კავკასიის უნივერსიტეტის მედიის სკოლის აფილირებული პროფესორისა და კვლევითი ცენტრის ხელმძღვანელის, მაია მიქაშავიძის ვიზიტი გერმანიაში.
დორტმუნდის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის ჟურნალისტიკის საერთაშორისო ინსტიტუტის მიწვევით, პროფრსორმა მიქაშავიძემ მონაწილეობა მიიღო საერთაშორისო სასწავლო-კვლევითი პროექტის „ევროპული ერთიანობის პოლიტიკის გაშუქების” (Covering Cohesion Policy in Europe/COPE) ფარგლებში დაგეგმილ ღონისძიებებში და მოწვეული სპიკერის როლში შეხვდა საერთაშორისო ჟურნალისტიკის სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტებს.
აღნიშნული პროექტი ევროკავშირის ჟურნალისტური გაშუქების საკითხებზე ახალი აკადემიური კურსებისა და ტრენინგმოდულების განვითარებას ისახავს მიზნად. COPE პროექტი ევროკავშირის 27 წევრი ქვეყნის უნივერსიტეტების მონაწილეობით დაიწყო, 2025 წლიდან კი პროექტში საქართველოს, უკრაინისა და მოლდოვის უნივერსიტეტებიც გაერთიანდნენ. პროექტში ჩართულობა კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი შესაძლებლობაა საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარებისა და კავკასიის უნივერსიტეტის საერთაშორისო აკადემიური თანამშრომლობის გაძლიერებისთვის.
მაია მიქაშავიძემ მონაწილეობა მიიღო ბონში გამართულ “დოიჩე ველეს” გლობალურ მედია ფორუმშიც. ფორუმზე შეკრებილმა ჟურნალისტებმა, მედიის მკვლევრებმა, აკადემიური სფეროს წარმომადგენლებმა, მედიამფლობელებმა და მედიის პოლიტიკის შემმუშავებლებმა განიხილეს მედიის თავისუფლების, დეზინფორმაციასთან ბრძოლის, ხელოვნური ინტელექტის გავლენის, დემოკრატიისა და მედიისადმი საზოგადოების ნდობის გაძლიერების საკითხები. ფორუმი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო პლატფორმაა პროფესიული თანამშრომლობის გაღრმავებისა და მედიის სფეროში არსებული თანამედროვე გამოწვევებისა და განვითარების პერსპექტივების განხილვისთვის.

Maya Mikashavidze, affiliated professor at the Caucasus School of Media (CSM) and Head of the Research Center at Caucasus University, visited Germany.
At the invitation of the International Institute of Journalism at TU Dortmund University, Professor Mikashavidze participated in a series of events organized within the framework of the international educational and research project "Covering Cohesion Policy in Europe (COPE)". As a guest speaker, she also met with students of the Master's Program in International Journalism.
The COPE project aims to develop new academic courses and training modules focused on reporting on European Union cohesion policy. Initially launched with the participation of universities from all 27 EU member states, the project expanded in 2025 to include universities from Georgia, Ukraine, and Moldova. Participation in the project represents another important opportunity to share international expertise and further strengthen the international academic cooperation of Caucasus University.
During her visit, Professor Mikashavidze also participated in the Deutsche Welle Global Media Forum held in Bonn. The forum brought together journalists, media researchers, academics, media owners, and media policymakers to discuss media freedom, combating disinformation, the impact of artificial intelligence, democracy, and strengthening public trust in the media. The forum serves as an important international platform for fostering professional cooperation and addressing current challenges and future developments in the media sector.