გურჯაანში USAID-ისა და კავკასიის უნივერსიტეტის პარტნიორობის ფარგლებში კავკასიის გასტრონომიის აკადემია იქმნება
17 ოქტომბერი 2023
14 ოქტომბერს, გურჯაანში, USAID-ის ეკონომიკური ზრდის ოფისის დირექტორი მიშელ კოსიელსკი შეხვდა კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტს კახა შენგელიას, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრს ლევან დავითაშვილს, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს გიორგი ამილახვარს და პარლამენტის წევრს დავით სონღულაშვილს.
შეხვედრაზე ოფიციალურად ჩაეყარა საფუძველი ახალ პარტნიორულ ურთიერთობას, რომელიც მიზნად ისახავს კავკასიის გასტრონომიის აკადემიის (CAG) დაარსებას გურჯაანში, კახეთი. აღნიშნული პარტნიორობა გაზრდის გასტრონომიის ინდუსტრიის სტუდენტებისა და პროფესიონალების დასაქმების შესაძლებლობებს, სწრაფად მზარდ სექტორში სათანადო უნარ-ჩვევების დაუფლებას, დასაქმებასა და უკვე არსებულ პოზიციებზე წინსვლის  საშუალებას მისცემს.
USAID-ის მხარდაჭერით კავკასიის უნივერსიტეტი და მისი პარტნიორები - განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ბასკეთის კულინარიული ცენტრი სან სებასტიანში (ესპანეთი), Silk Hospitality Group და საქართველოს გასტრონომიული ტურიზმის ბიზნეს ასოციაცია - ხელს შეუწყობენ გასტრონომიის ინდუსტრიის პროფესიონალთა უნარებში არსებულ განსხვავების აღმოფხვრას და ისარგებლებენ ბაზარზე არსებული მზარდი მოთხოვნით.
ბასკეთის კულინარიული ცენტრი ერთ-ერთი წამყვანი მოთამაშეა კულინარიული განათლების სამყაროში. პარტნიორობის ფარგლებში შეიქმნება კულინარიული ხელოვნების 24-თვიანი ტრენინგ პროგრამა და ასევე უნარების გასაუმჯობესებელი მოკლევადიანი სასწავლო პროგრამები, სადაც მონაწილეები დაეუფლებიან საცხობი და საკონდიტრო ნაწარმის, საკვებისა და სასმელების მენეჯმენტს, გასტრონომიულ და ავანგარდულ ტენდენციებს, კრეატიულობასა და გაფორმების ხელოვნებას. უნარების განვითარების ეკოსისტემის ამ ახალი პროგრამების მეშვეობით კავკასიის გასტრონომიის აკადემია მოიპოვებს საერთაშორისო აღიარებას და დააკმაყოფილებს განათლების ხარისხის ევროპულ სტანდარტებს.

On October 14, in Gurjaani, a meeting was held between Michelle Koscielski, the Director of the USAID Economic Growth Office, and several key figures, such as Caucasus University President Dr. Kakha Shengelia, Minister of Economy and Sustainable Development, Levan Davidashvili, Minister of Education and Science, Giorgi Amilakhvari, and Member of Parliament, Davit Songhulashvili.
During this meeting, an official foundation was established for a new partnership with the goal of creating the Caucasus Academy of Gastronomy (CAG) in Gurjaani, Kakheti. The partnership will increase employment opportunities for students and professionals in the gastronomy industry, equipping them with necessary skills to secure jobs and progress in the rapidly expanding sector.
With USAID support, Caucasus University and its partners - the Ministry of Education and Science, the Basque Culinary Center in San Sebastián (Spain), Silk Hospitality Group, and the Gastronomic Tourism Business Association of Georgia - will contribute to the elimination of the skills gap among gastronomy professionals and take advantage of the growing demand in the market.
The Basque Culinary Center is globally renowned in the realm of culinary education. As part of this partnership, a 24-month culinary arts training program will be established, along with short-term training courses designed to enhance various culinary skills, where participants will learn about baking and pastry, food and beverage management, gastronomic and avant-garde trends, creativity, and decoration. Through these new skill development ecosystem programs, Caucasus Academy of Gastronomy will gain international recognition and meet European standards of education quality.