16-17 დეკემბერს, კავკასიის უნივერსიტეტმა, წარმატებით უმასპინძლა Erasmus+ ეროვნული შესაძლებლობების გაძლიერების პროექტის, PRODIGE (ციფრული უმაღლესი განათლების ხელშეწყობა საქართველოში), ჰიბრიდულ გახსნით შეხვედრას.
პროექტის კოორდინატორია EFMD (ევროპის მენეჯმენტის განვითარების ფონდი), რომელთანაც კავკასიის უნივერსიტეტს ხანგრძლივი და წარმატებული თანამშრომლობა აკავშირებს. შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო პარტნიორი ქართული და ევროპული ინსტიტუციების წარმომადგენლებმა.
PRODIGE პროექტი ორიენტირებულია რამდენიმე მთავარ მიზანზე: განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერა ციფრული განათლების პოლიტიკის განვითარებასა და რეფორმებში, ხარისხის უზრუნველყოფის მექანიზმების ჩამოყალიბება, რომლებიც შესაბამისობაში იქნება ევროპულ სტანდარტებთან და საქართველოს უნივერსიტეტების ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერება ციფრული სწავლების, სწავლისა და შეფასების პრაქტიკის დანერგვაში. ეს ძალისხმევა გადამწყვეტია საქართველოში თანამედროვე და ინკლუზიური საგანმანათლებლო სისტემის ჩამოყალიბებისთვის.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტი, პროფესორი კახა შენგელია და EFMD-ის საერთაშორისო პროექტების დირექტორი, დოქტორი კრისტოფ ტერასი, რომლებმაც ხაზი გაუსვეს თანამშრომლობის მნიშვნელობასა და საერთო ხედვას. მონაწილეებმა განიხილეს პროექტის მიზნები და სამომავლო აქტივობები, რაც მტკიცე საფუძველს ქმნის პროექტის წარმატებისთვის.
PRODIGE-ის გახსნითმა შეხვედრამ კიდევ ერთხელ აჩვენა საერთაშორისო პარტნიორობის ძალა და საქართველოსა და ევროპული ინსტიტუტების ერთობლივი ძალისხმევა ციფრული განათლების გაუმჯობესების მიმართულებით. შემდეგი ეტაპები მოიცავს სპეციალიზებულ ტრენინგებს და თანამშრომლობის ინიციატივებს, რომლებიც 2025 წლის დასაწყისში გაიმართება, რაც ხელს შეუწყობს უმაღლესი განათლების სისტემის მნიშვნელოვან ცვლილებებს საქართველოში.
კონსორციუმის წევრი ინსტიტუციებია: კავკასიის უნივერსიტეტი, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ახალციხის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბათუმის საზღვაო აკადემია, ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის სამინისტრო; განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი, ასოცირებული პარტნიორი - საქართველოს სტუდენტური ასოციაცია, ესტონეთის განათლების ხარისხის სააგენტო, ნამურის, ლიეჟისა და ლუქსემბურგის უმაღლესი სკოლა, ბელგია, ტალინის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი, ესტონეთი, ალგებრას უნივერსიტეტი, ხორვატია და დისტანციური განათლების ეროვნული უნივერსიტეტი, ესპანეთი. ამ მრავალფეროვანი და დინამიური კონსორციუმის მიზანია ციფრული განათლების სისტემების გაუმჯობესება საქართველოში.

Caucasus University successfully hosted the hybrid kick-off meeting for the Erasmus+ Capacity Building Project PRODIGE (Promoting Digital Higher Education in Georgia) on December 16-17, 2024.
This significant event marked the beginning of a collaborative initiative aimed at advancing digital higher education in Georgia. Led by EFMD (European Foundation for Management Development), the project builds on a long-standing partnership between EFMD and Caucasus University, showcasing their shared commitment to innovation and excellence in education. The meeting brought together project representatives from 10 Georgian universities.
The PRODIGE project focuses on several key goals: supporting the Ministry of Education and Science of Georgia in developing and reforming policies for digital education, establishing quality assurance mechanisms aligned with European standards, and strengthening the institutional capacities of Georgian universities to adopt innovative digital teaching, learning, and assessment practices. These efforts are crucial for fostering a modern and inclusive education system in Georgia.
The event included insightful speeches from Dr. Kakha Shengelia, President of Caucasus University, and Dr. Christophe Terrasse, Director of International Projects at EFMD, who emphasized the importance of collaboration and shared vision. Participants engaged in discussions about project objectives, planning, and the roadmap for future activities, laying a solid foundation for the project’s success.
This hybrid kick-off meeting demonstrated the strength of international partnerships and the commitment of Georgian and European institutions to advancing digital education. The next steps include specialized training sessions and collaborative initiatives scheduled for early 2025, paving the way for impactful changes in Georgia’s higher education landscape.