მართლწერის ვიქტორინა აბიტურიენტებისათვის - 2025
2025 წლის 7 აპრილს, 16:00 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტში, პროექტის „მე მიყვარს ქართული - ჩემი სახელმწიფო ენა“ ფარგლებში, აბიტურიენტებისათვის ჩატარდება მართლწერის ვიქტორინა.
სახელმწიფო ენის სათანადო ცოდნა თითოეული ჩვენგანის მოვალეობაა, შესაბამისად, კავკასიის უნივერსიტეტი ზრუნავს ქართულ ენაზე მართებულად წერის, მეტყველებისა და აზრის ჩამოყალიბების უნარის გასაუმჯობესებლად. ვინაიდან უნივერსიტეტის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი ენის ეკოლოგიაზე ზრუნვაა, კავკასიის უნივერსიტეტის ნებისმიერ სკოლაში ჩაბარების მსურველ აბიტურიენტს შეუძლია ინდივიდუალურად მიიღოს მონაწილეობა მართლწერის ვიქტორინაში. კონკურსის მონაწილემ სპეციალურად შექმნილ ელექტრონულ პროგრამაში უნდა მონიშნოს ორთოგრაფიულად მართებული ფორმები.
• სულ 60 შეკითხვა იქნება, თითოეული დავალების შესასრულებლად გამოყოფილი იქნება 10 წამი;
• ეტაპობრივად მოცემული დავალების გამოტოვება არ შეიძლება, მაქსიმუმ 10 წამის განმავლობაში უნდა მოინიშნოს ერთ-ერთი პასუხი შემდეგ დავალებაზე გადასასვლელად (იხ. ქვემოთ რამდენიმე მაგალითის ნიმუში);
• თავის დაზღვევის მიზნით, ვიქტორინის დაწყებამდე, აბიტურიენტებს დეტალურად ავუხსნით დავალებათა შესრულების ტექნიკურ მხარეს;
• დავალებების შემოწმება ავტომატურად მოხდება და იქნება გამჭვირვალე - ვიქტორინაში მონაწილე აბიტურიენტთა რეიტინგის ნახვა შესაძლებელი იქნება დარბაზში განთავსებულ ეკრანზე;
• კონკურსში მონაწილეებს შეეზღუდებათ წვდომა ინტერნეტზე და არ ექნებათ სმარტფონების გამოყენების უფლება;
• შეფასების კრიტერიუმები: 1. მაქსიმალურად მეტი მართებული პასუხი, 2. მოცემული დროის ლიმიტის ეკონომიურობა (გამარჯვებულები გამოვლინდებიან დროის მცირე მონაკვეთში გაცემული მართებული პასუხების მიხედვით).
ვიქტორინაში მონაწილეობის მსურველი აბიტურიენტები უნდა დარეგისტრირდნენ 2025 წლის 5 აპრილის 18 საათამდე მითითებულ ბმულზე.

On April 7, 2025, at 16:00, Caucasus University will host a spelling quiz for prospective students as part of the project “I Love Georgian – My State Language.”
Proper knowledge of the state language is our duty; therefore, Caucasus University is committed to improving the ability to write, speak, and articulate thoughts correctly in Georgian. As the ecology of the language is one of the main priorities of the university, prospective students wishing to enroll in any school at Caucasus University can individually take part in the spelling quiz. The participant of the competition must identify the orthographically correct forms of words in a specially created electronic program.
The quiz will consist of 60 questions, with 10 seconds allocated for each task.
Participants will not be allowed to skip the tasks; each step has to be completed consecutively. An answer has to be marked in max. 10 seconds to move on to the next task (see examples below);
Details on completing the technical tasks will be explain before the start of the quiz;
The tasks will be checked automatically and the process will be transparent – ranking will be on the screen located in the hall;
Participants will have limited access to the Internet and will not be allowed to use smartphones;
Evaluation criteria:
1. The maximum number of correct answers;
2. Efficiency of the given time limit (winners will be identified according to the correct answers given in a short period of time).
The winning entrants will be ceremoniously awarded training vouchers.
Applicants wishing to participate in the quiz must register by 18:00 on April 5, 2025 at the following link.