11 ივნისს, 16 საათზე, კავკასიის უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკაში, ჩატარდება ტურიზმის სკოლის პროფესორის, თემურ ხუციშვილის საჯარო ლექცია თემაზე - „მეცნიერულად დადასტურებული და დაუდასტურებელი ტექსტების ურთიერთმიმართება გიდის ტექსტში - სოლოლაკის ტურის მაგალითზე“.
ტურიზმის სფეროში მუდამ აქტუალური იყო თემა: რამდენად დოკუმენტურად და სამეცნიერო წყაროებზე დაყრდნობილი უნდა ყოფილიყო ექსკურსიის ჩატარებისას გიდის ნარატიული ტექსტი; როგორი უნდა ყოფილიყო ლიტერატურული თუ „მოარული“ ტექსტების წილი ტურის წაყვანისას. როგორ უნდა იყოს მიწოდებული პოლიტიკურად ან კონცეპტუალურად ამბივალენტური თემები.
ეს საკითხი განსაკუთრებულად საინტერესოდ ინტერპრეტირდება სოლოლაკის ტურის ჩატარებისას. თემურ ხუციშვილი გაუძღვება სოლოლაკის ვირტუალურ ტურს დასმული პრობლემების კონტექსტის გათვალისწინებით.

Public Lecture - The Relationship Between Scientifically Proven and Unverified Texts in the Guide's Narrative on the Example of the Sololaki Tour
On June 11 at 16:00, a public lecture by Professor Temur Khutsishvili of the School of Tourism will be held at the Caucasus University Library. The lecture is titled "The Relationship Between Scientifically Proven and Unverified Texts in the Guide's Narrative, on the Example of the Sololaki Tour."
The topic has always been relevant in the field of tourism: To what extent should a guide’s narrative be based on documentary and scientifically verified sources? What role should literary or anecdotal passages play during a tour? How should politically or conceptually sensitive topics be presented?
This issue will be interpreted in a particularly interesting way during a Sololaki tour. Temur Khutsishvili will lead a virtual tour of Sololaki, taking into account the context of the problems.