თურქეთში მდებარე ისტორიული მხარეების - სპერის, ბაიბურთისა და ლაზეთის ქართული კულტურის ძეგლების ბეჭდური და ონლაინ კატალოგი (სპელაბა)
22 ივლისი 2018
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ გამოცხადებული კონკურსის: „სახელმწიფო გრანტი საქართველოში და საზღვარგარეთ არსებული ქართული მატერიალური და სულიერი მემკვიდრეობის სამეცნიერო კვლევისათვის 2018” ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა, თემურ ხუციშვილმა, თავის გუნდთან ერთად დაფინანსება მოიპოვა პროექტისთვის: "თურქეთში მდებარე ისტორიული მხარეების - სპერის, ბაიბურთისა და ლაზეთის ქართული კულტურის ძეგლების ბეჭდური და ონლაინ კატალოგი (სპელაბა)".
პროექტის მიზანია, მაქსიმალური ინტენსიურობით მოიძიონ დღევანდელი თურქეთის ტერიტორიაზე არსებული ისტორიული საქართველოს მხარეების – სპერის, ბაიბურთისა და ლაზეთის ყველა სოფელსა და მათ შემოგარენში არსებული ქართული ისტორიულ-არქიტექტურული ძეგლები ან მათი ნაშთები. დაფიქსირდეს ძეგლების ზუსტი მდებარეობა (GPS კოორდინატებით) და თანამედროვე მდგომარეობა, მოხდეს მათი ფოტოფიქსაცია, აღწერა, აზომვა და მიღებული შედეგები წარმოჩნდეს მაქსიმალურად სრული ორენოვანი, ონლაინ ელექტრონული და ნაბეჭდი კატალოგების სახით. ქართულ და დასავლურ სამეცნიერო მიმოქცევაში შევიდეს თურქეთის ტერიტორიაზე არსებული ქართული კულტურის ასეულობით ძეგლი. ამრიგად, პროექტი 57/04-ით არსებულ კატალოგს (4 ტომს) დაემატება კიდევ 3 ტომი საკვლევი რეგიონების ქართული კულტურის ძეგლების შესახებ.

Printed and Online Catalogue of Georgian Cultural Monuments in the Historic Parts of Georgia – Speri, Baiburti and Lazeti (SPELABA)
22 July 2018
Within the framework of the call for papers by Shota Rustaveli Georgian National Scientific Foundation: “National Grant for Scientific Research of Georgian Monuments of Material and Spiritual Culture in Georgia and Abroad, 2018” professor of Caucasus University Dr. Temur Khutsishvili and his team obtained funding for the project: “Printed and Online Catalogue of Georgian Cultural Monuments in the Historic Parts of Georgia – Speri, Baiburti and Lazeti (SPELABA)”
The aim of the project is to use every endeavor to discover and explore Georgian historic-architectural monuments and their remains in every village and their surroundings in the historic parts of Georgia – Speri, Baiburti and Lazeti. The exact location of the monuments shall be ascertained (GPS coordinates), their current state described and photographed, measurements taken and the obtained results published in bilingual online and printed catalogues. In Georgian and western scientific circulation shall be entered hundreds of Georgian cultural monuments currently located within Turkey. Thus, the existing catalogue under the Project 57/04 (4 volumes) will be added three more volumes of the Georgian monuments currently on the research territory.