2023 წლის, 26 დეკემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტში, ჩატარდა სტუდენტთა სამეცნიერო კონფერენცია, რომლის თემატიკა მრავალფეროვანი და საინტერესო იყო. სტუდენტებმა: ელენე ჯაფარიძემ, ლიზი მიქელთაძემ, ელენე ბერიძემ, თეკლა სიხარულიძემ, სალომე ეზიაშვილმა, მარიამ გულისაშვილმა და ნია გელაშვილმა ტაო-კლარჯეთში, ექსპედიციის დროს მოპოვებული მასალის გაანალიზების საფუძველზე წარადგინეს მოხსენებები ენის, ლიტერატურისა და ისტორიის მიმართულებით.
პროექტის სამეცნიერო ხელმძღვანელმა - პროფესორმა მარიამ მანჯგალაძემ წარადგინა ელექტრონული პლატფორმა dialeqti.cu.edu.ge, სადაც განთავსდა გაციფრებული აუდიო და ვიდეოჩანაწერები, რომლებსაც თან ერთვის შესაბამისი დოკუმენტური მასალა. ვებგვერდი აღიჭურვა საძიებო და კვლევითი ინსტრუმენტებით სწავლა-სწავლებისა და კვლევისათვის (საძიებო სისტემა შექმნა ჩვენი უნივერსიტეტის სტუდენტმა ნიკოლოზ ჯორბენაძემ.
აქვე წარადგინეს სტუდენტთა ნაშრომების კრებული, რომელიც ასევე მოიცავს დიალექტოლოგიურ კითხვარს, ექსპედიციის დღიურსა და მცირე ლექსიკონს.
ექსპედიციის გამორჩეულმა წევრმა - პოეტმა, პროფესორმა ეთერ თათარაიძემ წაიკითხა რამდენიმე უნიკალური ლექსი ციკლიდან ტაო-კლარჯეთი.
ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის დეკანმა დავით ნატროშვილმა, მკვლევრებმა: ეკა ჩიკვაიძემ, როინ მალაყმაძემ, ლევან წიქარიშვილმა, ჭაბუკი ქირიამ, ელისო მაჩაიძემ, ნიკა ცხომელიძემ გამოთქვეს თავიანთი თვალსაზრისი და გამოხატეს გულწრფელი ემოცია ექსპედიციისა და კონფერენციის შესახებ.
მედიასკოლის სტუდენტებმა დეა ბაძაღუამ და ნანუკა კოხოძემ კი წარადგინეს რამდენიმე ეპიზოდი დოკუმენტური ფილმიდან „ტიფლისს გედეცით სალამი“.
ექსპედიცია „გრიგოლ ხანძთელის ნაკვალევზე“ იყო ღირსეული გაგრძელება იმ ხანგრძლივი ტრადიციისა, რომელიც კავკასიის უნივერსიტეტში ტაო-კლარჯეთის შესწავლისა და კვლევის მიმართულებით უნივერსიტეტის პრეზიდენტის - კახა შენგელიასა და პროფ. თემურ ხუციშვილის თაოსნობით ჩამოყალიბდა.
კონფერენცია შერეული ფორმატით წარიმართა და მას ონლაინ ესწრებოდნენ ა/ა/იპ საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა მიტროპოლიტ ნაზარი ლეჟავას სახელობის სამტრედიის მართლმადიდებლური სკოლის საენათმეცნიერო წრის წევრები (პედაგოგი- ნინო ტონია).

On December 26, 2023, a student scientific conference took place at Caucasus University, covering diverse and interesting topics. Students: Elene Japaridze, Lizi Mikeltadze, Elene Beridze, Tekla Sikharulidze, Salome Eziashvili, Mariam Gulisashvili, and Nia Gelashvili, presented reports on language, literature, and history based on the analysis of materials obtained during an expedition in Tao-Klarjeti.
The project's scientific head, Prof. Mariam Manjgaladze, introduced the electronic platform dialeqti.cu.edu.ge. This platform has digitized audio and video recordings with relevant documentary material. The website has a search and research tool designed for teaching and research, with the search system developed by Nikoloz Zorbenadze, a student of our university.
A collection of student works was showcased, with included a dialectological questionnaire, an expedition diary, and a small dictionary.
The distinguished member of the expedition - poet, professor Eter Tataraidze read some unique poems from the Tao-Klarjeti cycle.
Dean of the School of Humanities and Social Sciences, Davit Natroshvili, along with researchers Eka Chikvaidze, Roin Malakmadze, Levan Tsikarishvili, Chabuki Kiria, Eliso Machaidze, and Nika Tskhomelidze shared their perspectives and expressed their genuine emotions regarding the expedition and the conference.
Media School students Dea Badzaghua and Nanuka Kokhodze showcased several episodes from the documentary film "Tifliss Gadaetsi Salami."
The expedition "In the Footsteps of Grigol Khandzteli" was a continuation of the longstanding tradition established at Caucasus University for the study and research of Tao-Klarjeti, initiated by the university president, Kakha Shengelia, and led by Prof. Temur Khutsishvili.
The conference was conducted in a hybrid format, with online participation from members of the Linguistic Circle of the St. Nazari Lezhava Orthodox Christian School of the Patriarchate Georgia, under the guidance of Nino Tonia.