ტექნოლოგიურ ჰაკათონი -TechXplore 2026
კავკასიის უნივერსიტეტის ტექნოლოგიების სკოლის სტუდენტებმა და ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის ბენეფიციარებმა წარმატებით იასპარეზეს თიბისი IT აკადემიის ფარგლებში ორგანიზებულ ტექნოლოგიურ ჰაკათონში TechXplore 2026.
ჰაკათონი 11–14 მარტს გაიმართა და 150-ზე მეტი მონაწილე გააერთიანა. ღონისძიება მიზნად ისახავდა cross-functional გუნდებში მუშაობის გაძლიერებას, Agile მიდგომების პრაქტიკაში დანერგვასა და მონაწილეთა ტექნოლოგიური და ბიზნეს უნარების განვითარებას.
განსაკუთრებით აღსანიშნავია, რომ კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტის, გიორგი ბურჯალიანის გუნდი – WinTech – ჰაკათონის გამარჯვებული გახდა, რომელსაც პრიზის სახით 5000 ლარი გადაეცა.
გამარჯვებული პროექტი (TBC Youth) , წარმოადგენს ინოვაციურ პლატფორმას, რომელიც მიზნად ისახავს ახალგაზრდებში ფინანსური განათლების გავრცელებას. სისტემა აერთიანებს საბანკო სერვისებსა და საგანმანათლებლო ელემენტებს გეიმიფიკაციის ფორმატში – მომხმარებლები ასრულებენ სხვადასხვა ტიპის ამოცანებს, აგროვებენ ქულებს, პროგრესირებენ დონეების მიხედვით და იღებენ შესაბამის ჯილდოებს. აღნიშნული მიდგომა ფინანსურ განათლებას უფრო ხელმისაწვდომსა და მოტივაციურს ხდის.
ამასთანავე, ჰაკათონში მონაწილეობა მიიღო კავკასიის უნივერსიტეტის კიდევ ერთმა სტუდენტმა, გიორგი სულხანიშვილმა. ჰაკათონის ფარგლებში შემუშავებული გადაწყვეტა (Smart Tax Stash) წარმოადგენს ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის შექმნილ ციფრულ კალკულატორს, რომელიც ავტომატურად ითვლის და ფილტრავს დასაბეგრ ტრანზაქციებს, აანგარიშებს 1%-იან გადასახადს და დეკლარაციის ვადის მოახლოებამდე მომხმარებელს წინასწარ ახსენებს გადასახადის გადახდის აუცილებლობას.
ვულოცავთ გამარჯვებულ გუნდს და ყველა მონაწილეს ამ მნიშვნელოვან გამოცდილებას და ვუსურვებთ მომავალ საქმიანობაში კიდევ უფრო დიდ წარმატებებს.

Students of Caucasus School of Technology and beneficiaries of the Innovation and Entrepreneurship Center took part in the TechXplore 2026 technology hackathon, organized by TBC IT Academy.
The hackathon was held on March 11–14 and brought together over 150 participants. The event focused on strengthening cross-functional teamwork, applying Agile methodologies in practice, and developing both technical and business skills.
We are proud to highlight that the team WinTech, led by Caucasus University student Giorgi Burjaliani, won the hackathon and was awarded a prize of 5,000 GEL.
Their project (TBC Youth)  is an innovative platform designed to promote financial literacy among young people. It combines everyday banking features with educational and gamified elements, allowing users to complete tasks, earn points, level up, and receive rewards- making financial education more engaging and accessible.
Another Caucasus University student, Giorgi Sulkhanishvili, also participated in the hackathon. His team developed Smart Tax Stash -  a digital tool for individual entrepreneurs that automatically tracks taxable transactions, calculates the 1% tax, and sends timely reminders ahead of tax declaration deadlines.
We congratulate the winning team and all participants on this great achievement and wish them continued success.