ერასმუს+CBHE პროექტის „მწვანე ტურიზმის კონცეფციის შემუშავება ცოდნის გაღრმავების გზით (ENRICHER HUBS) “ ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტმა გამოაქვეყნა ანგარიში საქართველოსა და მოლდოვაში მწვანე ტურიზმის გავრცელებული პრაქტიკების შესახებ.
კვლევა, რომელსაც ხელმძღვანელობდა კავკასიის ტურიზმის სკოლის პროფესორი გიორგი ბრეგაძე, აღწერს მიმდინარე პრაქტიკას, გამოწვევებს და სამომავლო საჭიროებებს აღნიშნულ რეგიონში მდგრადი ტურიზმის სერვისების განვითარების კუთხით.
კვლევის ძირითადი მიგნებები მიუთითებს მნიშვნელოვან გამოწვევებზე, მათ შორის საკანონმდებლო დაბრკოლებებზე, შეზღუდულ რესურსებსა და საბაზრო მოთხოვნასთან დაკავშირებულ საკითხებზე, რომლებიც ხელს უშლიან მდგრადი ტურიზმის განვითარებას. ანგარიში ასევე ხაზს უსვამს ცოდნისა და კომპეტენციების გაუმჯობესების საჭიროებას ტურიზმის ინდუსტრიის მდგრადი განვითარების უზრუნველსაყოფად.
გენუის უნივერსიტეტთან ერთად ევროკავშირის სხვადასხვა უნივერსიტეტმა ჩაატარა ერთობლივი საუკეთესო პრაქტიკის კვლევა. კვლევაში გამოკვეთილი მიგნებები ხელს შეუწყობს მომავალი სასწავლო პროგრამებისა და სემინარების დაგეგმვას, რომლებიც მიზნად ისახავს მწვანე ტურიზმის პრაქტიკის გაუმჯობესებას საქართველოსა და მოლდოვაში.
საქართველოსა და მოლდოვის კვლევის შედეგები შეგიძლიათ იხილოთ ბმულზე.
ანგარიში მდგრადი ტურიზმის საუკეთესო პრაქტიკის შესახებ ევროკავშირის ქვეყნებში შეგიძლიათ იხილოთ ბმულზე.

Within the Erasmus+ CBHE project "Designing Green Tourism Concept through Learning" Caucasus University has released a comprehensive gap analysis report on green tourism practices in Georgia and Moldova.
The study, led by Caucasus Tourism School Professor Giorgi Bregadze, identifies current practices, challenges, and future needs for developing sustainable tourism services in these regions.
Key findings highlight significant challenges, including regulatory hurdles, resource limitations, and market demand issues that hinder sustainable tourism development. The report also underscores the need for enhanced knowledge and competencies to ensure sustainable development.
The research involved contributions from partners in Moldova and the EU, with the University of Genoa along with other EU universities conducting a best practices study. These findings will inform future training programs and workshops aimed at improving green tourism practices in Georgia and Moldova.