab, NIST, Honeywell, Jet Propulsion Laboratory, University of Washington, University of California, Hewlett Packard Labs, Vector Atomic, and many others.
The workshop is one of the leading global events dedicated to quantum information technologies. It fosters interdisciplinary dialogue and aims to bridge the gap between fundamental quantum research and industrial applications.
In addition to research on quantum-enhanced communications, materials, and computing, discussions centered on the future of post-quantum cryptography. The conference particularly highlighted the importance of preparing for a quantum future, where protecting data from quantum computing threats will be a key challenge.
Caucasus University’s participation in such an influential and large-scale event underscores its growing role and leadership in the global quantum research community. This marks a significant step forward for the university in advancing quantum cryptography research and contributing to the development of secure systems in the post-quantum era.