11 ოქტომბერს, კავკასიის უნივერსიტეტში ჩატარდა საინფორმაციო შეხვედრა ERASMUS+ -ის მიერ დაფინანსებული ინსტიტუციური განვითარების პროექტის „უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების კვლევითი შესაძლებლობების ზრდა კვლევისა და განვითარების სამსახურის საშუალებით (HERD)” ფარგლებში. შეხვედრას ესწრებოდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის მმართველი საბჭოს წევრები და სტრუქტურული ერთეულების თანამშრომლები.
შეხევდრის ფარგლებში პროექტის გუნდის წევრებმა წარმოადგინეს ინფორმაცია მეცნიერების მენეჯმენტის პორტალის შესახებ. კერძოდ, პორტალის ფუქნციების, განთავსებული ინფორმაციის, მისი უპირატესობებისა და გამოყენების წესების შესახებ. პრეზენტაციის დასრულების შემდგომ გაიმართა დისკუსია კითხვა-პასუხის ფორმატში.
პროექტ HERD-ის მიზანია ერთობლივი კვლევითი პლატფორმის შექმნა, რომელიც ხელს შეუწყობს პარტნიორ უნივერსიტეტებში კვლევითი საქმიანობის დაგეგმვას, განხორციელებასა და შეფასებას, ქართული ონლაინ კვლევითი პორტალის შექმნას, რომელზეც განთავსებული იქნება უახლესი ინფორმაცია საქართველოს აკადემიური დაწესებულებების საქმიანობის, ადამიანური რესურსებისა და ინფრასტრუქტურის შესახებ, უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული პერსონალის კვლევის მენეჯმენტისა და მონაცემთა ანალიზის უნარების გაუმჯობესება კვლევითი საქმიანობის უკეთესი მართვის, ინსტიტუციური კვლევების მონაცემთა ანალიზისა და სტრატეგიული დაგეგმარების საფუძვლის შესაქმნელად, სამიზნე უნივერსიტეტებში კვლევის ტრანსფერი და უნივერსიტეტი-ინდუსტრიის თანამშრომლობის უნარების გაძლიერება.

On October 11, the information meeting was held at Caucasus University within the framework of the ERASMUS + institutional development project “Raising Research Capacity of Georgian HEIs through Developing R&D Units (HERD)” The meeting was attended by members of the Governing Board of Caucasus University and representatives of structural units.
During the meeting, project team members presented information about the Science Management Portal. In particular, about the functions of the portal, the information posted, its advantages and the rules of use. After the presentation, a discussion was held in a Question-and-Answer format.
The project HERD aims to establish a joint research platform that would facilitate the planning, implementation and evaluation of research activities in the target universities, to create an Online Georgian Research Portal that will display the state-of-the art information on the activities, human resources and infrastructure of the academic institutions in Georgia, to upgrade the research management and data analysis skills of university administrative personnel for producing high quality research management, analyzing institutional research data and providing ground for further forecasting and strategic planning. And to enhance the capacity of the target universities in respect to research transfer and university-industry collaboration.