საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის ორგანიზებით რეგიონის მასწავლებლებისთვის ონლაინ სემინარი გაიმართა.
შეხვედრას უძღვებოდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის Erasmus+ ჟან მონეს პროექტის „ევროპული სწავლების სამკუთხედის“ (TEESS) ექსპერტები: ისტორიის დოქტორი, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის აფილირებული პროფესორი, ტრენერი ევროინტეგრაციის საკითხებზე გურანდა ჭელიძე; სამართლის დოქტორი, კავკასიის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის ასოცირებული პროფესორი, ჟან მონეს მოდულის „აღმოაჩინე ევროკავშირი ასოცირების შეთანხმებაში“ (EUEAA) ავტორი და კოორდინატორი, ეკატერინე ქარდავა და ისტორიის დოქტორი, კავკასიის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის პროფესორი ზურაბ ბრაგვაძე.
მომხსენებლებმა ევროკავშირის შექმნის იდეა, მისი მიზნები, ამოცანები და ევროპული ფასეულობები მიმოიხილეს. საუბარი, ასევე, შეეხო საქართველო ევროკავშირის ურთიერთობებს, ევროკავშირის დახმარების პროექტებს, ასოცირების შეთანხმებით ნაკისრ ვალდებულებებს, არსებულ ხელშესახებ სიკეთეებსა და სამომავლო პერსპექტივებს. ხაზი გაესვაევროინტეგრაციის კონტექსტში საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის მნიშვნელობასა და დაცულობას.
სემინარი ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ დაფინანსებული პროექტის „ინფორმირებულობისა და ჩართულობის გაზრდა საქართველოს რეგიონებში“ ფარგლებში გაიმართა, რომელსაც საინფორმაციოცენტრი ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ, საქართველოში აშშ-ს საელჩოსთან ერთად ახორციელებს.

An online seminar for teachers from the region was organized by the Information Center on NATO and the European Union at the Ministry of Foreign Affairs of Georgia.
The meeting was chaired by experts from the Erasmus + Jean Monnet Project of the European Learning Triangle (TEESS) at Caucasus University: Doctor of History, Associate Professor of the School of Humanities and Social Sciences, Trainer on European Integration Guranda Chelidze; Doctor of Law, Associate Professor at the Caucasus University School of Law, author and coordinator of the Jean Monnet Discover Europe in the Association Agreement (EUEAA) module, Ekaterine Kardava and Doctor of History, Professor at the Caucasus University School of Humanities and Social Sciences Zurab Bragvadze.
The speakers discussed the idea of creating the European Union, its goals, objectives and European values. Talks also focused on Georgia's relations with the EU, EU assistance projects, commitments under the Association Agreement, existing tangible benefits and future prospects. The importance and protection of Georgia's cultural heritage in the context of European integration was emphasized.
The teachers also had the opportunity to get acquainted with the supporting textbook "European Association Process in Georgia", the authors of which are the speakers of the meeting.