ტრენინგი EBSCO-ს ბაზების გამოყენებაზე
6 ივნისს, კავკასიის უნივერსიტეტში EBSCO-ს ელიტ პაკეტში შემავალი ბაზების მოხმარების ცოდნის გასაღრმავებლად ტრენინგი ჩატარდა. ტრენინგი მოიცავდა 11 ბაზას, რომლის შესახებაც EBSCO-ს პრაღის ოფისის წარმომადგენელმა, თამილა მირკამალოვამ და აშშ-ს ოფისის წარმომადგენელმა, როდნი ნიბორგმა ისაუბრეს.
• Academic Search Elite
• International Security & Counter Terrorism Reference Center
• Business Source Elite
• Regional Business News
• ERIC
• MasterFILE Elite
• Library, Information Science & Technology Abstracts
• MEDLINE
• Health Source: Nursing/Academic Edition
• Health Source - Consumer Edition
• AHFS Consumer Medication Information
ტრენინგს ესწრებოდნენ კავკასიის უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული და აკადემიური პერსონალი, მათ ინფორმაცია მიიღეს იმ პრაქტიკული დეტალების შესახებ, რომლებიც კონკრეტული საკითხის ძიებისას და დამუშავებისას მნიშვნელოვანია:
• თითოეული ბაზის ძირითადი მიმართულება (სფერო) და დაფარვა, რაც ყველა ბაზას განსხვავებული აქვს, მაგალითად: ბიზნესი, მედიცინა, კონფლიქტოლოგია, პოლიტოლოგია, სწავლების მეთოდოლოგია, საბიბლიოთეკო საქმე, ფსიქოლოგია, სოციოლოგია, ეკოლოგია, ჯანდაცვა და მრავალი სხვა.
• ძიებისას სიტყვებისა თუ საჭირო თემის მითითების ეფექტური გზები
• თითოეული ბაზის ინტერფეისის ისეთი დეტალები, რომლებიც კომფორტულს ხდის ამ ბაზასთან მუშაობას, მაგალითად: სტატიაზე გადასასვლელი პირდაპირი ბმულების ამოღების ფუნქცია, მეილზე ინფორმაციის გადაგზავნის ფუნქცია, სოციალურ მედიაში სტატიის ან სხვა სახის ინფორმაციის გაზიარების ფუნქცია და ა.შ.
მსგავსი აქტივობები კავკასიის უნივესიტეტში Erasmus+ პროექტის „INTEGRITY” ფარგლებში ხორციელდება, რომელიც პროფესორ-მასწავლებლებსა და ადმინისტრაციულ პერსონალს დაეხმარება ეფექტურად გამოიყენონ ელექტრონული ბაზები; ბიბლიოთეკის თანამშრომლებს კი შესაძლებლობა მიეცემათ განავითარონ სტუდენტური სერვისები და სტუდენტების აკადემიურ საქმიანობაში ელექტრონული ბაზების გამოყენება წაახალისონ.
აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ EBSCO-ს მოხმარების სტატისტიკის მიხედვით, კავკასიის უნივერსიტეტი ლიდერობს, ამას სერტიფიკატი „The Most Active EBSCO Partner in Georgia 2018” მოწმობს.

Training on EBSCO Bases Application
On June 6, training for deepening the knowledge of the bases included in the EBSCO elite packet was held at Caucasus University. 11 bases were covered by representatives of EBSCO Prague Office, Tamila Mirkamalova and of the USA Office Rodni Niborg.
• Academic Search Elite
• International Security & Counter Terrorism Reference Center
• Business Source Elite
• Regional Business News
• ERIC
• MasterFILE Elite
• Library, Information Science & Technology Abstracts
• MEDLINE
• Health Source: Nursing/Academic Edition
• Health Source - Consumer Edition
• AHFS Consumer Medication Information
The training was attended by the administrative and academic personnel of Caucasus University who were given insight into the practical details important when searching and processing a particular topic:
• The main dimension (domain) of each base and its coverage, which is unique for each base, e.g.: business, medicine, conflict resolution, political science, teaching methodology, library studies, psychology, sociology, ecology, healthcare and many others.
• Effective ways of indicating any words or needed topics while searching;
• Details of interface of each base which makes working with the base more comfortable: direct links to the articles, sending information to the email, sharing an article or any other type of information in social media, etc.
Similar activities are carried out at Caucasus University within the Erasmus+ Project “INTEGRITY”, which will enable the administrative personnel to use electronic bases effectively and enable library staff to develop student services and encourage students to use electronic bases in the learning process.
The fact that according to statistical figures, Caucasus University is the leader in using EBSCO bases proved by the certificate „The Most Active EBSCO Partner in Georgia 2018” deserves a special mention.