4 მარტს, კავკასიის უნივერსიტეტში, გაიმართა ვორკშოპი კლინიკურ არტთერაპიაში.
ვორკშოპი ჩაატარა ფსიქოლოგმა, ფსიქო-სოციალური რეაბილიტაციის ცენტრ - „კამარას“ - დამფუძნებელმა და CU-ის კლინიკური არტთერაპიის სამაგისტრო პროგრამის ხელმძღვანელმა, ნათია ფანჯიკიძემ.
ვორკშოპის თეორიული და პრაქტიკული ნაწილი აგებული იყო ერთი ტექნიკის გარშემო, რომელიც შეირჩა არტთერაპიის ფსიქოანალიტიკური მიდგომის მიხედვით. ღონისძიების ფარგლებში განხილული იყო ისეთი საკითხები, როგორებიცაა: სიმბოლოები, რომელთა მნიშვნელობა სწრაფად არ ცნობიერდება; არტთერაპიის ძალა, დაგვეხმაროს, მივწვდეთ საკუთარ თავს; დაკვირვება დამოკიდებულებაზე, რომელიც ჩნდება სურათ-ხატთან, შექმნის პროცესში და შექმნის შემდეგ.
ვორკშოპი განკუთვნილი იყო მათთვის, ვისაც სურს უკეთ გაერკვეს, რას ემსახურება არტთერაპია და გამოცადოს საკუთარი შეგრძნებები არტთერაპიული ტექნიკის შესრულების პროცესში.
უნდა აღინიშნოს, რომ კავკასიის უნივერსიტეტი ახორციელებს მიღებას კლინიკური არტთერაპიის სამაგისტრო პროგრამაზე, რომლის კურსდამთავრებულებსაც შეუძლიათ დასაქმდნენ იმ ორგანიზაციებში, სადაც არის ფსიქოთერაპევტის/არტთერაპევტის კვალიფიკაციის მქონე სპეციალისტების საჭიროება. კლინიკური არტთერაპიის სამაგისტრო პროგრამის შესახებ ინფორმაციას ვრცლად შეგიძლიათ გაეცნოთ ბმულზე.

Workshop in clinical art therapy
The workshop was conducted by Natia Panjikidze, a psychologist, the founder of the psycho-social rehabilitation center - "Kamara" and the head of the clinical art therapy master's program at CU.
The theoretical and practical part of the workshop was built around one technique, which was selected according to the psychoanalytical approach of art therapy. The event discussed such issues as: symbols, the meaning of which are not quickly understood; The power of art therapy to help us reach ourselves; Observing the relationship that occurs with the image during the creation process and after creation.
The workshop was intended for those who want to better understand what art therapy serves and experience their own sensations in the process of performing art therapy techniques.
Caucasus University offers admission to the master's program in clinical art therapy, with graduates able to work in organizations that require specialists with psychotherapist/art therapist credentials. You can learn more about the master's program in clinical art therapy at the link.