ჟან მონეს პროექტის „ევროკავშირის სამართლებრივი სახე“ ფარგლებში 7 ივლისს, კავკასიის უნივერსიტემა ჩაატარა ევროკავშირის სამართლის ტრენინგის პირველი ნაწილი, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ბათუმში (სასტუმრო შერატონი).
ქ. ბათუმში ევროკავშირის სამართლის ტრენინგის ჩატარების მიზანი იყო ევროკავშირის, ასოცირების შეთანხმების, ქართული სამართლის ევროპეიზაციის შესახებ შემეცნების ზრდის ხელშეწყობა რეგიონში, ამასთან, საუნივერსიტეტო ცოდნის ექსპორტი ფართო პროფესიული და აკადემიური წრეებისადმი.
7 ივლისს, ტრენინგი გახსნა კავკასიის უნივერსიტეტის პროფესორმა და ჟან მონეს პროექტის კოორდინატორმა სოფიო შენგელიამ. მისასალმებელი სიტყვა წარმოთქვეს კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ, ბათუმის მერმა არჩილ ჩიქოვანმა და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა გიორგი შარვაშიძემ.
ტრენინგს ესწრებოდა 80 პირი - რეგიონის სხვადასხვა სექტორის წარმომადგენელი, კერძოდ, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის ადმინისტრაციის თანამშრომლები, ბათუმის მუნიციპალიტეტის თანამშრომლები, რეგიონის უნივერსიტეტების აკადემიური პერსონალი და სტუდენტები, რეგიონის არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები, სხვადასხვა კერძო კომპანიის თანამშრომლები.
7 ივლისის ტრენინგის თემატიკა იყო შემდეგი:
- ევროპული ინტეგრაციის დინამიკა საქართველოში (ჟან მონეს პროფესორი, კავკასიის უნივერსიტეტის აფელირებული ასოცირებული პროფესორი ეკა ქარდავა)
- ევროკავშირი - არსი, მიზნები, განსაკუთრებული საერთაშორისო სუბიექტი (კავკასიის უნივერსიტეტის აფელირებული პროფესორი გურანდა ჭელიძე)
- ევროკავშირის სამართალი და ასოცირების შეთანხმება (ეკა ქარდავა)
- პერსონალური მონაცემების დაცვის სამართლებრივი ჩარჩო ევროკავშირში, ევროსაბჭოსა და საქართველოში (კავკასიის უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი თამარ ქალდანი)
- ასოცირების შეთანხმება, ევროკავშირის შრომის დირექტივები და საქართველოს შრომის კოდექსი (ეკა ქარდავა)
ტრენინგის ორგანიზაციულ მხარეს უზრუნველყოფდა პროექტის კოორდინატორის ასისტენტები ტრენინგის ადმინისტრირების ნაწილში, კავკასიის უნივერსიტეტის სასწავლო ცენტრის თანამშრომლები (მაია მუშკუდიანი, თამარ გოგოლაძე).
ტრენინგის მომზადების, დაგეგმვის, კოორდინაციისა და კომუნიკაციის ნაწილში ჩართული იყო კავკასიის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროექტების დეპარტამენტი (დირექტორი - ირენა მელუა, თანამშრომელი თამარ კარბაია).
ტრენინგის დაწყებამდე 3 კვირით ადრე, გამოცხადდა საჯარო რეგისტრაცია ტრენინგზე.
ტრენინგს ჰქონდა დიდი რეზონანსი რეგიონში. ის გაშუქდა ბთუმის მუნიციალიტეტის მიერ. იხილეთ სტატია.
პრეზენტაცია: “ევროკავშრის სამართალი და ასოცირების შეთანხმება” იხილეთ - ბმულზე
პრეზენტაცია : “ევროკავშირი, როგორც ზენაციონალური და განსაკუთრებული
საერთაშორისო სუბიექტი” იხილეთ- ბმულზე
პრეზენტაცია: “პერსონალური მონაცემების დაცვის სამართლებრივი ჩარჩო ევროკავშირში,
ევროსაბჭოსა და საქართველოში” იხილეთ -ბმულზე
პრეზენტაცია:” .ასოცირების შეთანხმება, ევროკავშირის შრომის დირექტივები და საქართველოს შრომის კოდექსი” იხილეთ- ბმულზე

On July 7, Caucasus University/CU carried out the first part of the EU law trainings within the framework of the Jean Monnet Project “Legal Face of the EU”/LFEU, in Batumi City of the Adjara A/R (Hotel Sheraton).
The aim of the EU law training in Batumi City was to raise awareness in the region related to the EU, Association Agreement, Europeanization of Georgian law, as well to export the university knowledge to broad society, professional and academic world.
On July 7, the training was opened by the CU professor and Jean Monnet project coordinator Ms. Sophio Shengelia. The training participants were welcomed by the CU president Mr. Kakha Shengelia, Head of the Batumi City Municipality, Mayor Archil Chikovani, the rector of the Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Mr. Giorgi Sharvashidze.
The training was attended by 80 persons – representatives of different sectors of the region, namely, Adjara A/R government administration, Batumi City municipality, Academia and students of the regional universities, regional NGOs, different private companies.
The topics of the training on July 7 were the following:
- European Integration Dynamics in Georgia (Jean Monnet Professor, CU Affiliated Association Professor Eka KARDAVA)
- EU – goals, values, particular nature (CU Affiliated Professor Guranda CHELIDZE)
- EU Law and Association Agreement (Eka KARDAVA)
- Personal Data Protection Regulation in the EU, CoE and Georgia (CU visiting professor Tamar KALDANI)
- AA/DCFTA, EU Labour Directives and Georgian Labour Code (Eka KARDAVA)
Organization of the training was ensured by the assistants of the coordinator, CU training center representatives (Maia MUSHKUDIANI, Tamar GOGALADZE).
CU International Relations and Projects Department was involved in event planning, coordination and communication (Director - Irena MELUA, staff - Tamar KARBAIA).
3 weeks before the training, the public registration was announced:
https://www.facebook.com/events/197889878873565?ref=newsfeed
https://www.facebook.com/CUTrainingCenter/photos/a.299255233500630/4114135735345875/
The training had a great response in the region. Batumi City municipality announced about the event on its official web-page.
http://batumi.ge/ge/?page=shownews&id=6238
Registration of the training started at 09.45, the training started at 10.00. it continued till 18.20. During the training 2 coffee-break and one dinner was offered. Training was conducted in a full compliance with the covid-19 rules.