კავკასიის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის გუნდმა ფილიპ ჯესაპის სახელობის საერთაშორისო სამართლის იმიტირებული პროცესის ეროვნულ ჩემპიონატში წარმატებას მიაღწია და მონაწილეობას მიიღებს შეჯიბრის საერთაშორისო რაუნდებზე, 2020 წლის გაზაფხულზე ვაშინგტონში.
წელს, კავკასიის უნივერსიტეტი, მრავალწლიანი შესვენების შემდეგ, პირველად გამოჩნდა შეჯიბრზე, სადაც მონაწილეობას იღებდა სულ 4 გუნდი, მათ შორის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, თავისუფალი უნივერსიტეტი და საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი.
კავკასიის სამართლის სკოლამ მოიპოვა ექსკლუზიური სტატუსი საერთაშორისო რაუნდებზე მონაწილეობის და ჩაატარებს პროცესებს მიწვეულ გუნდებთან, საიდანაც გამოვლინდება გამარჯვებული და გამოქვეყნდება რეიტინგი. კავკასიის გუნდის წევრები დაესწრებიან პროცესებს, სადაც ისინი იქნებიან ბეილიფები (მოსამართლეების დამხმარეები) და მიიღებენ მრავალმხრივ გამოცდილებას მთელი შეჯიბრის განმავლობაში.
კავკასიის უნივერსიტეტის შეჯიბრში მონაწილეობა გადაწყდა საერთაშორისო სამართლის სტუდენტთა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორის, ლესლი ბენის, გადაწყვეტილებითა და ჯესაპ ჯორჯიას რეკომენდაციით.
კავკასიის გუნდი დაკომპლექტებულია მაგისტრატურისა და ბაკალავრიატის სტუდენტებისგან: ელიზავეტ ძოწენიძე (სამართლის ბაკალავრი), ლაზარე ნაფეტვარიძე (სამართლის ბაკალავრი), რუსუდან შაშიკაძე (სამართლის მაგისტრი) და ელენე კახნიაშვილი (ბიზნეს სკოლის მაგისტრი; საერთაშორისო სამართლის ბაკალავრი). გუნდს კი ხელმძღვანელობს - თინათინ ობოლაძე.
შეჯიბრში გუნდის მონაწილეობას უზრუნველყოფს და ორგანიზაციულ მხარდაჭერას ახორციელბს, კავკასიის სამართლის სკოლის დეკანი, სოფიო შენგელია.
ფილიპ ჯესაპის სახელობის საერთაშორისო სამართლის იმიტირებული სასამართლო შეჯიბრი (Philip C. Jessup International Law Moot Court) 61-ჯერ ტარდება და წარმოადგენს საერთაშორისო სამართლის სფეროში ყველაზე მასშტაბურ და პრესტიჟულ იმიტირებული სასამართლო პროცესების შეჯიბრს. იგი გაერთიანებული ერების მართლმსაჯულების სასამართლოს (International Court of Justice) სიმულაციაა.
შეჯიბრში მონაწილეობას იღებენ სტუდენტები მსოფლიოს 100-ზე მეტი ქვეყნის 700-ზე მეტი სამართლის სკოლიდან. შეჯიბრის ორგანიზატორია საერთაშორისო სამართლის სტუდენტთა ასოციაცია (ILSA) და მსოფლიოში უდიდესი იურიდიული ფირმა „White & Case LLP”.
შეჯიბრი შედგება ეროვნული და საერთაშორისო ეტაპებისგან, ეროვნული საკვალიფიკაციო ეტაპის ნაწილზე, თითოეულ უნივერსიტეტს ერთი გუნდი წარმოადგენს და ამზადებს წერილობით თუ ზეპირ მოხსენებებს სასამართლოს წინაშე წარსადგენად. გამარჯვებული გუნდი, თავისი ქვეყნის სახელით, გაემგზავრება საერთაშორისო რაუნდზე.
2019-2020 წლის ჯესაპის პრობლემა ეხება ისეთ საკითხებს, როგორებიცაა: სახელმწიფოთა სამართალმემკვიდრეობა, სრულად ავტონომიური იარაღის საერთაშორისო სამართალთან შესაბამისობა, ფორუმის კონფლიქტი და სახელმწიფო მეთაურთა პასუხიმგებლობა.
აღნიშნული საკითხები წარმოადგენს საერთაშორისო სამართლის თანამედროვე პრობლემებს, რაზეც მიმდინარეობს სახელმწიფოს პრაქტიკისა და სამართლებრივი ჩარჩოს ჩამოყალიბება.

Caucasus University School of Law team succeeded in the Philip C. Jessup International Law Moot Court Championship and will compete in the International Rounds in Washington DC in the spring of 2020.
For the first time this year Caucasus University, after a long break, competed in national rounds with Tbilisi State University, Free University and Georgian Institute of Public Affairs. Caucasus School of Law was granted exclusive status to participate in the international rounds, where it will compete with exhibition teams. In the exhibition teams’ competition the winner will be announced and rankings will be published. Members of the Caucasus team will also attend competition pleadings where they will serve as bailiffs (judges' assistants) and will receive valuable experience throughout the competition.
Participation of the Caucasus University’s team in the international rounds in Washington DC was decided by the Executive Director of the International Law Students Association (ILSA) – Ms. Lesley Benn, in accordance with the recommendation of Jessup Georgia, due to the team's overall performance at the national rounds.
The Caucasus team is composed of students pursuing the Master’s and Bachelor’s Degree: Elizavet Dzotsenidze (LL.B), Lazare Napetvaridze (LL.B), Rusudan Shashikadze (LL.M) and Elene Kakhniashvili (LL.B; MBA). The team is coached by - Tinatin Oboladze. The Team’s participation in the competition and its organizational support is provided and ensured by the Dean of the Caucasus School of Law - Sophio Shengelia.
The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition is being held 61th time and provides the largest and most prestigious moot court competition in public international law, the moot court simulates the International Court of Justice. Students from over 700 law schools in more than 100 countries around the world take part in the competition. The competition is organized by the ILSA and the largest law firm in the world - White & Case LLP.
The competition consists of national and international rounds, as part of the national qualification stage each university is represented by a team which prepares written and oral pleadings. The Winning team travels to Washington DC to represent the country at the international rounds.
The 2019-2020 Jessup problem addresses issues such as: succession of states, compliance of fully autonomous weapons with international law, forum conflict and responsibility of heads of a State. These issues are contemporary problems of international law, where the practice and legal framework of states are being developed.