14, 15, 16, 17 და 18 ივლისს, გაიმართა კავკასიის სახელმწიფო მართვის სკოლის, დიპლომატია და საერთაშორისო ურთიერთობებისა და საჯარო მმართველობის საბაკალავრო პროგრამების სტუდენტთა ნაშრომების დაცვა.
სტუდენტებმა საკუთარი ნაშრომები წარადგინეს დაცვის კომისიის წევრების წინაშე.
პროგრამების ზეპირი დაცვის ოთხი კომისია დაკომპლექტებული იყო კავკასიის უნივერსიტეტის სახელმწიფო მართვის სკოლის აკადემიური პერსონალით:
ეკა აკობია, დეკანი, აფილირებული პროფესორი; ემირ ეთერია, აფილირებული პროფესორი; გიორგი ცხადაია, აფილირებული პროფესორი; გიორგი მუჩაიძე, აფილირებული ასოცირებული პროფესორი; დავით ბაქრაძე, აფილირებული ასოცირებული პროფესორი. გრიგოლ ჯულუხიძე, აფილირებული პროფესორი; ნანა ფირცხელანი, აფილირებული ასოცირებული პროფესორი; გივი ამირანაშვილი, აფილირებული ასოცირებული პროფესორი და ბობღიაშვილი გიორგი, მოწვეული ლექტორი.
დაცვის დროს სტუდენტებმა წარმოადგინეს საკუთარი საბაკალავრო ნაშრომები და კვლევითი მიგნებები. ნაშრომები შეფასდა ორი კომპონენტით: ნაწერი და ზეპირი მოხსენება.
საჯარო მმართველობის საბაკალავრო პროგრამა:
- დანელია მარიამ - თანამშრომლების ჩართულობის სტრატეგიების გავლენა შრომით კმაყოფილებაზე საჯარო სექტორის ორგანიზაციებში;
- ორკოდაშვილი მარიამი - თანამშრომელთა მოტივაციის სტრატეგიები და მათი გავლენა ორგანიზაციის წარმატებაზე;
- ბენიძე - ლიზიკო - დასაქმების პოლიტიკა საჯარო სამსახურში და მისი გავლენა ეფექტიანობაზე;
- ბესელია - მარიამ - მენეჯმენტი მატრიცულ სტრუქტურებში: ტრანსფორმაცია საჯარო სექტორში;
- ხაჩიძე გიორგი - მოტივაციის მექანიზმები საჯარო სექტორში: პრობლემები და მათი გადაჭრის გზები;
- ცანავა ირინე - დემოკრატიის ხარისხის გავლენა საჯარო სამსახურის ეფექტურობაზე;
- ბეჟანიშვილი - მარიამ - ელექტრონული მმართველობის დანერგვა საქართველოში: პრობლემები და გამოწვევები;
- ბერდეხელია ვერა - კორუფციის დონის გავლენა საჯარო უწყებების მიმართ ნდობაზე: საქართველოს მაგალითი;
- ღონღაძე - ტატო ციფრული მმართველობა და თვითმმართველობის ეფექტიანობა: ელექტრონული სერვისების როლი საქართველოს მუნიციპალურ მმართველობაში;
- ათაბაძე - ნინო - მბრუნავი კარის ეფექტი საჯარო მმართველობაში: სახელმწიფო მოხელეთა გადაადგილების გავლენა მმართველობის ხარისხზე და მისი რეგულირების მექანიზმი;
- კიკნაძე - ილია - ანტიდემოკრატიული პროცესების აღმოფხვრის გზები ევროპის რეგიონში დემოკრატიის დამცავი მექანიზმების დახმარებით;
- ტაველიშვილი ლელა - სამთავრობო პროპაგანდა პოსტსაბჭოთა სივრცეში და მისი გავლენა საჯარო პოლიტიკაზე;
- თიკანაშვილი თეკლა - დეზინფორმაციის იდენტიფიცირება ეფექტიანი ელექტრონული მმართველობის უზრუნველსაყოფად საქართველოსა და ავსტრიის მაგალითზე;
- გოგიტიძე გვანცა - საქართველოს ანტიკორუფციული პოლიტიკის შესაბამისობა ევროკავშირის ანტიკორუფციულ სტანდარტებთან და რეკომენდაციებთან: შესრულებისა და ეფექტიანობის ანალიზი;
- კიკაჩეიშვილი ლუკა - კრიზისის მენეჯმენტი საქართველოში: საჯარო ორგანიზაციების როლი ბუნებრივი კატასტროფების მართვაში;
- ჯორბენაძე ქეთი - ბიუროკრატიული პროცესების ოპტიმიზაცია: სახელმწიფო სერვისების მიწოდება ელექტრონული არხებით;
- თათულაშვილი დავით - საქართველოს ევროკავშირის თანამშრომლობის გავლენა საქართელოს გარემოს დაცვის განვითარებაზეპოლიტიკაზე;
დიპლომატია და საერთაშორისო ურთიერთობების საბაკალავრო პროგრამა:
- დარჩია ელენე - აშშ-ჩინეთის ურთიერთობები: კონკურენცია და თანაშრომლობა გლობალურ ეკონომიკაში;
- ბართია ანა - გლობალური ეკონომიკური გავლენისათვის ბრძოლა: ჩინეთის “ერთი სარტყელი, ერთი გზა” ინიციატივა და აშშ, ევროკავშირის სტრატეგია;
- სალთხუციშვილი გელა - პოპულისტური პოლიტიკური პარტიების აღმასვლა და ზეგავლენა გერმანიისა და საფრანგეთის საგარეო პოლიტიკაზე;
- ლომიძე ელენე - რუანდას გენოციდი: საერთაშოირისო საზოგადოების პასუხისმგებლობა და მისი გავლენა თანამედროვე კონფლიქტებზე;
- სარჯველაძე ნიკოლოზ - ეთნიკური დევნა და საერთაშორისო ანგარიშვალდებულება: როჰინჯას კრიზისის ანალიზი და გლობალური რეაგირება;
- გოგრიაშვილი გიორგი - ბაშარ ასადის რეჟიმის დასასრული და ახალი გეოპოლიტიკური გამოწვევები;
- ტონია ანა - დიპლომატიური მოლაპარაკებების როლი სამშვიდობო პროცესში: ოსლოს შეთანხმების ძლიერი და სუსტი მხარეები
- ჭაია ნატალია - ბრექსიტთან დაკავშირებული მოლაპარაკებები: სირთულეები და გამოწვევები;
- საბაშვილი მარიამ - ყარაბაღის მეორე ომი და მისი გავლენა რეგიონალურ სტაბილურობაზე;
- ვახტანგიშვილი სოფო - ჩინეთის ტერიტორიული დავა სამხრეთ ჩიწეთის ზღვაში: რეგიონის გეოპოლიტიკური მწიშვწელობა, უსაფრთხოება, ისტორიული წარატივების საფუძველზე ჩიწეთის ეროვწული ინტერესები და წაციონალიზმის როლი დავაში;
- ქარცივაძე კობა - რუსეთის ჰიბრიდული ომი შავი ზღვის რეგიონებში: საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების გამოწვევები და დასავლეთის მხარდაჭერა;
- სეფაშვილი ნათია - სანქციები, როგორც საგარეო პოლიტიკის იარაღი: ეფექტიანობა, შედეგები და გლობალური სტაბილურობა;
- იაგორაშვილი ელენე - თვითგამორკვევისა და კონფლიქტებზე დაფუძნებული სეცესიების თანხვედრა მულტიკულტურალიზმის ფონზე საერთაშორისო პოლიტიკაში;
- გაბადაძე კესო - ენერგეტიკა, როგორც დიპლომატიის ინსტრუმენტი: რუსეთის ფედერაციის მიერ ენერგეტიკული რესურსების იარაღად გამოყენების პოლიტიკა;
- ედილაშვილი პაპუნა - მიგრაციული პოლიტიკის გავლენა ევროპის ქვეყნების საგარეო პოლიტიკაზე;
- შოშიაშვილი ზურაბ - “რუსული პროპაგანდის გავლენა საქართველოს პოლიტიკაზე 2008 წლის ომის შემდეგ’’;
- ოთარაშვილი ოთარი - კიბერტერორიზმი-მზარდი გლობალური საფრთხე ხელოვნური ინტელექტის ეპოქაში;
- ბრეგვაძე კატერინა - თალიბანის მმართველობის ინსტიტუციონალიზაციის პარადოქსი: ძალაუფლების კონსოლიდაციის სტრატეგიები და მათი ეფექტიანობა 2021 წლის შემდეგ;
- ქარაბაკი ნია - ტერორიზმის ეკონომიკა: როგორ მოქმედებენ ტერორისტული ჯგუფები ბიზნესის მსგავსად და როგორ შეიძლება მათი დაშლა;
- დათუაშვილი დათა - ტერორიზმის გლობალური ტრანსოფორმაცია და მისი გავლენა ჩრდილოეთ კავკასიის რეგიონზე;
- ჩახნაშვილი ეთერი - რელიგიის გავლენა გლობალურ ტერორიზმზე და კონტრტერორიზმის ეფექტურობა;
- ჯიღაური მარიამ - გლობალიზაციის გავლენა პოლიტიკურ კომუნიკაციაზე და პროპაგანდისტულ ნარატივებზე საქართველოში;
- კიკილაშვილი სოფიო - როგორ იყენებენ ავტორიტარული რეჟიმები შეთქმულების თეორიებს საზოგადოებრივი აზრის გასაკონტროლებლად. (რუსეთი, ჩინეთი, თურქეთი);
- ბეზარაშვილი ელენე - მოპოვებული ინფორმაციის ენისა და ფორმატის გავლენა პოლიტიკური შეხედულებებისა და გაგების ჩამოყალიბებაში: საქართველოს ქეისი;
- ხვედელიძე ნელი - რუსეთის საინფორმაციო ომი, რადიკალური მემარჯვენე პარტიების წახალისება ევროკავშირის სახელმწიფოებში და მისი გავლენა ევროკავშირის უსაფრთხოების პოლიტიკაზე;
- ჯაშიაშვილი ლაშა - ისტორიული ნარატივები და ეროვნული იდენტობა: როგორ აყალიბებს იაპონიის ტერიტორიული დავები საზოგადოებრივ აზრს საგარეო პოლიტიკის კუთხით;
- ბერიძე ილია - დეზინფორმაციის წინააღმდეგ ბრძოლა არჩევნების პერიოდში: 2017 წლის საფრანგეთის საპრეზიდენტო არჩევნები;
- ბოკერია ნოდარ - The role of oil and gas in shaping Russia's foreign policy: investigate how energy export have been utilized as tools of political leverage, particulary in relations with neighboring countries and the European Union;
- მაისურაძე ეკატერინა - Russia energy diplomacy in Asia: expending integration of political influence - a case study of China;
- ბებოშვილი მიხეილ - The changing role of energy drivers in Turkey's foreign policy;
- გოგიანი ანა - The fight against international terrorism and US security policy in the era of hybrid threats;
- ბერუკაშვილი გიორგი - ევროკავშირის კლიმატის დიპლომატია - გაერთიანების თანამედროვე ენერგეტიკული უსაფრთხოების გამოწვევების საპირწონე;
- ჯიქია ქეთა “გეოპოლიტიკური ძალაუფლების დერეფანი: ტრანსკასპიური მილსადენის პროექტის განხორციელებისა და განვითარების პოლიტიკური ასპექტების ანალიზი“
- ქუქჩიშვილი ბარბარე - ხმელთაშუა ზღვის რეგიონში ისრაელის ენერგოინტერესები – სწრაფვა გეოსტრატეგიული გავლენისაკენ;
- ქავზინაძე ანი - ჩინეთის ენერგეტიკული დიპლომატია კასპიის ზღვის რეგიონში და მისი გავლენა რუსეთთან ენერგეტიკულ კონკურენციაზე;
- ციცხვაია ნანა - ტარიფებიდან მილსადენებამდე: ტრამპის ადმინისტრაციის გავლენა ჩინეთის ენერგეტიკულ უსაფრთხოებაზე და ბრძოლა გლობალური გავლენისთვის;
- ბექურაიძე მარიამი - ეწერგო-ტრანზიციის ახალი გეოპოლიტიკური ტენდენციები ევროკავშირის მომავალი ეწერგოდაუმოუკიდებლობის შვედური მოდელი;
- ლაზარაშვილი ლიზი - საქართველოსა და ნატო-ს თანამშრომლობა შავი ზღვის უსაფრთხოების კონტექსტში;
- ოქრუაშვილი ქრისტინე - საქართველოს სტრატეგიული როლი სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოების სტრუქტურაში;
- გოგია მარიამ - ჰიბრიდული ომი და პროპაგანდა: რუსეთის მოქმედების მექანიზმები და მისგან თავდაცვის სტრატეგიები საქართველოს და უკრაინის მაგალითებზე;
- ყიფშიძე ლუკა - თანამედროვე საქართველოს საგარეო პოლიტიკური დილემა და ეროვნული უსაფრთხოების საკითხი;
- ნიკურაძე ნინო - ევროატლანტიკური უსაფრთხოების სისტემა „ცივი ომის“ დასრულებისა და საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ: ნატო-სა და ევროკავშირის როლი დასავლური დემოკრატიის დაცვაში;
- გეგენავა დავით - ჩინეთის მიერ ეკონომიკური ზეწოლის გამოყენება ტაივანის წინააღმდეგ 2016–2023 წლებში;
- რევა ანი - რუსეთის რბილი ძალა სომხეთში (2018–2023);
- მიქაბერიძე ნიკა - რუსეთის ჰიბრიდული ომის ტაქტიკის ცვლილება 2014–2022 წლებში;
- ბერიძე გრეტა - თურქეთის სტრატეგიული ბალანსი შავი ზღვის რეგიონში 2014-2023 წლებში: ნატოსა და რუსეთს შორის;
- კოჭლამაზაშვილი ლუკა - ციფრული პლატფორმები, როგორც კონფლიქტის კატალიზატორები: სოციალური მედიის როლი მიანმარის გენოციდში;
- მოისწრაფეშვილი ნინო - ირანის რევოლუციის გლობალური და რეგიონული გავლენა: პოლიტიკური ცვლილებები და მსოფლიო შედეგები;
- მამადაშვილი ანნა ირან - საუდის არაბეთის კონკურენცია ახლო აღმოსავლეთში: გავლენა რეგიონალურ უსაფრთხოებაზე;
- ჭყოიძე დავითი - რატომ ვერ შეძლო ოსლოს მოლაპარაკებებმა, შეექმნა ისრაელსა და პალესტინას შორის ხანგრძლივი მშვიდობა, მიუხედავად დიდი დიპლომატიური ძალისხმევისა;
- მინაშვილი გიორგი - რა დროს წყვეტენ სახელმწიფოები სამხედრო ნეიტრალიტეტს - ფინეთისა და შვედეთის მაგალითებზე;

On July 14–18, students of the Bachelor’s Programs in Diplomacy and International Relations and Public Administration at the Caucasus School of Governance presented and defended their theses before the commissions.
The four commissions were composed of academic staff from the School of Governance, including:
Eka Akobia, Dean, Affiliated Professor; Emir Eteria, Affiliated Professor; Giorgi Tskhadaia, Affiliated Professor; Giorgi Muchaidze, Affiliated Associate Professor; Davit Bakradze, Affiliated Associate Professor; Grigol Julukhidze, Affiliated Professor; Nana Pirtskhelani, Affiliated Associate Professor; Givi Amiranashvili, Affiliated Associate Professor; Giorgi Bobghiashvili, Visiting Lecturer.
During the defense, students presented their bachelor's theses and research findings. The works were evaluated in two components: writing and oral presentation.
The following papers were presented:
Public Administration Bachelor’s Program:
- Danelia Mariam – The impact of employee engagement strategies on job satisfaction in public sector organizations
- Orkodashvili Mariam – Employee motivation strategies and their impact on organizational success
- Benidze Liziko – Employment policy in the public service and its impact on efficiency
- Beselia Mariam – Management in matrix structures: transformation in the public sector
- Khachidze Giorgi – Motivation mechanisms in the public sector: problems and ways to solve them
- Tsanava Irine – The Impact of The Quality of Democracy on The Effectiveness of The Public Service
- Bezhanishvili Mariam – Implementation Of E-Government in Georgia: Problems and Challenges
- Berdekhelia Vera – The Impact of The Level of Corruption on Trust in Public Institutions: The Example of Georgia
- Gongadze Tato – Digital Governance and Self-Government Efficiency: The Role of Electronic Services in Municipal Governance of Georgia
- Atabadze Nino – The Revolving Door Effect in Public Governance: The Impact of Civil Servants' Movement on The Quality of Governance and Its Regulation Mechanism
- Kiknadze Ilia – Ways To Eliminate Anti-Democratic Processes In The European Region With The Help Of Democracy Protection Mechanisms
- Tavelishvili Lela – Government Propaganda In The Post-Soviet Space And Its Impact On Public Policy
- Tikanashvili Tekla - Identifying Disinformation To Ensure Effective E-Governance Based On The Example Of Georgia And Austria;
- Gogitidze Gvantsa - Compliance Of Georgia's Anti-Corruption Policy With EU Anti-Corruption Standards And Recommendations: An Analysis Of Performance And Effectiveness;
- Kikacheishvili Luka - Crisis Management In Georgia: The Role Of Public Organizations In Managing Natural Disasters;
- Jorbenadze Keti - Optimization Of Bureaucratic Processes: Delivery Of State Services Through Electronic Channels;
- Tatulashvili David - The Impact Of Georgia's EU Cooperation On The Development Of Environmental Protection Policy In Georgia;
Diplomacy and International Relations Bachelor's Program:
- Darchia Elene - US-China Relations: Competition and Cooperation in the Global Economy;
- Bartia Ana - The Struggle for Global Economic Influence: China's "One Belt, One Road" Initiative and the US-EU Strategy;
- Saltkhutsishvili Gela - The Rise of Populist Political Parties and Their Impact on German and French Foreign Policy;
- Lomidze Elene - The Rwandan Genocide: The Responsibility of the International Community and Its Impact on Contemporary Conflicts;
- Sarjveladze Nikoloz - Ethnic Persecution and International Accountability: Analysis of the Rohingya Crisis and the Global Response;
- Gogriashvili Giorgi - The End of Bashar al Assad's Regime and New Geopolitical Challenges;
- Tonia Ana - The Role of Diplomatic Negotiations in the Peace Process: Strengths and Weaknesses of the Oslo Accords
- Chaia Natalia - Brexit Negotiations: Difficulties and Challenges;
- Sabashvili Mariam - The Second Karabakh War and Its Impact on Regional Stability;
- Vakhtangishvili Sopo - China's Territorial Dispute in The South China Sea: The Geopolitical Significance of The Region, Security, National Interests of The Republic of China Based on Historical Narratives and The Role of Nationalism in The Dispute;
- Kartsivadze Koba - Russia's Hybrid War in the Black Sea Regions: Challenges to Georgia's National Security and Western Support;
- Sepashvili Natia - Sanctions as a Foreign Policy Tool: Effectiveness, Results, and Global Stability;
- Iagorashvili Elene - The Coexistence of Self-Determination and Conflict-Based Secessions in International Politics Against the Background of Multiculturalism;
- Gabadadze Keso - Energy as A Tool of Diplomacy: The Policy of The Russian Federation to Use Energy Resources as A Weapon;
- Edilashvili Papuna - The Impact of Migration Policy on The Foreign Policy of European Countries;
- Shoshiashvili Zurab - “The impact of Russian propaganda on Georgian politics after the 2008 war”;
- Otarashvili Otari - Cyberterrorism - A Growing Global Threat in the Age of Artificial Intelligence;
- Bregvadze Katerina - The Paradox of Institutionalization of Taliban Rule: Power Consolidation Strategies and Their Effectiveness After 2021;
- Karabaki Nia - The Economics of Terrorism: How Terrorist Groups Operate Like Businesses and How They Can Be Dismantled;
- Datuashvili Data - The Global Transformation of Terrorism and Its Impact on the North Caucasus Region;
- Chakhnashvili Eteri - The Impact of Religion on Global Terrorism and the Effectiveness of Counterterrorism;
- Jigauri Mariam - The Impact of Globalization on Political Communication and Propaganda Narratives in Georgia;
- Kikilashvili Sofio - How Authoritarian Regimes Use Conspiracy Theories to Control Public Opinion. (Russia, China, Turkey);
- Bezarashvili Elene - The Impact of the Language and Format of Information Obtained in the Formation of Political Views and Understanding: The Case of Georgia;
- Khvedelidze Neli - Russia's Information War, The Encouragement of Radical Right-Wing Parties in The EU States and Its Impact on The EU's Security Policy;
- Jashiashvili Lasha - Historical Narratives and National Identity: How Japan's Territorial Disputes Shape Public Opinion in Terms of Foreign Policy;
- Beridze Ilia - The Fight Against Disinformation During the Election Period: The 2017 French Presidential Election;
- Bokeria Nodar - The Role of Oil and Gas in Shaping Russia's Foreign Policy: Investigate How Energy Export Have Been Utilized as Tools of Political Leverage, Particulary in Relations with Neighboring Countries and The European Union;
- Maisuradze Ekaterina - Russia Energy Diplomacy in Asia: Expending Integration of Political Influence - A Case Study of China;
- Beboshvili Mikheil - The Changing Role of Energy Drivers in Turkey's Foreign Policy;
- Gogiani Ana - The Fight Against International Terrorism and US Security Policy in The Era of Hybrid Threats;
- Berukashvili Giorgi - EU Climate Diplomacy - Counterbalancing the Challenges of the Union's Modern Energy Security;
- Jikia Keta - Geopolitical Power Corridor: Analysis of Political Aspects of the Implementation and Development of the Trans-Caspian Pipeline Project
- Kukchishvili Barbara - Israel's Energy Interests in the Mediterranean Region - The Pursuit of Geostrategic Influence;
- Kavzinadze Ani - China's Energy Diplomacy in the Caspian Sea Region and Its Impact on Energy Competition with Russia;
- Tsitskhvaia Nana - From Tariffs to Pipelines: The Impact of the Trump Administration on China's Energy Security and the Struggle for Global Influence;
- Bekuraidze Mariami - New Geopolitical Trends of the Eurasian Economic Union - The Future of the European Union - The Swedish Model of Eurasian Economic Independence;
- Lazarashvili Lizi - Cooperation between Georgia and NATO in the Context of Black Sea Security;
- Okruashvili Kristine - Georgia's Strategic Role in the Security Structure of the South Caucasus;
- Gogia Mariam - Hybrid War and Propaganda: Mechanisms of Russia's Action and Strategies for Defense Against It on the Examples of Georgia and Ukraine;
- Kipshidze Luka - Foreign Policy Dilemma of Modern Georgia and the Issue of National Security;
- Nikuradze Nino - Euro-Atlantic Security System after the End of the Cold War and the Collapse of the Soviet Union: The Role of NATO and the European Union in Protecting Western Democracy;
- Gegenava David - China's Use of Economic Pressure Against Taiwan in 2016–2023;
- Reva Ani - Russia's Soft Power in Armenia (2018–2023);
- Mikaberidze Nika - Changing Russian Hybrid War Tactics 2014–2022;
- Beridze Greta - Turkey's Strategic Balance in the Black Sea Region 2014–2023: Between NATO and Russia;
- Kochlamazashvili Luka - Digital Platforms as Catalysts of Conflict: The Role of Social Media in the Myanmar Genocide;
- Moistrapeshvili Nino - The Global and Regional Impact of the Iranian Revolution: Political Changes and World Consequences;
- Mamadashvili Anna - Iran-Saudi Arabia Competition in the Middle East: Impact on Regional Security;
- Chkoidze David - Why the Oslo Talks Failed to Create a Lasting Peace between Israel and Palestine, Despite Great Diplomatic Efforts;
- Minashvili Giorgi - When Do States End Military Neutrality - Based on the Examples of Finland and Sweden;