კავკასიის უნივერსიტეტში NISPAcee-ის 2024 წლის 32-ე ყოველწლიური საერთაშორისო პროფესიული კონფერენცია - „საჯარო ადმინისტრირება პოსტ-კონფლიქტურ რეკონსტრუქციაში“ - დასრულდა.
NISPAcee არის საჯარო მართვისა და ადმინისტრირების სფეროს პროფესიონალთა ქსელი და განათლების, ტრენინგების და კვლევების მეშვეობით აქტიურად უწყობს ხელს დემოკრატიული და ეფექტური მმართველობის ხელშეწყობას ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში.
ღონისძიების ფარგლებში საქართველოს ეწვია 200-მდე რექტორი, დეკანი, პროფესორი, მკვლევარი, დოქტორანტი და პრაქტიკოსი NISPAcee-ის რეგიონიდან. კონფერენცია თავის მხრივ ქმნიდა უნიკალურ შესაძლებლობას ქართველი მეცნიერების მეტად ინტეგრირებისთვის საჯარო მმართველობისა და ადმინისტრირების ევროპულ პროფესიულ საზოგადოებაში.
კონფერენცია მეტად მნიშვნელოვანი და აქტუალური იყო საქართველოსთვის თემატიკის გათვალისწინებით, ვინაიდან საჯარო მმართველობის რეფორმა საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შეთანხმების მნიშვნელოვანი ნაწილია და გაწევრიანების მოლაპარაკების პროცესში წარმოადგენს ე. წ. ფუნდამენტურ საკითხს.
2024 წლის NISPAcee-ის ყოველწლიური კონფერენციის მთავარი თემა ეხებოდა აქტუალურ საკითხს: პოსტ-კონფლიქტურ რეკონსტრუქციას. კონფერენციამ გადახედა და შეაჯერა ცვალებადი პერსპექტივები პოსტკონფლიქტურ რეკონსტრუქციაში საჯარო მმართველობისა და ადმინისტრირების როლის შესახებ.
მთავარი თემის გარდა კონფერენციის ფარგლებში ცხრა მუდმივმოქმედი სამუშაო ჯგუფი მუშაობდა საჯარო მმართველობისა და ადმინისტრირების წამყვან საკითხებზე. კონფერენციის ფარგლებში შედგა საქართველოსთვის და რეგიონისთვის აქტუალურ საკითხებთან დაკავშირებული ვორქშოფები და პანელური შეხვედრები საჯარო მმართველობის სფეროთი დაინტერესებული მნიშვნელოვანი საერთაშორისო პარტნიორების მონაწილეობით.
კონფერენციის დასასრულს, NISPAcee-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ლუდმილა გაჯოსოვამ ორგანიზაციის მმართველი კომიტეტის გადაწყვეტილებით ნისპასის წინაშე დამსახურების ჯილდო (NISPAcee Merit Award) გადასცა კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტს, კახა შენგელიას. აღსანიშნავია, რომ ნისპასი აღნიშნულ ჯილდოს ყოველ წელს გადასცემს ორგანიზაციის პარტნიორს, რომელმაც წლების განმავლობაში განსაკუთრებული წვლილი შეიტანა ორგანიზაციის საქმიანობაში და ხელი შეუწყო ორგანიზაციის მიზნების მიღწევას.

The 32nd NISPAcee Annual Conference “Public Administration in Post-Conflict Reconstruction”- has ended at Caucasus University.
NISPAcee is a network of professionals in the field of public governance and administration and actively contributes to the promotion of democratic and effective governance in Central and Eastern Europe through education, training and research.
As part of the event, approximately 200 rectors, deans, professors, researchers, doctoral students, and practitioners from the NISPAcee region had gathered in Georgia. This conference offered a unique opportunity for Georgian scientists to integrate more fully into the European professional community of public governance and administration.
The conference held great importance and relevance for Georgia, given the topic. Public administration reform is a crucial component of the association agreement between Georgia and the European Union, and it stands as a fundamental issue in the accession negotiations process.
The central theme of the 2024 NISPAcee Annual Conference was a pressing issue: post-conflict reconstruction. The conference reviewed and reconciled changing perspectives on the role of public governance and administration in post-conflict reconstruction.
In addition to the main topic, within the framework of the conference, nine permanent working groups worked on leading issues of public governance and administration. Additionally, workshops and panel discussions addressing topics relevant to Georgia and the region was organized with the participation of key international partners interested in the field of public administration.
At the conclusion of the conference, Ľudmila Gajdošová, the Executive Director of NISPAcee, presented the NISPAcee Merit Award to Kakha Shengelia, President of Caucasus University, following a decision by the organization's management committee. This award is annually given to a partner who has made significant contributions to NISPAcee's activities and the achievement of its goals over the years.