26 აპრილს, ვილნიუსის უნივერსიტეტში, შედგა მესამე ღონისძიება პროექტის - „მე მიყვარს ქართული - ჩემი სახელმწიფო ენა!“ (ავტორი - მარიამ მანჯგალაძე) ფარგლებში.
ქართული კალიგრაფიის ხელოვნების მასტერკლასზე დასასწრებად 60-მდე ლიეტუველი სტუდენტი და პროფესორი მოვიდა. ვილნიუსის უნივერსიტეტის პროფესორმა, ფილოლოგიის ფაკულტეტის უცხო ენათა ინსტიტუტის დირექტორმა რომა კრიაუჩიუნიენემ (Roma Kriaučiūnienė) აუდიტორიას გააცნო პროექტის ისტორია და კავკასიის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობის ღირებული გამოცდილება; ვილნიუსის უნივერსიტეტის ფილოლოგიის ფაკულტეტის დეკანის მოადგილემ - გინტარე იუჟენტიტე-შინკუნიენემ (GintarėJudžentytė-Šinkūnienė) ისაუბრა სხვადასხვა კულტურის სიღრმისეულად შესწავლის მნიშვნელობაზე. მან აღნიშნა, რომ კალიგრაფია არის ერთ-ერთი გამორჩეული ხიდი ქართული კულტურის შესწავლის თვალსაზრისით.
პროფესორმა მარიამ მანჯგალაძემ გამოხატა მადლიერება ქართული ენისა და კულტურის მიმართ განსაკუთრებული ინტერესისათვის და სთხოვა აუდიტორიას, მოერგოთ საუკეთესო კალიგრაფთა როლი უნიკალური ნამუშევრების შესაქმნელად.
ქართული კალიგრაფიის ხელოვნების მასტერკლასს გაუძღვა კავკასიის უნივერსიტეტის მხარდამჭერი - საუკეთესო პროფესიული გამოცდილების მქონე „საქართველოს კალიგრაფთა ასოციაციის“ დირექტორი ნესტან ბაგაური. მან ისაუბრა ქართული კალიგრაფიული სკოლის ისტორიასა და ხელწერაზე. სტუდენტები პირველად ეზიარნენ კალმისა და მელნის სამყაროს: მათ ტრადიციულ კალმისტარს მოარგეს „ვეფხისტყაოსნის“ მხედრულისათვის შესაფერისი კალმის წვერი და მელნით პირველად მოხაზეს ასოები ქაღალდზე... მათ შექმნეს კალიგრაფიული ნამუშევარი - „თავისუფლება“... სიტყვა, რომელიც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ქართული კალიგრაფიული ხელოვნებისათვის, რადგან ის ინახავს თავისუფალი ხაზების ძიებისა და აღმოჩენის თექვსმეტსაუკუნოვან ისტორიას. მასტერკლასის მონაწილეებს რეკომენდაციებს აძლევდა გამორჩეული ხელწერის მქონე ახალგაზრდა კალიგრაფი - ანა გოქაძე.
შეიქმნა ულამაზესი ნიმუშები, რომლებიც გამოიფინება ქართული ენის დღეების შემაჯამებელ ღონისძიებაზე.
სიმბოლურია, რომ კალიგრაფიის მასტერკლასი ჩატარდა კრისტიონას დონელაიტისის სახელობის აუდიტორიაში (Kristijonas Donelaitis) - მწერლისა, რომელმაც შექმნა პირველი ლიეტუვური ლიტერატურული ნაწარმოები.

Masterclass on the Art of Georgian Calligraphy at Vilnius University
On April 26, a third event was held at Vilnius University within the framework of the project “I Love Georgian – My State Language!” (authored by Mariam Manjgaladze).
The masterclass on the art of Georgian calligraphy was attended by about 60 Lithuanian students and professors.
Professor Roma Kriaučiūnienė, Director of the Institute of Foreign Languages at the Faculty of Philology of Vilnius University, introduced the audience to the history of the project and the valuable experience of collaboration with Caucasus University. The Vice-Dean of the Faculty of Philology, Gintarė Judžentytė-Šinkūnienė, spoke about the importance of deeply studying different cultures, highlighting the role of calligraphy for exploring Georgian culture.
Professor Mariam Manjgaladze expressed her sincere gratitude for the keen interest shown in the Georgian language and culture, and invited the audience to assume the role of master calligraphers, contributing to the creation of distinctive and original works.
The masterclass was led by Nestan Bagauri, Director of the Georgian Calligraphers Association—a partner of Caucasus University and a professional with extensive experience who spoke about the history of the Georgian calligraphic school and handwriting traditions.
For the first time, students experienced the world of pen and ink: they fitted traditional pen holders with nibs suited for writing in the Mkhedruli script of The Knight in the Panther’s Skin and drew their first letters on paper with ink. They created a calligraphic work titled “Freedom”—a word of deep significance in Georgian calligraphy, carrying a sixteen-century-long legacy of searching for and discovering free, expressive lines.
Participants of the masterclass received guidance from a young calligrapher distinguished by her elegant handwriting, Ana Gokadze.
Amazing samples created by the masterclass participants will be displayed at the closing event of the Georgian Language Days.
It is symbolic that the masterclass was held in Kristijonas Donelaitis Auditorium, named after the author who created the first work of Lithuanian literature.