კავკასიის უნივერსიტეტი ერაზმუს+ სასტარტო კონფერენციაზე
კონფერენციაზე შეკრებილ 300-მდე მონაწილეს  ევროპული განათლებისა და კულტურის აღმასრულებელი სააგენტოს (EACEA) სექტორის უფროსმა, ბატონმა ფრანსისკო აგუადო სანჩესმა სიტყვით მიმართა. მან ხაზი გაუსვა 2021 წლის კონკურსის მნიშვნელობას, რადგან დაიწყო ერაზმუსის ახალი, 2021-2027 ჩარჩო პერიოდი. მისი თქმით, 2021 წლის კონკურსში ევროკომისიამ მიიღო 821 აპლიკაცია და დააფინანსა 281 (34 %). „ჩვენ ვაფინანსებთ მხოლოდ საუკეთესოებს... თქვენ საუკეთესო აპლიკაციები შექმენით ევროკავშირის სწავლებაზე... ჩვენ გვჯერა ევროკავშირის კვლევებისა და სწავლების ხელშეწყობის თქვენეული იდეების. პროგრამა ძალიან წარმატებულია მთელი მსოფლიოს მაშტაბით... თქვენ ხართ ელჩები გარკვეული თვალსაზრისით.“
მისასალმებელი სიტყვის შემდგომ კონფერენციის მონაწილეებმა მოისმინეს ერაზმუს+ პროგრამის გრანტის მენეჯმენტთან დაკავშირებული საკითხები და გამართეს კითხვა-პასუხი. კავკასიის უნივერსიტეტიდან კონფერენციას ესწრებოდა სერგი კაპანაძე, ჟან მონეს პროფესორი (2016-2018), EUPOLTRANS პროექტის კოორდინატორი, საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორი, ირენა მელუა და სახელმწიფო მართვის სკოლის დეკანი, ეკა აკობია.
კავკასიის უნივერსიტეტმა  ევროკავშირის ერაზმუს + 2021 წლის კონკურსში  - ევროკავშირის კვლევების წამყვანი ცენტრები (Centers of Excellence) გაიმარჯვა.  პროექტის სახელწოდებაა - ევროკავშირის კვლევების წამყვანი ცენტრი ევროკავშირის კანონმდებლობის ტრანსპოზიციისთვის (EUPOLTRANS).  აღსანიშნავია,  რომ ეს პირველი შემთხვევაა, როდესაც საქართველოში და ფართო რეგიონში დაფინანსდა ევროკავშირის კვლევების წამყვანი ცენტრი (Center of Excellence). ეს ფაქტი უმნიშვნელოვანესია საქართველოში ევროკავშირთან ინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობისთვის და ამ პროცესში აკადემიური სექტორის ჩართულობისთვის.
CoE EUPOLTRANS მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს სწავლებას, კვლევას და დისკუსიას ევროკავშირის ექვსი საკანონმდებლო სფეროს შესახებ - გარემო, მომხმარებელთა დაცვა, კონკურენციის პოლიტიკა, შრომა, საჯარო ადმინისტრირება და საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკა, რომლებიც მოცემულია საქართველო-ევროკავშირის AA/DCFTA-ის შეთანხმებაში და მათი ტრანსპოზიცია იგეგმება 2021-2024 წლებში. პროექტს ექნება სასწავლო, კვლევითი და პოლიტიკის დებატებისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის კომპონენტი. პროექტი ხორციელდება კავკასიის უნივერსიტეტის სახელმწიფო მართვის, სამართლისა  და ბიზნესის სკოლის აკადემიური პერსონალის ჩართულობით. პროექტის სასწავლო და კვლევითი პროდუქტი ხელმისაწვდომი იქნება ევროკავშირის საკითხებზე მომუშავე ყველა ფაკულტეტისთვის და დაინტერესებული საზოგადოებისთვის.

CAUCASUS UNIVERSITY AT THE ERASMUS+ JEAN MONNET ACTIVITIES KICK-OFF MEETING
Francisco Aguado Sanchez, Head of Sector, European Education and Culture Executive Agency (EACEA) addressed around 300 participants of the kick-off meeting online.
He underscored that 2021 call was very important because it is the 1st call of the new Erasmus+ framework 2021-2027. According to Mr. Sanchez, in 2021 out of 821 applications 281 projects were selected (34 %). “We only finance excellence… You have submitted excellent applications on EU studies… We believe in your ideas for EU Studies. Program is very successful worldwide and you are ambassadors in this sense…”.
During the conference participants heard about Grant management process under the Jean Monnet Action. The conference was attended by Mr. Sergi Kapanadze, Jean Monnet Chair (2016-2018) and the coordinator of the EUPOLTRANS project, Ms. Irena Melua, Head of the International Relations Department and Ms. Eka Akobia, Dean of the Caucasus School of Governance.
Caucasus University was selected for the Erasmus+ Jean Monnet Centers of Excellence (CoE) in 2021. Project ის titled Jean Monnet Center of Excellence for EU Policy Transposition, EUPOLTRANS. It should be noted that this is the first time that a Center of Excellence has been funded for Georgia as well as the wider region.
This Project is of great importance for facilitating Georgia’s EU integration and for intensifying the involvement of the academic sector in this process. CoE EUPOLTRANS will promote teaching, research and policy debate in EU policies (environment, consumer protection, competition policy, labor, public administration, foreign and security policy) that are covered by the AA/DCFTA, due to be transposed in 2021-2024. Project has teaching, research and policy debates components. Project involves joint group of academic personnel from Caucasus School of Governance, Caucasus School of Law and Caucasus School of Business.