თენგიზ ვერულავას და ნიტა ვერულავას ნაშრომი სკოპუსის ბაზაში ინდექსირებულ საერთაშორისო ჟურნალში გამოქვეყნდა
გავლენიან საერთაშორისო რეფერირებად ჟურნალში „Eurasian Journal of Family Medicine გამოქვეყნდა კავკასიის უნივერსიტეტის და თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის ერთობლივი კვლევის შედეგები “Microplastic Exposure During Pregnancy: A Systematic Review of Risks to Maternal and Fetal Health”.
ჟურნალი „Eurasian Journal of Family Medicine“ ინდექსირებულია SCOPUS-ის საერთაშორისო სამეცნიერო ბაზაში
ნაშრომის ავტორები არიან: თენგიზ ვერულავა - მედიცინის დოქტორი, კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი, აკად. გ. ჩაფიძის სახელობის გადაუდებელი კარდიოლოგიის ცენტრის მეცნიერების და უწყვეტი განათლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი.
ნიტა ვერულავა - თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის სტუდენტი
მიკროპლასტმასები, რომლებიც ფართოდ გავრცელებულია გარემოში, წარმოადგენენ პოტენციურ საფრთხეს დედისა და ნაყოფის ჯანმრთელობისთვის. კვლევის მიზანია ორსულობის პერიოდში მიკროპლასტმასების გავლენის შეფასება ნაყოფის განვითარებაზე.
კვლევამ აჩვენა, რომ მიკროპლასტმასები გადიან პლაცენტურ ბარიერს და იწვევენ ენდოკრინულ დარღვევებსა და ანთებით პროცესებს. შედეგად, მიკროპლასტმასები გავლენას ახდენენ დაბადების დაბალ წონაზე, ნაადრევ მშობიარობაზე და განვითარების ანომალიებზე.

Tengiz Verulava and Nita Verulava’s Paper Published in a Scopus-Indexed International Journal
The results of the joint study conducted by Caucasus University and Tbilisi State Medical University, titled “Microplastic Exposure During Pregnancy: A Systematic Review of Risks to Maternal and Fetal Health,” were published in the reputable, peer-reviewed international journal Eurasian Journal of Family Medicine.
The journal Eurasian Journal of Family Medicine is indexed in the international scientific database SCOPUS.
• Tengiz Verulava – Doctor of Medicine, Professor at Caucasus University, Head of the Department of Science and Continuing Education at the Acad. G. Chapidze Emergency Cardiology Center.
• Nita Verulava – Student at the Faculty of Medicine, Tbilisi State Medical University.
Microplastics, which are widely distributed in the environment, pose a potential threat to maternal and fetal health. The study aims to assess the impact of microplastic exposure during pregnancy on fetal development.
The research revealed that microplastics can cross the placental barrier and cause endocrine disruptions and inflammatory processes. As a result, microplastics may contribute to low birth weight, preterm birth, and developmental abnormalities.