2022 წლის 22 დეკემბერს გამოიცა კავკასიის უნივერსიტეტის თანადამფუძნებლისა და აკადემიურ დარგში ვიცე-პრეზიდენტის - ნუგზარ სხირტლაძის წიგნი “კავკასიის უნივერსიტეტის თბილისის კამპუსის ისტორიისთვის”.
წიგნის წინასიტყვაობაში ავტორი წერს: „ამ “ბროშურის” მიზანია ისტორიული მოვლენების ფონზე თვალი გავადევნოთ თბილისში სომხური აღმსარებლობის სემინარიის დაარსებას, მისთვის შენობის აგების პერიპეტიებს და იმ პიროვნების ბიოგრაფიასაც, ვის სახელსაც იგი ატარებდა.“
უნდა აღნიშნოს, რომ კავკასიის უნივერსიტეტის ამჟამინდელი შენობა ისტორიულია და აშენებულია 1909-1911 წლებში. პირველად ის 1911 წელს გაიხსნა როგორც ნერსესიანის სასულიერო სემინარია. შენობაში ფუნქციონირებდა: ჯერ სომხური სემინარია, შემდგომ საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტი; მანქანათმშენებლობისა და ელექტროტექნიკის საპროექტო-ტექნოლოგიური სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი. 2005 წელს კი შენობა კვაკასიის უნივერსიტეტმა შეიძინა მისი პრეზიდენტის კახა შენგელიას ინიციატივით.
წიგნში მოთხრობილია შენობის ისტორია, კამპუსის რეკონსტრუქცია-რესტავრაციის ამბები, იმ პიროვნების ბიოგრაფია, ვის სახელსაც იგი ატარებდა და სხვა მნიშვნელოვანი ასპექტები, რომლებსაც აღნიშნული სივრცე ინახავს.

On December 22, 2022, the book "For the History of Caucasus University Tbilisi Campus" by Nugzar Skhirtladze, co-founder and academic vice-president of Caucasus University, was published.
In the preface of the book, the author writes: "This "brochure's" goal is to chronicle the founding of the Armenian faith seminary in Tbilisi against the backdrop of historical events, the ups and downs of constructing a building for it, and the story of the person whose name it bore."
It should be mentioned that the Caucasus University's current infrastructure is historic and was constructed between 1909 and 1911. It was initially established as the seminary of Nersesian in 1911. The structure previously housed the Georgian Polytechnic Institute, the Armenian Seminary, and the Design-Technological Scientific-Research Institute of Mechanical and Electrical Engineering. On the initiative of its president Dr. Kakha Shengelia, Caucasus University bought the building in 2005.
The book details the history of the structure, recent developments towards campus reconstruction and restoration, the biography of the person whose name it once bore, as well as other significant features that the location retains