კავკასიის უნივერსიტეტი ჟან მონეს პროექტების გამარჯვებულია
კავკასიის უნივერსიტეტმა, ევროკავშირის ერაზმუს+ პროგრამის „ჟან მონე კათედრის“ კონკურსის ფარგლებში ახალი პროექტის დაფინანსება მოიპოვა.
2024 წლის შემოდგომის სემესტრიდან კავკასიის უნივერსიტეტის  ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლა გაუძღვება ჟან მონეს კათედრას „ევროპის კავშირი მშვიდობის, კეთილდღეობისა და უსაფრთხოებისათვის“ (European Union for Peace, Prosperity end Security).
საქართველოს ევროპული მომავალი კიდევ უფრო მნიშვნელოვანს ხდის ევროკავშირის სწავლებას როგორც უმაღლეს  საგანმანათლებლო დაწესებულებებში, ისე მის გარეთ.
კათედრის მიზანია, უპასუხოს ევროინტეგრაციის მნიშვნელოვან გამოწვევებსა და მოთხოვნებს, ხელი შეუწყოს მომავალი პროფესიონალების სწავლებას ევროპული კვლევების დარგში: დღეს ევროპასა და მთელ მსოფლიოში მიმდინარე ცვლილებების ფონზე შექმნას ახალი ცოდნა ევროკავშირის შესახებ, გააძლიეროს საქართველოში ევროკავშირის როლის, ევროკავშირის ფასეულობებისა და სტანდარტების მნიშვნელობის გააზრება.
კათედრის მიზნების მისაღწევად დაგეგმილია ხუთი სასწავლო კურსის მომზადება და განხორციელება, საკვირაო და საზაფხულო სკოლების ჩატარება. კათედრა ითვალისწინებს ასევე კვლევითი კომპონენტის განხორციელებას და სხვა აქტივობებს. კათედრას გაუძღვება კათედრის პროფესორი, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის პროფესორი გურანდა ჭელიძე და მისი გუნდი:  კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორი ეკატერინე ქარდავა და ბუქარესტის უნივერსიტეტის პროფესორი რადუ კარპ.

Caucasus University has secured funding for a new project under the "Jean Monnet Chair" competition of the European Union Erasmus+ program.
Starting from the autumn semester of 2024, the School of Humanities and Social Sciences at Caucasus University will lead the Jean Monnet Chair titled "European Union for Peace, Prosperity, and Security."
Georgia's European future makes EU studies even more important both in higher education institutions and beyond. The aim of the chair is to address the critical challenges and demands of European integration, foster the education of future professionals in European studies, generate new knowledge about the European Union in the context of ongoing changes in Europe and the wider world, and deepen understanding of the EU's role, values, and standards in Georgia.
In order to achieve the goals of the chair, it is planned to develop five training courses, as well as the organization of Sunday and summer schools. The chair will also focus on implementing a research component and other activities. The initiative will be led by Professor Guranda Chelidze of the School of Humanities and Social Sciences, along with her team: Professor Ekaterine Kardava of Caucasus University and Professor Radu Carp of the University of Bucharest.