სტუდენტთა სამეცნიერო-კვლევითი კონფერენცია
კავკასიის უნივერსიტეტის ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის საფეხურის სტუდენტებს, ვისთვისაც მნიშვნელოვანია კვლევითი უნარის განვითარება და მომზადება საბაკალავრო ნაშრომის სათანადოდ დასაცავად, ვიწვევთ სამეცნიერო კონფერენციაში: „ენა, კულტურა და საზოგადოება“ მონაწილეობის მისაღებად.
ჩვენ მიერ შემოთავაზებული თემატიკა  საშუალებას მისცემს სხვადასხვა სკოლის წარმომადგენელს - მას, ვისთვისაც კონფერენციის თემატიკა საინტერესოა და ცოდნის გაღრმავება სურს - ჩამოყალიბდეს ახალგაზრდა, წარმატებულ მკვლევრად.
კონფერენციის მიზანია:
• წაახალისოს სტუდენტები სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობაში ჩასართავად;
• გამოუმუშაოს დამოუკიდებელი კვლევის უნარი;
• შესძინოს სამეცნიერო კონფერენციისთვის მომზადებისა და მოხსენების წარდგენის უნარი.
კონფერენციის თემატიკა:
• კავკასიოლოგია
• ენათმეცნიერება
• ურბანული ენა
• პროფესიული ენა
• ლიტერატურათმცოდნეობა
• ფოლკლორისტიკა
• ისტორიოგრაფია
• ეთნოლოგია
• კულტუროლოგია
• ხელოვნებათმცოდნეობა
• ევროპისმცოდნეობა
• ტექსტის ლინგვოკულტუროლოგიური ასპექტები
• კულტურათაშორისი კომუნიკაციები
• ენა და მასობრივი კომუნიკაციის საშუალებანი
• მხატვრული ლიტერატურა კულტურის კონტექსტში
კონფერენციის ჩატარების თარიღი:
სტუდენტური სამეცნიერო კონფერენცია ჩატარდება 2024 წლის 30 მარტს, კავკასიის უნივერსიტეტის გრენობლის აუდიტორიაში (C9). ღონისძიება დაიწყება 12:00 საათზე.
რეგლამენტი:
მოხსენებისათვის 10 წუთი; შეკითხვების დასმა/მსჯელობა/რეკომენდაცია - 5 წუთი.
კონფერენციის ფორმატი:
• მოხსენების თეზისი (150 -200 სიტყვა) წარმოდგენილი უნდა იყოს ქართულ ენაზე და გამოიგზავნოს შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: research@cu.edu.ge; სათაურის ველში, გთხოვთ, მიუთითოთ კონფერენციის დასახელება: ენა, კულტურა, საზოგადოება;
• შრიფტი: Sylfaen, ზომა:11, დაშორება - 1,5; არეები: Margins: Normal. ნაშრომის შემადგენელი ნაწილების სათაურები უნდა გაფორმდეს გამუქებული შრიფტით (Bold); შრიფტის ზომა: 12.
თეზისების წარდგენის ბოლო ვადა:  15.03.2024.
შეტყობინება კონფერენციაში მონაწილეობის მიღების შესახებ: 18.03.2024.
მნიშვნელოვანი ინფორმაცია:
• მიიღება როგორც ინდივიდუალური, ასევე თანაავტორობით შესრულებული თეზისები (არაუმეტეს 2 ავტორისა).
• კონფერენციაზე ნაშრომი უნდა წარდგეს პრეზენტაციის სახით.
• სტუდენტურ ნაშრომს უნდა ჰყავდეს სამეცნიერო ხელმძღვანელი - კავკასიის უნივერსიტეტის აფილირებული ან მოწვეული აკადემიური პერსონალი.
• თეზისები, ფარული რეცენზირების პრინციპით, გაიგზავნება ექსპერტებთან და, კონკრეტული კრიტერიუმების საფუძველზე, შეირჩევა მაქსიმუმ 10 მოხსენება. შემოწმდება აკადემიური კეთილსინდისიერება.
• კონფერენციაში მონაწილეობის მსურველ ყველა რესპონდენტს გაეგზავნება არგუმენტირებული პასუხი კონფერენციის საორგანიზაციო და სამეცნიერო ჯგუფის სახელით.
• მოხსენების ფორმატი უნდა შეესაბამებოდეს კავკასიის უნივერსიტეტში არსებულ აკადემიური კეთილსინდისიერების სტანდარტს. წყაროები დამოწმებული უნდა იყოს აფას სტილით.

Scientific-research conference of students Language, Culture and Society – LCS
Bachelor's and master's students at Caucasus University who wish to enhance their research skills and prepare for the successful defense of their bachelor's thesis are invited to participate in the upcoming scientific conference titled "Language, Culture, and Society."
The topics provided by us offer an opportunity for representatives of different schools who find the topic of the conference interesting and wish to deepen their understanding to become a young, successful researcher.
The purpose of the conference is:
- To encourage students to engage in scientific research activities;
- Develop independent research skills;
- To acquire the ability to prepare and present a report for a scientific conference.
The theme of the conference:
- Caucasusology
- Linguistics
- Urban language
- Professional language
- Literary studies
- Folklore studies
- Historiography
- Ethnology
- Culturology
- Art studies
- European studies
- Linguistic-cultural aspects of the text
- Intercultural communications
- Language and mass communication media
- Fiction in the context of culture
Conference date:
The student scientific conference will be held on March 30, 2024, in the Grenoble auditorium of Caucasus University (C9). The event will start at 12:00.
Regulation:
10 minutes for the report; Questions/discussion/recommendation - 5 minutes.
Conference format:
- The thesis of the report (150-200 words) should be presented in Georgian and sent to the following email address: research@cu.edu.ge; Please indicate the name of the conference - Language, Culture, Society - in the subject field.
- Font: Sylfaen, size: 11, spacing - 1.5; Areas: Margins: Normal. The titles of the constituent parts of the paper should be written in bold font; Font size: 12.
Deadline for submission of theses: 15.03.2024
Notification in regards to participation in the conference: 18.03.2024
Important information:
- Both individual and co-authored theses (with no more than 2 authors) are eligible for submission.
- The work should be in a presentation format.
- A scientific supervisor from Caucasus University, either affiliated or invited academic staff, is required for student papers.
- Abstracts will undergo a confidential peer review process by experts, with a maximum of 10 reports selected based on specific criteria. Academic integrity will be assessed.
- All applicants will receive a well-reasoned response from the conference's organizational and scientific committee regarding their participation.
- The report format must adhere to Caucasus University academic integrity standards. Sources should be appropriately cited following the AFA style guidelines.