24 სექტემბერს, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ დაფინანსებული საერთაშორისო სეზონური სკოლა, რომელიც კავკასიის უნივერსიტეტისა და სამეცნიერო კიბერ უსაფრთხოების ასოციაციის საგრანტო პროექტის: „კიბერ უსაფრთხოების და 5G ლიგის“ ფარგლებში ტარდებოდა, წარმატებით დასრულდა. პროექტის ხელმძღვანელი კავკასიის ტექნოლოგიების სკოლის პროფესორი მაქსიმ იავიჩი იყო.
14 დღიანი ინტენსიური ტრენინგები, 5-18 სექტემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტში მიმდინარეობდა. ტრენინგებს 40_მდე მსმენელი ესწრებოდა, რომლებიც კონკურსის წესით შეირჩნენ.
სეზონურ სკოლაში ტრენინგებს ატარებდნენ მიმართულების წამყვანი სპეციალისტები მსოფლიოს 8 ქვეყნიდან: აშშ, საქართველო, საფრანგეთი, ესპანეთი, იტალია, რუმინეთი, უზბეკეთი და ლიეტუვა. დარგის პროფესორებმა თეორიული მოხსენებები და პრაქტიკული შეხვედრები გამართეს კიბერ უსაფრთხოების, 5G ქსელის, ხელოვნური ინტელექტის, ფიზიკური უსაფრთხოების, სოციალური ინჟინერიისა და პროგრამირების მიმართულებით.
პროექტის ძირითადი მიზანი დარგის სპეციალისტების და ახალი მაღალკვალიფიციური კადრების მომზადება, ეროვნული კიბერშესაძლებლობების გაძლიერება, ქვეყნის 5G და მომდევნო ტექნოლოგიებისთვის მომზადება და ამ ტექნოლოგიების უსაფრთხოების უზრუნველყოფა, კიბერ უსაფრთხოების და 5G ტექნოლოგიების სამეცნიერო მიმართულებით ახალგაზრდების დაინტერესება, მომხმარებელთა ცნობიერების ამაღლება და საჯარო და კერძო თანამშრომლობის დამატებითი (Public-Private Partnership) პლატფორმის შექმნა იყო. 14 დღიანი ინტენსიური ტრენინგების მონაწილეებს სერტიფიკატები გადაეცათ.

On September 24, the international seasonal school sponsored by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, which was held within the framework of the "Cyber Security and 5G League" grant project of Caucasus University and Scientific Cyber Security Association, was successfully completed. The head of the project was Professor Maxim Yavichi of Caucasus School of Technology.
14-day intensive trainings took place on September 5-18 at Caucasus University. About 40 trainees who were selected by competition, attended the trainings.
Leading specialists of the field from 8 countries of the world conducted trainings in the seasonal school: USA, Georgia, France, Spain, Italy, Romania, Uzbekistan and Lithuania. The professors of the field held theoretical reports and practical meetings in the direction of cyber security, 5G network, artificial intelligence, physical security, social engineering and programming.
The main goal of the project was to train specialists in the field and new highly qualified personnel, strengthen national cyber capabilities, prepare the country for 5G and next technologies and ensure the security of these technologies, interest young people in the scientific direction of cyber security and 5G technologies, raise consumer awareness and additional Public- Private Partnership platform creation. Certificates were given to participants of the 14-day intensive trainings.