2026 წლის 16 აპრილს, კავკასიის უნივერსიტეტის მწვანე ტურიზმის ჰაბის დაინტერესებულ მხარეებთან თანამშრომლობის სერიის ფარგლებში გაიმართა შეხვედრა ევროპის სკოლის წარმომადგენლებთან: ანა ჩახნაშვილი (საერთაშორისო ბაკალავრიატის სადიპლომო პროგრამის (DP) კოორდინატორი), ნინო საჩალელი (საერთაშორისო ბაკალავრიატის კარიერული პროგრამის (CP) კოორდინატორი) და დავით კბილაშვილი (DP და CP პროგრამების ხელმძღვანელი).
შეხვედრისას ევროპის სკოლის წარმომადგენლებს მიეწოდათ ინფორმაცია მწვანე ტურიზმის ჰაბის მიზნებსა და დაგეგმილი საქმიანობების შესახებ. შეხვედრის მთავარი მიზანი იყო IB პროგრამის მოსწავლეებისთვის მწვანე ტურიზმისა და სერვისის დიზაინის მიმართულებით ტრენინგების შეთავაზების შესაძლებლობების განხილვა.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო იმ გარემოებას, რომ IB პროგრამა ორიენტირებულია პრაქტიკულ სწავლებასა და მდგრად განვითარებაზე, რაც სრულად თანხვედრაშია ჰაბის მიზნებთან. შესაბამისად, განხილულ იქნა მოსწავლეებზე მორგებული ტრენინგ-კურსების განვითარება, რომლებიც შეიძლება განხორციელდეს როგორც სასწავლო წლის განმავლობაში, ისე საზაფხულო ბანაკის ფორმატში.
მხარეები შეთანხმდნენ თანამშრომლობის გაგრძელებაზე. მწვანე ტურიზმის ჰაბი გეგმავს გააფართოოს თანამშრომლობა სხვა IB პროგრამის მქონე სკოლებთან, რათა ხელი შეუწყოს მდგრადი ტურიზმის სფეროში ცოდნის გავრცელებასა და ახალგაზრდებში პრაქტიკული უნარების განვითარებას.
მწვანე ტურიზმის ჰაბი 2025 წლის 30 სექტემბერს კავკასიის უნივერსიტეტში დაფუძნდა, ERASMUS+ CBHE პროგრამის ENRICHER Hubs პროექტის „მწვანე ტურიზმის კონცეფციის შემუშავება ცოდნის გაღრმავების გზით“ ფარგლებში. ჰაბი წარმოადგენს კავკასიის ტურიზმის სკოლის ინოვაციურ სივრცეს, რომელიც აღჭურვილია უახლესი ტექნოლოგიური და აკადემიური რესურსებით.
ჰაბის მიზანია მდგრადი ტურიზმის მიმართულებით ინოვაციური სწავლების მიდგომების დანერგვა, მომსახურების დიზაინის მეთოდების პრაქტიკაში გამოყენება და მდგრადი ტურიზმის შესახებ ცნობიერების ამაღლება. ასევე, ჰაბი ისახავს მიზნად დააკავშიროს ტურიზმის სექტორის დაინტერესებული მხარეები, აკადემია და სტუდენტები, რათა ერთობლივად უპასუხონ სექტორში არსებულ გამოწვევებს და განახორციელონ საერთო პროექტები.

Meeting Between the Caucasus University Green Tourism Hub and the European School
On April 16, 2026, as part of the stakeholder engagement series of the Caucasus University Green Tourism Hub, a meeting was held with representatives of the European School: Ana Chakhnashvili (International Baccalaureate Diploma Programme (DP) Coordinator), Nino Sachaleli (International Baccalaureate Career-related Programme (CP) Coordinator), and David Kbilashvili (Head of the DP and CP Programmes).
During the meeting, the representatives of the European School were introduced to the objectives and planned activities of the Green Tourism Hub. The main purpose of the meeting was to explore opportunities for offering training programmes in green tourism and service design for IB students.
Particular emphasis was placed on the alignment between the IB programme’s focus on practical learning and sustainable development and the core objectives of the Hub. In this context, the development of tailored training courses for students was discussed, which could be delivered both during the academic year and in the form of summer camps.
The parties agreed to continue their collaboration. The Green Tourism Hub also plans to expand its cooperation with other IB schools in order to promote knowledge sharing in the field of sustainable tourism and to support the development of practical skills among young people.
The Green Tourism Hub was established on September 30, 2025, at Caucasus University within the framework of the ERASMUS+ CBHE programme ENRICHER Hubs project - “Designing Green Tourism Concept through Learning“.
The Hub represents an innovative space within the Caucasus School of Tourism, equipped with the latest technological and academic resources. The aim of the Hub is to introduce innovative teaching approaches in the field of sustainable tourism, implement service design methods in practice, and raise awareness about sustainable tourism.
Additionally, the Hub seeks to connect stakeholders from the tourism sector, academia, and students in order to collaboratively address existing challenges in the sustainable tourism sector and implement joint projects.