On November 1, Professor Roy Allison from Oxford University visited Caucasus University, where he was hosted by the Vice-President for Internationalization, Irena Melua, and the Dean of the School of Governance, Eka Akobia.
Mariam Stepnadze, a student of the Caucasus School of Tourism is studying at FH Joanneum University of Applied Sciences, Austria, within the framework of the Erasmus+ exchange program.
On October 6 , International Relations Department of Caucasus University hosted Mr. Parsa McJacob, the Director of the International Relations Center of the Eurasia International University, Armenia.
Caucasus University is participating in Erasmus+ Days, which is celebrated internationally on October 9-14.
On September 26-29, the delegation of the Caucasus University, under the leadership of the university's president, Kakha Shengelia, attended the EAIE (European Association for International Education) annual University exhibition in Rotterdam.
On October 2-6, the Department of International Relations of the Caucasus University hosted Krisztina Bolhoy and Marta Berendi, professors of the Faculty of Tourism and Marketing of Kodolanyi Janos University, Hungary, as part of Erasmus + academic staff mobility.
International Relations Department held an introductory meeting with the freshmen year students of Caucasus University.
On September 25, the delegation of Caucasus University, led by the president of the university, Dr. Kakha Shengelia, visited Inholland University of Applied Sciences.
Caucasus University is announcing “Call” for applications for the Erasmus+ Exchange program for the Spring 2024 Semester.
On September 19, International Relations Department of the Caucasus University hosted the representatives of the University of Tartu at the CU campus.