16 დეკემბერს კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტებთან და თანამშრომლებთან გაიმართა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ERASMUS + CBHE ინსტიტუციური განვითარების პროექტის „ფსიქოლოგიური კონსულტაციის ცენტრების გახსნა სტუდენტებისთვის საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში (E-PSY)" ფარგლებში ჩატარებული კვლევის შედეგების პრეზენტაცია.
კვლევის შედეგები სტუდენტებსა და თანამშრომლებს კავკასიის უნივერსიტეტის ასისტენტ-პროფესორმა, რუსუდან ზაალიშვილმა გააცნო. კვლევა მიზნად ისახავდა სტუდენტების მოლოდინებისა და დამოკიდებულებების შესწავლას საუნივერსიტეტო სივრცეში ფსიქოლოგიური საკონსულტაციო ცენტრების და კვალიფიციური ფსიქოლოგიური მომსახურების მიღების საჭიროების შესახებ. პრეზენტაციის შემდეგ აღნიშნული თემები კიდევ ერთხელ განიხილეს სტუდენტებმა და პროექტის გუნდის წევრებმა კითხვა-პასუხის რეჟიმში.
რაოდენობრივი კვლევა ჩატარდა მთელი ქვეყნის მასშტაბით და მასში მონაწილეობა მიიღო 6374 სტუდენტმა, მათ შორის, კავკასიის უნივერსიტეტის 1064 სტუდენტმა. კვლევის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ფსიქოლოგიური პრობლემების დროს სტუდენტების უმეტესობა ამჯობინებს მიმართოს მეგობარს ან თვითდახმარებას. ამავე დროს, კვლევამ აჩვენა, რომ გამოკითხული სტუდენტების 83% მზად არის, საჭიროების შემთხვევაში, ისარგებლოს ფსიქოლოგიური საკონსულტაციო ცენტრით თუკი ასეთი ცენტრი უნივერსიტეტში იქნება.
წარმოდგენილი კვლევის შედეგებით კიდევ ერთხელ დადასტურდა საუნივერსიტეტო სივრცეში სტუდენტთა ფსიქოლოგიური კონსულტაციის ცენტრის გახსნის საჭიროება.

PRESENTATION OF THE STUDY RESULTS CONDUCTED WITHIN THE FRAMEWORK OF THE ERASMUS + PROJECT E-PSY
On December 16,  in the framework of the Erasmus + Institutional Development Project “Establishment of Psychological Counselling Centers at Georgian HEIs for Students (E-PSY)” conducted study results were presented to the students and employees of Caucasus University.
The study results were presented to the students and employees, by assistant-professor of Caucasus University, Rusudan Zaalishvili. The study aimed to examine students' expectations and attitudes about the need for psychological counseling centers and qualified psychological services in the university space. After the presentation, the mentioned topics were discussed again by the students and the project team members in question-answer mode.
Quantitative research was conducted across the country in which 6374 students, in particular, 1064 students from Caucasus University, participated.  Research has revealed that most students with psychological problems prefer to refer to a friend or self-help. At the same time, the study showed that 83% of the surveyed students (if needed) are ready to use a psychological counseling center if such a center is located at university.
The results of the presented study once again confirmed the need to open a student psychological counseling center in the university space.