20-22 აპრილს, ევროკავშირის ერასმუს + SQUARE პროექტის "მესამე მისიის ხარისხის და შესაბამისობის გაძლიერება საქართველოს უნივერსიტეტებში" ფარგლებში, პარიზის ხელოვნების ეროვნულმა კონსერვატორიამ სასწავლო ტურს უმასპინძლა. სასწავლო ტურში 8 პარტნიორი უნივერსიტეტისა და შესაბამისი საჯარო დაწესებულებების წარმომადგენლებთან ერთად, კავკასიის უნივერსიტეტიდან მონაწილეობა მიიღო კვლევისა და მონაცემთა ანალიზის სამსახურის უფროსმა, მაცაცო ტეფნაძემ.
პარიზის ხელოვნების ეროვნული კონსერვატორია პიონერი ინსტიტუტია საფრანგეთში, რომელსაც გააჩნია უნივერსიტეტების ტრადიციული აუდიტორიების გარეთ ცოდნის გავრცელების უფლებამოსილება. დაწესებულება ეფუძნება მის გამოცდილებას სამოქალაქო საზოგადოებისთვის ცოდნის გავრცელების კოორდინაციის საქმეში, განსაკუთრებით მეცნიერებისა და ტექნიკის მუზეუმის მეშვეობით. მათი გამოცდილება აუცილებელია პროექტის მიზნებთან დაკავშირებით ურთიერთგაგებისა და კოორდინაციის უზრუნველსაყოფად. უნდა აღინიშნოს, რომ ეროვნული კონსერვატორია, რომელსაც აქვს დიდი გამოცდილება მე-3 მისიის სტრატეგიული დაგეგმვის, განხორციელებასა და შეფასებაში, ხელმძღვანელობს მიმდინარე მე-3 მისიის პროექტის აქტივობებს კულტურულ კონტექსტში.
„ტექნიკური“ გამოცდილების გაზიარების გარდა, სასწავლო ტურის ფარგლებში ეროვნულმა კონსერვატორიამ ქართველ პარტნიორებს მე-3 მისიის აქტივობების ფართო და მრავალფეროვანი პანორამა გაუზიარა, რომელიც განთავსებულია კონსერვატორიის მეცნიერებათა და ტექნიკური პროგრესის ისტორიის მუზეუმში, კარნავალის მუზეუმში, ასევე სამრეწველო ტესტირების ცენტრში და წარმოადგენს უახლესი სამეცნიერო და ტექნოლოგიური მიღწევების დემონსტრირებას. შედეგად, სასწავლო ტურმა გააძლიერა ორმხრივი თანამშრომლობა და პარტნიორობა ქართულ აკადემიურ ინსტიტუტებსა და მათ ევროპელ კოლეგებს შორის.
პროექტში ჩართულია 8 ქართული და 3 ევროპული უნივერსიტეტი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და სსიპ - განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი. პროექტის ფარგლებში შემდეგი სასწავლო ტურის ჩატარება მაისში, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში არის დაგეგმილი.

On April, 20-22, within the framework of the EU Erasmus + SQUARE project, - Strengthening the Quality and Relevance of the Third Mission in Georgian Universities”, The National Conservatory of Arts and Crafts (CNAM) hosted a study tour in Paris, France. Within the project partnership, Matsatso Tepnadze, Head of Research and Data Analysis Office at Caucasus University participated in the study tour together with the representatives from 8 partner universities and appropriate public institutions from Georgia.
CNAM is the pioneer institution in France authorized to the dissemination of knowledge outside of universities traditional audiences. This academic establishment builds on its expertise in coordinating the dissemination of knowledge to the civil society, notably via its Museum of Sciences and Techniques. Their experience is essential to ensure coordination and common understanding of the project objectives. It should be noted that CNAM which bring proven expertise in 3M strategic planning, implementation and evaluation, leads this ongoing 3M project activities in cultural context.
In addition to this “technical” expertise on 3M, CNAM study agenda offered Georgian partners a wide and very diverse panorama of 3M activities sat out in its Museum of Sciences and History of Technical Progress, the Museum of Carnival and also the Industrial Test center demonstrating the latest scientific and technological achievements. As an outcome, the study tour guaranteed the relevance of mentorship, which enhanced mutual cooperation and partnership between Georgian academic institutions and their European counterparts.
The 3M project consortium is a group made up of 8 Georgian and 2 European universities together with Georgian Ministry of Education and Science and the National Center of Education Quality Enhancement. The next study tour is supposed to be arranged in May, at Shota Rustaveli Batumi State University.