ჟან მონეს კონფერენციაში მონაწილეობა
2023 წლის 29-30 სექტემბერს, ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ჩატარდა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „დემოკრატია, კანონის უზენაესობა და ადამიანის უფლებათა დაცვა ევროკავშირში“. კონფერენცია ორგანიზებულ იქნა ჟან მონეს კათედრის ფარგლებში „ევროკავშირის ფუნდამენტური უფლებები: დემოკრატია, კანონის უზენაესობა და ადამიანის უფლებების დაცვა“.
ჟან მონეს მოდულის „EU-LP-GE” პროფესორებმა დოქტ. ეკატერინე ქარდავამ და დოქტ. გურანდა ჭელიძემ მონაწილეობა მიიღეს კონფერენციაში. მათ გააკეთეს მოხსენება შემდეგ თემაზე: „ევროპული სწავლების სავალდებულო ბუნების მნიშვნელობა საქართველოს უმაღლესი განათლების პოლიტიკაში“. მოხსენება შეიცავდა ევროპული სწავლების პოპულარიზების ასპექტებს, ჟან მონეს მოდულის „EU-LP-GE” მიზნების, ამოცანებისა და მეთოდების დისემინაციას, აგრეთვე, იმ გამოწვევებს, რომლის წინაშეც დგას საქართველო ევროპული სწავლების კონტექსტში.
პროფესორები, მინიმუმ 15 ქვეყნიდან მონაწილეობდნენ კონფერენციაში. აღნიშნულმა შესაძლებლობა მისცა ჟან მონეს აქტივობების განმახორციელებლებს უკეთ გაეცნოთ ერთმანეთი და დაემყარებინათ პროფესიული კავშირები.

Participation in the JM Conference
The Jean Monnet International Conference “Democracy, Rule of Law, and Protection of Human Rights in the European Union” was held on September 29-30, 2023, in Batumi, Georgia. The conference was organized within the framework of the Jean Monnet Chair project “Fundamental Values of the European Union: Democracy, Rule of Law and Protection of Human Rights”.
JM Module “EU-LP-GE professors Dr. Ekaterine KARDAVA and Dr. Guranda CHELIDZE participated In the conference and they presented the speech on “Importance of Obligatory Nature of European Studies in the Policy of High Education of Georgia. The speech delivered at the conference, included the popularization of EU studies and dissemination of the JM Module “EU-LP-GE” goals, objectives and methods, as well as the challenges that Georgian HEIs face in the context of EU studies.
Professor and academia from more than 15 countries attended the Conference. This provided an opportunity for the participants of Jean Monet's Actions from different parts of the world to connect with each other and talk face-to-face.