E-FIX („ენერგიის დაფინანსების ინოვაციური მიქსის შემუშავება და გადაცემა, მდგრადი ენერგიის პროექტებში გაზრდილი ინვესტიციისთვის, კერძო სექტორის დაფინანსების გასააქტიურებლად”) პროექტის ფარგლებში, კავკასიის ბიზნესის სკოლამ და MBA-ის კორპორატიული ფინანსების კურსის პროფესორმა ვახტანგ ბერიშვილმა, ქართული სალიზინგო კომპანიის (GLC) მოწვეულ ლექტორებს უმასპინძლეს.
22 აპრილს, GLC-ის დირექტორის მოადგილემ გიორგი ჯღარკავამ, ხოლო 27 აპრილს, GLC-ის დირექტორმა ელდარ ახვლედიანმა ონლაინ ლექციები ჩაატარეს.
სპიკერებმა ისაუბრეს ფინანსური ლიზინგის, როგორც დაფინანსების ალტერნატიული მექანიზმის შესახებ. მათ სტუდენტებს მიაწოდეს ინფორმაცია კომპანიის შესახებ, გააცნეს პროდუქტები და განმარტეს ლიზინგის უპირატესობა. მათ წარმოადგინეს E-FIX პროექტი და E-ლიზინგი - პროდუქტი, რომელიც მხარს უჭერს ენერგოეფექტური აღჭურვილობის ლიზინგს.
ლექციის დასრულების შემდეგ, სტუდენტებმა დასვეს კითხვები საქართველოსა და მსოფლიოს ლიზინგის ბაზარზე, COVID19– ით გამოწვეულ პრობლემებზე, დაბეგვრის საკითხებზე, საპროცენტო განაკვეთებზე, ენერგოეფექტური აღჭურვილობის შესაძლებლობებსა და განახლებადი ენერგიის პროექტებზე.
E-FIX პროექტი მიზნად ისახავს მდგრადი ენერგეტიკული პროექტებისთვის კერძო დაფინანსების გააქტიურებას, ინოვაციური დაფინანსების მექანიზმების გამოყენებით, უფრო კონკრეტულად: საკრედიტო ხაზები ენერგოეფექტურობის კონტრაქტების დადებისთვის (EPC), ქრაუდფანდინგისა და სალიზინგო მოდელების ენერგოეფექტურობისა და განახლებადი ენერგიის პროექტების განხორციელებისთვის.

In the framework of project E-FIX (“Developing and transferring an innovative Energy FInancing miX in order to activate private sector finance for increased investments in sustainable energy projects”) Caucasus School of Business and Vakhtang Berishvili, professor of MBA Corporate Finance course, hosted guest lecturers from Georgian Leasing Company (GLC). George Jgharkava, Deputy Director of GLC, conducted a lecture on Wednesday, April 22, and Eldar Akhvlediani, Director of GLC, on Monday, April 27. Lectures were held online using Zoom. More than 30 MBA students attended the lectures.
Speakers talked about financial leasing as an alternative financing mechanism. They provided information about the company, introduced products, and explained the advantages of leasing. They presented the E-FIX project and E-leasing – the product that supports the leasing of energy-efficient equipment.
After the lecture, students asked questions about Leasing Market in Georgia and in the World. Also, problems caused by COVID19, taxation issues, interest rates, opportunities of energy-efficient equipment, and renewable energy projects.