14 დეკემბერს კავკასიის უნივერსიტეტის მმართველ საბჭოსთან გაიმართა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ERASMUS + CBHE ინსტიტუციური განვითარების პროექტის „ფსიქოლოგიური კონსულტაციის ცენტრების გახსნა სტუდენტებისთვის საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში (E-PSY)" ფარგლებში ჩატარებული კვლევის შედეგების პრეზენტაცია.
კვლევის შედეგები მმართველ საბჭოს კავკასიის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის დეკანმა დავით ნატროშვილმა გააცნო. კვლევა მიზნად ისახავდა სტუდენტების მოლოდინებისა და დამოკიდებულებების შესწავლას საუნივერსიტეტო სივრცეში ფსიქოლოგიური საკონსულტაციო ცენტრების და კვალიფიციური ფსიქოლოგიური მომსახურების მიღების საჭიროების შესახებ.
რაოდენობრივი კვლევა ჩატარდა მთელი ქვეყნის მასშტაბით და მასში მონაწილეობა მიიღო 6374 სტუდენტმა. კვლევის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ფსიქოლოგიური პრობლემების დროს სტუდენტების უმეტესობა ამჯობინებს მიმართოს მეგობარს ან თვითდახმარებას. ამავე დროს, კვლევამ აჩვენა, რომ გამოკითხული სტუდენტების 83% მზად არის, საჭიროების შემთხვევაში, ისარგებლოს ფსიქოლოგიური საკონსულტაციო ცენტრით თუკი ასეთი ცენტრი უნივერსიტეტში იქნება.
წარმოდგენილი კვლევის შედეგებით კიდევ ერთხელ დადასტურდა საუნივერსიტეტო სივრცეში სტუდენტთა ფსიქოლოგიური კონსულტაციის ცენტრის გახსნის საჭიროება.

On December 14, in the framework of the Erasmus + Institutional Development Project “Establishment of Psychological Counselling Centers at Georgian HEIs for Students (E-PSY)” conducted study results were presented to the Governing Council of Caucasus University.
The study result were presented to the Governing Board by Davit Natroshvili, dean of the Caucasus School of Humanities and Social Sciences. The study aimed to examine students' expectations and attitudes about the need for psychological counseling centers and qualified psychological services in the university space.
Quantitative research was conducted across the country in which 6374 students participated. Research has revealed that most students with psychological problems prefer to refer to a friend or self-help. At the same time, the study showed that 83% of the surveyed students (if needed) are ready to use a psychological counseling center if such a center is located at university.
The results of the presented study once again confirmed the need to open a student psychological counseling center in the university space.