14-18 დეკემბერს, პროექტის Media Dialogue 2020 – for Pluralism und Understanding ფარგლებში, კავკასიის უნივერსიტეტის ჩართულობით გაიმართა ონლაინ კონფერენცია. პროექტი დაფინანსებულია გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ და ორგანიზებულია კავკასიის უნივერსიტეტის პარტნიორი გერმანული ორგანიზაციის OK-TV Ludwigshafen ხელმძღვანელობით.
კონფერენციაზე მოწვეულმა სპიკერებმა წარმოადგინეს პრეზენტაციები ისეთ საკითხებზე, როგორებიცაა, უკრაინაში მედია მონიტორინგი წინასაარჩევნო პერიოდში, დეზინფორმაცია, მედიის თავისუფლება და პლურალიზმი როგორც უკრაინაში, ისე, პროექტში მონაწილე სხვა ქვეყნებში.
პროექტის Media Dialogue 2020 – for Pluralism und Understanding მიზანია გააერთიანოს პროფესიონალი ჟურნალისტები, აკადემიური სივრცის წარმომადგენლები, ხელოვანები, სტუდენტები დემოკრატიული და პლურალისტური საზოგადოების ფორმირების ხელშემწყობის მიზნით.

Online conference within the project - Media Dialogue 2020 for Pluralism and Understanding
On December 14-18, an online conference with the participation of Caucasus University was held within the framework of the project “Media Dialogue 2020 - for Pluralism and Understanding”.
The project is funded by the German Ministry of Foreign Affairs and organized under the auspices of OK-TV Ludwigshafen, Caucasus University’s German partner organization. Students of Caucasus School of Governance and Media participated in the project. Speakers invited to the conference gave presentations on issues such as media monitoring in Ukraine during the pre-election period, misinformation, media freedom and pluralism both in Ukraine and in other participating countries.
The project “Media Dialogue 2020 for Pluralism und Understanding” aims to bring together professional journalists, academics, artists, students to promote a democratic and pluralistic society.