კვანტური ლაბორატორიის გახსნა კავკასიის უნივერსიტეტში
დამსწრე აუდიტორიას სიტყვით მიმართა: კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ, ტექნოლოგიების სკოლის დეკანმა შოთა ნიჟარაძემ, კავკასიის კიბერუსაფრთხოების ცენტრის ხელმძღვანელმა მაქსიმ იავიჩმა და პროფესორმა გიორგი ახალაიამ.
ლაბორატორია აღჭურვილია ულტრათანამედროვე ტექნოლოგიებით, რაც საფუძველს ჩაუყრის საქართველოში კვანტური ტექნოლოგიისა და კრიპტოგრაფიული უსაფრთხოების მიმართულებით საქმიანობის განვითარებას.  ლაბორატორიის კვლევითი ბაზა მოიცავს:
• სამეცნიერო და სამრეწველო დანიშნულებისთვის, USB კვანტური შემთხვევითი რიცხვების გენერატორებსა (QRNG) და პორტატულ კვანტურ მოწყობილობებს;
• QRNG PCIe ბარათებს;
• გვერდითი არხების თავდასხმების (Side - channel attacks) ანალიზისთვის, სპეციალიზირებულ სერვერებსა და სატესტო მოწყობილობებს;
• ChipWhisperer პლატფორმებს ჩაშენებული სისტემების უსაფრთხოებისა და პოსტ - კვანტური კრიპტოგრაფიის კვლევისათვის.
ლაბორატორიის გაოხსნა Erasmus+ Secure და NATO პროგრამის „მეცნიერება მშვიდობისა და უსაფრთხოებისთვის“ (SPS) ფინანსური მხარდაჭერითა და თანამშრომლობით.

On February 27, Caucasus University officially inaugurated its new Quantum Laboratory, marking a significant milestone in the advancement of quantum technologies and cryptographic security research in Georgia.
The opening ceremony featured speeches by the President of Caucasus University, Kakha Shengelia; the Dean of the School of Technology, Shota Nizharadze; the Head of Caucasus Cybersecurity Center, Maksim Iavich; and Professor Giorgi Akhalaia.
Equipped with cutting-edge technologies, the laboratory establishes a strong foundation for both academic research and practical innovation in quantum technology and cybersecurity.
Research Infrastructure
The laboratory’s research base includes:
- USB Quantum Random Number Generators (QRNG) and portable quantum devices designed for scientific and industrial applications;
- QRNG PCIe cards;
- Specialized servers and testing equipment for side-channel attack analysis;
- ChipWhisperer platforms for research in embedded systems security and post-quantum cryptography.
The laboratory was opened with the financial support and cooperation of the Erasmus+ project SECURE, the regional head of which is Corresponding Member of the Georgian Academy of Sciences, Director of the Caucasus Cyber Security Center, Professor, President of SCSA - Maxim Yavitch.