კონფერენცია - „ხელოვნური ინტელექტი განათლებაში და შრომის ბაზრის გამოწვევები“
17 ნოემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტში, ადამიანური რესურსების პროფესიონალთა გილდიისა (HRPG) და კავკასიის უნივერსიტეტის მიერ გაიმართა კონფერენცია თემაზე: „ხელოვნური ინტელექტი განათლებაში და შრომის ბაზრის გამოწვევები“.
კონფერენციის მომხსენებლები იყვნენ როგორც ფსიქოლოგიის, ფილოსოფიის, კულტუროლოგიის, მარკეტინგის, ტრენინგებისა და განვითარების დისციპლინების ცნობილი მეცნიერები, ასევე პრაქტიკოსი ექსპერტები, რომელთა საქმიანობაც დაკავშირებულია ხელოვნური ინტელექტის, განათლებისა და შრომის ბაზრის ურთიერთგავლენას და მათ როლზე ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებაში. აღნიშნულმა ღონისძიებამ დამსწრე საზოგადოებას მისცა საშუალება, რომ მიეღოთ ინფორმაცია იმ საფრთხეებისა და შესაძლებლობების შესახებ, რომელიც წარმოადგინეს მომხსენებლებმა. ეს იყო პირველი მცდელობა განათლებაზე და შრომის ბაზარზე ხელოვნური ინტელექტის როლისა და გავლენის შესახებ წარმოდგენილი ინფორმაცია ასახულიყო მრავალმხრივად.
კონფერენციის მიზანი იყო: ხელოვნური ინტელექტისა და განათლების რთული ურთიერთქმედების მასშტაბების განსაზღვრა; საგანმანათლებლო მეთოდოლოგიებში ხელოვნური ინტელექტის ტრანსფორმაციული პოტენციალის გაშიფვრით, სამუშაო ძალის მოთხოვნებზე და გამოწვევებზე მისი გავლენის ხარისხის, მასშტაბების დადგენა; თანამედროვე შრომის ბაზრის მოთხოვნების გათვალისწინებით, ხელოვნური ინტელექტის განვითარებადი სწავლების პარადიგმების შესაბამისობის დადგენა; ხელოვნური ინტელექტის განვითარებას, განათლებასა და შრომის ბაზრის დინამიკას შორის არსებული გარღვევების აღმოსაფხვრელად და სირთულეების დასაძლევად გზების, საშუალებების და შესაძლებლობების გამოვლენა, რაც ხელ შეუწყობს განვითარებად სამუშაო მოთხოვნებსა და საგანმანათლებლო სტრატეგიებს შორის არსებული დისბალანსის რეგულირებას.
მონაწილეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, გასცნობოდნენ ხელოვნური ინტელექტის ინსტრუმენტებს, როგორიცაა პერსონალიზებული სასწავლო პლატფორმები და ინტელექტუალური სწავლების სისტემები, რომლებსაც შეუძლიათ გააუმჯობესონ სწავლების მეთოდები და მოერგონ ინდივიდუალური სტუდენტის საჭიროებებს და შრომის ბაზრის მოთხოვნებს.
დარგის ექსპერტებმა დამსწრე აუდიტორიას გაუზიარეს თავიანთი ცოდნა, საუკეთესო პრაქტიკა, ინოვაციური მიდგომები და პრაქტიკული შეხედულებები, რომლებიც მონაწილეებს შეუძლიათ, რომ გამოიყენონ თავიანთ სამუშაოსა თუ კვლევებში პრობლემების გადასაჭრელად.
კონფერენციის მნიშვნელობა:
• განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს განათლების სისტემისთვის. ის უზრუნველყოფს პლატფორმას, სადაც შესაძლებელია განხილულ იქნას, თუ რა შესაძლებლობები გააჩნია ხელოვნურ ინტელექტს სწავლების მეთოდოლოგიების გასაუმჯობესებლად და შრომის ბაზრის განვითარებადი მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად.
• გადამწყვეტი მნიშვნელობა გააჩნია შრომის ბაზრისთვის, ვინაიდან ჩნდება შესაძლებლობა გამოიკვეთოს განათლებაზე ხელოვნური ინტელექტის გავლენა და შემდგომ, სამუშაო ძალის მოთხოვნებზე. დაინტერესებულ მხარეებს ექნებათ საშუალება წინასწარ განსაზღვრონ უნარების ცვლილებების მასშტაბები და მიმართულებები, განჭვრიტონ და გადაჭრან ტექნოლოგიური სირთულეები და ასევე, შეუსაბამონ საგანმანათლებლო სტრატეგიები სამუშაო ძალის მზარდ მოთხოვნებს. რაც ხელს შეუწყობს შრომის ბაზრის, ხელოვნური ინტელექტის საფუძველზე შექმნილი პროფესიული გამოწვევებისთვის მზაობას და კვალიფიციურ მუშახელით უზრუნველყოფის ალბათობის ზრდას.
• უაღრესად მნიშვნელოვანია უახლოეს მომავალში და უკვე დღეს, უნარების განვითარების ხელშეწყობისთვის, განათლების სხვადასხვა ფორმის ხელმისაწვდომობის გაზრდისა და შრომის ბაზრის მზარდი მოთხოვნების დაკმაყოფილებისთვის. ხელოვნური ინტელექტისა და განათლების სინერგიას შეუძლია წარმართოს ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური ზრდა, მომავლისთვის მზა ადამიანური კაპიტალით უზრუნველყოფა და გლობალურ არეალში ტექნოლოგიებზე ორიენტირებულ კონკურენტუნარიანობის გაძლიერება.

HR Professionals' Guild (HRPG) and Caucasus University (CU) co-hosted a conference - "Artificial Intelligence in Education and Labor Market Challenges" at Caucasus University.
The conference featured renowned scientists in the fields of psychology, philosophy, cultural studies, marketing, training and development, as well as practical experts whose activities are related to the interaction of artificial intelligence, education and the labor market and their role in the socio-economic development of the country. The event gave the audience an opportunity to receive information about the challenges and possibilities associated with artificial intelligence, education, and the labor market. This was the first attempt to present information about the role and impact of artificial intelligence on education and the labor market in a multifaceted way.
The purpose of the conference was to: determine the extent of the complex interaction between artificial intelligence and education; Decipher the transformative potential of artificial intelligence in educational methodologies, determine the extent and quality of its influence on the demands and challenges of the workforce; Consider the requirements of the modern labor market, determining the relevance of the emerging learning paradigms of artificial intelligence; Identify ways, means and opportunities to bridge the gaps and difficulties between the development of artificial intelligence, education and labor market dynamics, which will help regulate the imbalance between evolving work demands and educational strategies.
Participants had the opportunity to learn about artificial intelligence tools, such as personalized learning platforms and intelligent learning systems, which can improve teaching methods and adapt to the needs of individual students and the demands of the labor market.
Experts from the industry shared their knowledge, best practices, innovative approaches, and practical insights with the audience which they can later apply to address challenges in their work or research.
Importance of the conference:
- It is significant for the education system, serving as a vital platform to deliberate on how artificial intelligence can enhance teaching methodologies and align with the changing needs of the labor market.
- It is of crucial importance for the labor market, as the opportunity arises to highlight the impact of artificial intelligence on education and, subsequently, on the demands of the workforce. Stakeholders can predict the nature and extent of skill changes, anticipate and address technological challenges, and align educational strategies with evolving workforce demands. This will contribute to the readiness of the labor market, address the professional challenges coming from artificial intelligence, and increase the likelihood of providing a skilled workforce.
- Now and in the near future, it is extremely important to promote skill development, increase access to different forms of education and meet the rising demands of the labor market. The synergy of artificial intelligence and education can drive a country's socio-economic growth, provide future-ready human capital, and enhance technology-driven competitiveness in the global arena.