„ევროპული სწავლების სამკუთხედის“ გამოცდილება საერთაშორისო სემინარზე
29-30 მარტს, Erasmus + Jan Monnet Networks-ის პროექტის „ევროპასთან დაკავშირება პერიფერიაში“ (Linking “Europe at the Periphery“) ფარგლებში, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტმა ჩაატარა ონლაინ სემინარი Experiencing Europe, რომელშიც მონაწილეობდნენ მკვლევრები და დოქტორანტები, ასევე სოციალური და ჰუმანიტარული მეცნიერებების სხვადასხვა დარგის ექსპერტები ევროპის, აშშ და პოსტსაბჭოთა ქვეყნების სხვადასხვა უნივერსიტეტტიდან.
სემინარზე კავკასიის უნივერსიტეტის Erasmus + ჟან მონეს პროექტის „ევროპული სწავლების სამკუთხედის“ (TEESS) კოორდინატორმა, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის აფილირებულმა პროფესორმა გურანდა ჭელიძემ წარადგინა მოხსენება თემაზე:
„ეთნიკური უმცირესობების ცნობიერების ამაღლება ევროკავშირის შესახებ - ჟან მონეს პროექტის „ევროპული სწავლების სამკუთხედის“ მაგალითზე“
მოხსენებაში წარმოდგენილი იყო პროექტის განხორციელების პროცესი და მიღებული შედეგები სამცხე-ჯავახეთის სკოლებში ჩატარებული ვორქშოპების საფუძველზე.
სემინარზე წარმოდგენილი იყო საინტერესო კვლევები, აქცენტები გაკეთდა ისეთ საკითხებზე, როგორებიცაა ევროპის აღქმა, ევროპისა და ევროკავშირის გავლენა პერიფერიის ქვეყნებისა და საზოგადოებების ყოველდღიურობაზე.

Ilia State University within the framework of LEAP Jean Monnet Network organized the workshop “Experiencing Europe” on March 29-30. The workshop hosts more than 20 participants from different Universities in Europe and the United states. Participants were scholars, doctoral candidates as well as other experts - representing different fields of social sciences and humanities. They contribute to the topic of how Europe in general and the EU in particular are perceived and experienced in the everyday life of countries and societies at the periphery. The workshop included a seminar by Professor Thomas Diez (University of Tübingen) on the impact “Ambiguities of Europe: Reimaginations of Identity, Borders and Societal Orders".
Prof. Guranda Chelidze, Caucasus University Erasmus+ Jean Monnet project “Triangle Effect of European Studies at Schools” (TEESS) coordinator presented a report on topic “Raising EU Awareness in Ethnic Minority Areas - Following the One Example of a Jean Monnet Project “Triangle Effect of European Studies at Schools” (TEESS). The report analyzed the project implementation process in Samtskhe-Javakheti public schools and obtained results.