საქართველოს პრეზიდენტი აწესებს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ერთ-ერთი დამაარსებლისა და პირველი ლექტორი ქალის, ქველმოქმედის, პოეტისა და მთარგმნელის, ორბელიანების სასახლის დიასახლისის, ელისაბედ ორბელიანის სახელობის ჯილდოს საუკეთესო ქართული სტუდენტური თარგმანისათვის.
კონკურსის მიზანია ახალგაზრდებს შორის მთარგმნელობითი საქმიანობის პოპულარიზება და შემოქმედებითი ინიციატივის წახალისება.
ელისაბედ ორბელიანის სახელობის ჯილდო გაიცემა ორ ნომინაციაში:
- პროზაული ნაწარმოების ქართული თარგმანისათვის;
- სამეცნიერო ნაშრომის ქართული თარგმანისათვის.
კონკურსის პირობები:
- კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ საქართველოში არსებული უნივერსიტეტების სტუდენტებს.
- საკონკურსო ნაშრომის წარდგენისას ამავე ნაწარმოების ქართული თარგმანი არ უნდა იყოს გამოქვეყნებული სხვა მთარგმნელის მიერ.
კონკურსის ეტაპები:
- უნივერსიტეტში, რექტორის ბრძანებით იქმნება კომისია ამავე უნივერსიტეტის სტუდენტების ნაშრომების განხილვის, მათ შორის ორივე ნომინაციის მიხედვით თითო საუკეთესოს გამოვლენისა და პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში წარდგენის მიზნით.
- პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში იქმნება სამუშაო ჯგუფი, რომელიც უნივერსიტეტებიდან შემოსული თარგმანებიდან ორივე ნომინაციის მიხედვით დასაჯილდოებლად გამოავლენს თითო კანდიდატს და თავის გადაწყვეტილებას დასამტკიცებლად წარუდგენს საქართველოს პრეზიდენტს.
- საქართველოს პრეზიდენტი მიიღებს გადაწყვეტილებას წარმოდგენილი კანდიდატების დაჯილოების შესახებ.
კონკურსის ვადები:
- საკონკურსო თარგმანების, მათი ორიგინალების (ნებისმიერი ფორმით) და საბუთების (პირადობის მოწმობის ასლი) სტუდენტური ღონისძიებების კაბინეტში (D1) წარდგენა სტუდენტებს შეუძლიათ 2022 წლის 17 იანვრიდან 7 თებერვლის ჩათვლით.
- საკონკურსო ნამუშევრები უნივერსიტეტში შექმნილ კომისიას გადაეცემა 2022 წლის 8 თებერვალს.
ამ პროცედურების გავლის შემდგომ, ყოველ კონკურსანტს ინდივიდუალურად გაეგზავნება ინფორმაცია კონკურსის მსვლელობის შესახებ.

The President of Georgia establishes the Elisabeth Orbeliani Award for the best Georgian student translation in honour of one of the founders and the first lecturer of Tbilisi State University, a woman, philanthropist, poet and translator as well as the hostess of the Orbeliani Palace.
The aim of the competition is to popularize translation activities among young people and to encourage creative initiative.
The award is given in two nominations:
For Georgian translation of a prose work;
For Georgian translation of a scientific paper.
Competition conditions:
Students of universities in Georgia can participate in the competition.
Georgian translation of the same work should not be published by another translator when submitting a competition paper.
Stages of the competition:
At the University, by the order of the Rector, a commission is set up to review the papers of their own students, to identify the best in each of the two nominations and to submit them to the Presidential Administration.
A working group is set up in the Presidential Administration, which will identify one candidate in both nominations and will submit its decision to the President of Georgia for approval.
The President of Georgia will make a decision on awarding the nominated candidates.
Competition deadlines:
Students can submit their translations along with their originals (in any form) and documents (copy of ID card) to the Student Affairs Office (D1) from January 17, 2022 to February 7, 2022.
The competition entries will be submitted to the commission set up at the University on February 8, 2022.
After passing these procedures, each contestant will receive information about the progress of the contest individually.