25-29 მაისს, Erasmus+ ინსტიტუციური განვითარების (Capacity Building in Higher Education – CBHE) პროგრამის მიერ დაფინანსებული PRODIGE-ის (Promoting Quality Digital Education in Georgia) პროექტის ფარგლებში, ალგებრა ბერნაისის უნივერსიტეტის ორგანიზებით გაიმართა სასწავლო ვიზიტი თემაზე - „როგორია ციფრული უმაღლესი განათლების კარგი პრაქტიკის მაგალითები?“.
სასწავლო ვიზიტში მონაწილეობდნენ საქართველოს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები.
პროექტის პარტნიორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად, კავკასიის უნივერსიტეტიდან სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში მონაწილეობა მიიღეს სტრატეგიული განვითარებისა და კვლევის ხელშეწყობის დეპარტამენტების დირექტორმა, დავით წიკლაურმა და კავკასიის მედიის სკოლის ასისტენტ-პროფესორმა გიორგი სალუქვაძემ.
ვიზიტის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნენ უნივერსიტეტის ციფრული ტრანსფორმაციის მოდელს, ციფრული განათლების ეკოსისტემას, მონაცემებზე დაფუძნებული მართვის მიდგომებს, ხარისხის უზრუნველყოფის მექანიზმებსა და ევროკავშირის ციფრული განათლების სამოქმედო გეგმის (2021–2027) პრაქტიკაში დანერგვის გამოცდილებას. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო მიკროკვალიფიკაციებს (Micro-credentials), შერეული ინტენსიური პროგრამების (Blended Intensive Programme - BIP) მოდელსა და უწყვეტი განათლების ხელშემწყობ თანამედროვე საგანმანათლებლო მიდგომებს.
სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში ქართული დელეგაცია, ასევე, ეწვია ხორვატიის მეცნიერების, განათლებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს, უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების სააგენტოს (AZVO), ხორვატიის აკადემიურ და კვლევით ქსელს (CARNET) და უნივერსიტეტის კომპიუტერულ ცენტრს (SRCE), სადაც გაეცნო ქვეყნის უმაღლესი განათლების პოლიტიკას, ხარისხის უზრუნველყოფის სისტემას, ციფრულ ინფრასტრუქტურასა და განათლების სფეროში დანერგილ ინოვაციურ პრაქტიკებს.
ვიზიტმა მონაწილეებს მისცა შესაძლებლობა გაეზიარებინათ წარმატებული ევროპული გამოცდილება, რომელიც ხელს შეუწყობს საქართველოს უმაღლესი განათლების დაწესებულებების ციფრულ ტრანსფორმაციას.

On 25-29 May, within the framework of the PRODIGE (Promoting Quality Digital Education in Georgia) project, funded by the Erasmus+ Institutional Development Program (Capacity Building in Higher Education), a study visits on this topic “What do examples of good practice in digital higher education look like?” was held with a delegation of representatives from Georgian Higher Education Institutions organized by Algebra Bernays University.
The study visit was attended by the representatives of Caucasus University David Tsiklauri, Director of Strategic Development Department and Research Facilitation Department, and George Salukvadze, Assistant Professor at Caucasus School of Media with the other partners of the project.
The programme introduced participants to Algebra Bernays University's digital education ecosystem, including institutional digitalisation strategies, integrated learning environments, data-driven decision-making, quality assurance, and the implementation of the EU Digital Education Action Plan 2021–2027. Particular attention was given to micro-credentials, Blended Intensive Programmes (BIPs), and innovative approaches supporting lifelong learning and labour market needs.
To gain a comprehensive view of digital transformation, the participants also visited key Croatian institutions: Ministry of Science, Education and Youth, the Agency for Science and Higher Education (AZVO), the Croatian Academic and Research Network (CARNET), and the University Computing Centre (SRCE) to learn about Croatia's higher education policies, digital infrastructure, and quality assurance mechanisms.
The study visit provided valuable experience and examples of good practice that will contribute to the digital transformation of Georgian higher education institutions.